Suplování Rozvrhy Bakaláři Starý Moodle Moodle Strava Intranet

Stojanovo gymnázium Velehrad

Stojanovo gymnázium, Velehrad
Nádvoří 1
687 06 Velehrad
tel.: 572 571 091
e-mail: info@sgv.cz


- - -- - -

gymnázium - střední škola


Fotogalerie za školní rok 2011/2012

Zvolte rok: 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011

Při kliknutí na název fotogalerie, se zobrazí náhledy a sami si určíte, kterou fotografii chcete zobrazit. Při kliknutí na jednu z fotografii se vám vždy spustí slideshow od začátku, kde se jednotlivé fotografie po 6 sekundách samy mění. Tip! Při kliknutí na velkou fotografii přejdete v slideshow na fotografii další.

Prázdninová škola jazyků

19.08.2012, 20 fotek

Prázdninová škola jazyků

Škola médií a filmu 2012

29.07.2012, 16 fotek

Škola médií a filmu 2012

Příměstský tábor pro romské děti

16.07.2012, 20 fotek

Příměstský tábor pro romské děti

Ve večerních hodinách v neděli 16. 7. jsme v po střechu naloženém autě dorazili do Březína ve východních Čechách. Účel naší cesty? Organizace příměstského tábora pro romské děti v Dobré Vodě. Upřímně, přijížděli jsme, když ne s obavami, tak minimálně s velmi rozporuplnými pocity. Ale hned první den v Dobré Vodě nám ukázal, že naše obavy byly zbytečné. Už v pondělí se děti rozdělili na dvě skupiny tak, aby si na své přišli ti mladší, i starší kluci, s kterými jsme si zahráli nějaké bojové hry a fotbal. Přestože jsou kluci divočejší, než jsme zvyklí, hráli férově a brali ohled na naše chabé fotbalové dovednosti, za což jim děkujeme.V úterý se k nám přidala ještě Eliška a sestra Milada, která učila biblické tance, hojně navštěvované jak dětmi, tak místními ženami. Tance byly na programu vždycky odpoledne od 14 do 16 hodin a těšily se velké oblibě. Ve středu nastala menší změna v rozvrhu. Ráno jsme totiž jeli na menší projížďku po okolí a tak jsme se na Dobrou Vodu dostavili až odpoledne, kdy proběhl pěší výlet do 3 kilometry vzdáleného trapistického kláštera. Ve čtvrtek ráno jsme si trošku přivstali a jeli k trapistům na mši, což byl pro nás velký zážitek, také proto, že jsme byli pozvaní na výbornou trapistickou snídani. Na Dobré Vodě zatím dětí stále přibývalo, zato nám ubyl Petr s Eliškou, a tak začalo být opravdu živo. Hlavně menší děti nám dávaly pořádně zabrat. Nakonec je ale vždycky zabavily papíry a pastelky. Pátek byl z hlediska počtu dětí nejúspěšnější. A zatímco ony byly stále plné energie, některým z nás pomalu docházel dech. Proto na řadu přišli klidné hry. Velmi zábavná byla například pantomima. Kluci předváděli filmy jako profesionální herci. Potěšila nás také hojná účast na mši svaté, kterou sloužil otec Martin. No a jak bych zhodnotila ten celý týden na Českém (divokém) západě? Přestože nám bylo řečeno, že zdejší děti jen tak něco nebaví, bavilo je skoro všechno. A ačkoliv prý všichni chodí pozdě, přicházeli všichni na program včas, ne-li dřív a z toho jsme měli velkou radost. Teď už nezbývá než doufat, že pobyt na Dobré Vodě byl obohacující nejen pro nás Moraváky, ale i pro zdejší obyvatele.

Práce na nové IVT učebně

11.07.2012, 8 fotek

Práce na nové IVT učebně

V těchto dnech probíhá kompletní výměna vybavení počítačové učebny na naší škole. V následujících snímcích můžete nahlédnout na aktuální stav.

Mše svatá na ukončení školního roku

29.06.2012, 20 fotek

Mše svatá na ukončení školního roku

Při závěrečné mši svaté, kterou ve velehradské bazilice sloužil P. Tomáš Klíč, jsme poděkovali za uplynulý školní rok a vyprosili si požehnání na prázdniny. V závěru mše byla některým žákům předána ocenění za jejich celoroční práci.

Pochvala ředitele školy za aktivní přispění k rozvoji SGV a k reprezentaci školy:
Markéta Bajajová, 1.A, Štěpánka Palacká, 1.B, Barbora Mašková, 2. ročník, Jaroslava Juříková, 2. ročník, Helena Zámečníková, 3. ročník, Kateřina Chlupová, 4.A
Cena spirituála školy:
Klára Šárovcová, 4.B
Cena zřizovatele za naplňování poslání církevního školství:
Ondřej Blažek, 3. ročník, Ondřej Maňák, 4.A

Cena společnosti Framak za nejlepší výsledek v soutěži z přírodovědných předmětů:
Jan Blažek, 4.B, Petr Kolařík, 4.B

Cena P. Petra Přádky za přínos pro velehradskou farnost a poutní místo Velehrad
:
Kristýna Trňáková, 4.B

Cena Společenství přátel SGV pro nejúspěšnější žáky jednotlivých tříd:
Lucie Grebíková, 1.A, Vojtěch Vagunda, 1.A, Petr Nedoma, 1.B, Tereza Šimůnková, 2. ročník, Kristýna Paichlová, 3. ročník

Cyklokurz

24.06.2012, 18 fotek

Cyklokurz

Sportovně-turistický kurz

22.06.2012, 14 fotek

Sportovně-turistický kurz

Náš dlouho očekávaný vodácky kurz začal v pátek 22.6.2012. Přestože jsme se nakonec sešli v menším počtu, než jsme původně očekávali, i tak jsme si ho moc užili a zažili spoustu zábavy. Než jsme ale mohli vyrazit na vodu, museli jsme jako první zvládnout cestu vlakem do Vyššího Brodu, kde mělo začít naše dobrodružství na kánoích. Cesta to byla sice náročná, ale díky dobré organizaci pana profesora Hruboše a Švece jsme to zvládli ve zdraví a bez psychické újmy. Na místo jsme dorazili kolem páté hodiny a hned po ubytování jsme se rozdělili do dvojic a vyzkoušeli jsme si plavbu v kánoích. Některým to sice ze začátku nešlo a na vodě se moc necítili, ale nakonec tomu přišli na kloub. V sobotu přišla největší zkouška. Vydali jsme se na 33 km dlouhou cestu po Vltavě, která trvala celý den. Naštěstí nám přálo počasí a my si to užili. Někteří z nás si dokonce i zaplavali, když zkoušeli splavit jez. Ostatní dny už nebyly tak náročné, takže jsme nasadili pomalejší tempo a mohli si užívat slunění v loďkách. Naše splavování Vltavy úspěšně skončilo pondělím večerem a my se pomalu chystali na zpáteční cestu na Moravu. V úterý ráno nás znova čekala dlouhá cesta vlakem domů, kam jsme se už tolik těšili. Naštěstí uběhla celkem rychle a my jsme v pořádku dorazili unavení, ale spokojení a plní zážitků.

Dominika M.

Výlet na koloběžkách

22.06.2012, 13 fotek

Výlet na koloběžkách

Vyhlášení výsledků soutěže Velehradská kamera

20.06.2012, 14 fotek

Vyhlášení výsledků soutěže Velehradská kamera

Ve středu 20. 6. v závěru studentské mše sv. z velehradské baziliky přenášené TV Noe proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Velehradská kamera. Celkem se do soutěže, kterou v lednu vyhlásilo Stojanovo gymnázium, Velehrad spolu s Arcibiskupstvím olomouckým, TV Noe a dalšími mediálními partnery, přihlásilo 15 účastníků, kteří tvořili filmové snímky nebo upoutávky na cyrilometodějské téma. Tím chtěla celá soutěž přispět k blížícím se oslavám 1150 let od příchodu soluňských bratří na Moravu. Mši svatou ve velehradské bazilice sloužil kaplan Stojanova gymnázia P. Radim Kuchař a zpěvem ji doprovázel školní pěvecký sbor. V závěru bohoslužby pak následovalo slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií. „Nikomu bych nepřál být v kůži porotce," řekl P. Leoš Ryška, ředitel TV Noe a předseda poroty, který předával ocenění vítězům jednotlivých soutěžních kategorií a cenu TV Noe. Otce Ryšku pak vystřídal porotce Viktor Krištof, producent právě vznikajícího dokumentu Cyril a Metoděj - apoštolové Slovanů. Ten předal další zvláštní ocenění, cenu diváků a cenu poroty. Po skončení přímého přenosu z baziliky se soutěžící přesunuli do sklepení Stojanova gymnázia, kde se spolu s porotci probírali jednotlivými snímky a společně o nich diskutovali.

Vítězové a ocenění v jednotlivých kategoriích:
kategorie do 15 let: FILMOVÝ KROUŽEK ZŠ BÁNOV
kategorie 16 - 18 let: MARKÉTA BAJAJOVÁ
kategorie 19 - 26 let: JAN JARUŠEK
upoutávka 12 - 26 let: SPOLEČENSTVÍ MLADÝCH VE VLČNOVĚ

cena diváků: VOJTĚCH JURÁK
cena poroty: FRANTIŠEK TOMIS
cena TV Noe: SPOLEČENSTVÍ MLADÝCH VE VLČNOVĚ

 

Hlavní pouť ke cti sv. Antonína

17.06.2012, 20 fotek

Hlavní pouť ke cti sv. Antonína

Slavnostní předávání maturitních vysvědčení

25.05.2012, 14 fotek

Slavnostní předávání maturitních vysvědčení

Slavnostní předávání maturitních vysvědčdní proběhlo 25. 5. ve Slovanském sále našeho gymnázia. Vysvědčení absolventům předal Mons. Vojtěch Šíma. U maturity uspělo 48 žáků, z nichž 3 složili zkoušku s vyznamenání. Tři žáci neuspěli u ústních zkoušek společné části.

Kurz Respektovat a být respektován

23.05.2012, 4 fotek

Kurz Respektovat a být respektován

Od května probíhá na naší škole Kurz Respektovat a být respektován pod vedením manželů PhDr. Pavla Kopřivy a Mgr. Tatjany Kopřivové. Kurz je určen všem, kdo usilují o partnerský a respektující přístup při výchově dětí i ve vztazích s dospělými lidmi. Celkem sedmkrát se sejde skupina 28 účastníků různých profesí, aby se učili praktickým komunikačním a motivačním postupům. Zamýšlíme se nad širšími souvislostmi a důsledky uplatňování jak mocenského, tak respektujícího pojetí mezilidských vztahů. Nechybí ani vzájemné povzbuzení se z praxe a řešení konkrétních případů.

Florbal - Velehrad 2012

22.05.2012, 16 fotek

Florbal - Velehrad 2012

Středisko volného času při SGV za finanční podpory Zlínského kraje uspořádalo dne 22.5.2012 turnaj ve florbale pro 1.stupeň základních škol. Turnaje se zúčastnilo pět mužstev: Velehrad "A", Velehrad "B", Tupesy, Veselí nad Moravou a Kněždub, rozhodčí byli z řad žáků SGV. Dopoledne plné napětí, fandění, zklamání a radosti završil zápas Veselí nad Moravou x Kněždub, který rozhodl o vítězi celého turnaje... nejvíce se veselilo Veselí...

Májová pouť na Hostýn

21.05.2012, 18 fotek

Májová pouť na Hostýn

Javořina

18.05.2012, 10 fotek

Javořina

Ze dne 18. na 19. 5. 2012 se uskutečnil již tradiční výšlap na Javořinu, který ovšem proběhl trošku netradičně. Vyrazili jsme jako vždy z Velehradu, tentokrát v sestavě: Pan vychovatel Zámečník, paní vychovatelka Vlková a otec Radim Kuchař. Dále se zúčastnili prváci Markétka Bajajová s Peťou Nedomou a skupinu doplnili čerství absolventi Petra Berecková, Petr Kolařík a Klárka Šárovcová. Auty jsme se dopravili na faru do Strání, kde následovala hra na seznámení s vesnicí, která se neobešla bez osvěžení v místním potoku a restauraci. Po úspěšném zodpovězení vědomostního kvízu a návratu na faru následovala večeře (vajíčková pomazánka), jejíž přípravu doprovodilo duo Kuchař-Zámečník zpěvem jejich nového hitu -Vajíčko. Zábavný večer ukončil ještě zábavnější večerníček na dobrou noc, v němž účinkovaly především ponožky vychovatelů a otce Radima a my jsme tak byli svědky neopakovatelného kulturního zážitku.
Budíček zazvonil už ve 3 ráno, což nebyl omyl, ale záměr. Vyšli jsme ještě rozespalí a skoro dvě hodiny se šplhali do kopce. Možná proto, že nebylo vidět, jak je strmý, uběhla cesta tak rychle a my jsme proto byli nahoře právě včas, abychom si mohli vychutnat východ slunce na Javořině. Asi není těžké uhodnout, kam směřovaly naše další kroky... dolů z kopce přímo do spacáků a po vydatném odpočinku domů. Myslím, že na Javořině se při východu slunce líbilo nám všem a kdo ví? Třeba se z tohoto výletu v ne moc běžnou hodinu vyvine nová tradice.

 

 

Projekt osobnostního rozvoje - 1. A + 1. B

16.05.2012, 19 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 1. A + 1. B

Od 16. do 18. 5. skupinu třeťáků vystřídali prváci a druháci, kteří přijeli do Fryštáku absolvovat svůj kurz osobnostního rozvoje. Hlavním tématem prváků bylo sebepoznání. Žáci se učili objektivnímu pohledu na sebe sama a snažili se uspořádat vlastní hodnotovou orientaci. Náplň kurzu byla pestrá. Nechyběly aktivity na zamyšlení, aktivity vyžadující tvůrčí zapojení a fyzicky náročnější aktivity. Mezi těmito hrami zvlášť vynikal „Vavrdův memorial", při kterém si soutěžící odzkoušeli jízdu na kole bez brzd a řetězu po členitém terénu na louce, v lese a dokonce i po proudu potoku. Celá hra byla postavena na spolupráci a převzetí zodpovědnosti jednoho za druhého. Všichni soutěžící si odnesli silnou zkušenost s tím, co to znamená, když člověk posune hranice svých možností. I v tomto spočívá drama osobnostního rozvoje.

Ústní část maturitní zkoušky

16.05.2012, 7 fotek

Ústní část maturitní zkoušky

Ústní část maturitní zkoušky probíhala na naší škole ve dnech 16. - 18. 5. a 21. 5.

Projekt osobnostního rozvoje - 2. roč.

16.05.2012, 13 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 2. roč.

Od 16. do 18. 5. skupinu třeťáků vystřídali prváci a druháci, kteří přijeli do Fryštáku absolvovat svůj kurz osobnostního rozvoje. Hlavním tématem prváků bylo sebepoznání. Žáci se učili objektivnímu pohledu na sebe sama a snažili se uspořádat vlastní hodnotovou orientaci. Náplň kurzu byla pestrá. Nechyběly aktivity na zamyšlení, aktivity vyžadující tvůrčí zapojení a fyzicky náročnější aktivity. Mezi těmito hrami zvlášť vynikal „Vavrdův memorial", při kterém si soutěžící odzkoušeli jízdu na kole bez brzd a řetězu po členitém terénu na louce, v lese a dokonce i po proudu potoku. Celá hra byla postavena na spolupráci a převzetí zodpovědnosti jednoho za druhého. Všichni soutěžící si odnesli silnou zkušenost s tím, co to znamená, když člověk posune hranice svých možností. I v tomto spočívá drama osobnostního rozvoje.

Projekt osobnostního rozvoje - 3. roč.

14.05.2012, 20 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 3. roč.

Ve dnech 14. - 16. 5. 2012 se žáci 3. ročníku účastnili kurzu osobnostního rozvoje ve Fryštáku. Pod vedením dvou školených instruktorů si žáci prošli řadou zážitkových her, kterými se učili poznávat své místo v kolektivu a spolupracovat ve skupině. Dílčím tématem pak bylo i nahlédnutí do světa politiky, který jim osobně přišel představit český politik a náměstek hejtmana Zlínského kraje Ing. Jindřich Ondruš. Pozvání přijal také Pavel Macura, šéf odboru kultury a památkové péče krajského úřadu. V krátké besedě se jich žáci měli možnost ptát přímými otázkami o životě a práci politiků dnes. Možná že někdo ze zúčastněných se pro službu v oblasti politiky v budoucnu rozhodne. Celé třídenní setkání ve Fryštáku se neslo v duchu pohodové atmosféry a na všech byla vidět radost ze společně prožitých chvil. Sérii zážitkových her, kterými si žáci prošli, doplnily hry jako Big Boss, večerní „golf" v terénu či celoodpolední hra na malíře. Nechybělo ani policejní vyšetřování spáchaného zločinu, o jehož odhalení se měli žáci postarat a poté dramaticky ztvárnit.

Studenti na výstavě ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

04.05.2012, 5 fotek

Studenti na výstavě ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Studenti 1. ročníků a 2. ročníku v rámci hodiny výtvarné výchovy navštívili ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje dvě výstavy. První výstava s názvem „Inspirace k vidění krásy" byla věnována druhému výročí úmrtí kardinála Tomáše Špidlíka SJ. Studenti zhlédli zajímavé fotografie, které byly doplněny úryvky citací pana kardinála. Druhá výstava s názvem „Ježíšova modlitba" ukazovala tvorbu výtvarnice Dagmar Havlíčkové, která ve svých kresbách opakovala motiv donekonečna opisovaného textu modlitby „Pane Ježíši, synu Boží, smiluj se nade mnou hříšnou". Tento text psala do řádků a sloupců, které rytmizovala mezerami a barevně. Vznikaly tak kresby o šířce až 3 metrů. V současné době, jak nám sdělil mimo jiné ve svém výkladu pan Hudec, předseda Matice velehradské, se autorka zaměřuje na formáty velikosti A4, které slepuje do koberce. Takový koberec mohli studenti na výstavě vidět a spočítali, že zatím obsahuje 180 popsaných papírů.
Myslím si, že výstava byla pro mnohé zamyšlením a zklidněním.

Napsala Jitka Kavková, vyučující výtvarné výchovy

Německo-české setkání v Hohenbergu

22.04.2012, 15 fotek

Německo-české setkání v Hohenbergu

Od neděle 22. dubna do pátku 27. dubna 2012 se uskutečnilo na německém hradě Hohenberg německo - české setkání. Toto setkání bylo vyvrcholením společného projektu dvou škol - Gymnázia v Dillenburgu a Gymnázia Velehrad. Studenti spolu po dobu 3 měsíců komunikovali v prostředí eTwinningu a sbírali materiály k projektu.
Studenti se zabývali následujícími tématy: Jáchymov - lázně, Jáchymov - političtí vězni, osud českých hokejistů v roce 1949 v knížce Jáchymov, sudetští Němci a likvidace jejich vesnic, Chebsko a vyhnání sudetských Němců, Goethe a jeho pobyt v Mariánských Lázních a Karlových Varech, Goethe jako mineralog, společná Evropa, poučení se z historie.
Samozřejmě kromě prohloubení znalostí z dějepisu a zeměpisu sloužilo toto setkání také k procvičení komunikace v angličtině a němčině. Studenti obou škol se spolu spřátelili a objevili, že vzájemné porozumění je možné.

Itálie - koncertní turné sboru

14.04.2012, 19 fotek

Itálie - koncertní turné sboru

V sobotu 21. 4. se vrátil pěvecký sbor a cimbálová muzika SGV z týdenního turné v Itálii. Pojítkem všech koncertů byla vzpomínka na zesnulého kardinála Špidlíka, který je pohřben v bazilice na Velehradě a polovinu svého života prožil v Římě. Studenty čekaly čtyři koncerty. Nejdůležitější vystoupení se konalo v bazilice sv. Marka na Benátském náměstí v samotném středu Říma, za účasti papežského nuncia Giovanniho Copy a velvyslance ČR při svatém stolci ve Vatikáně JUDr. Vošalíka. Sbor doprovodil liturgickým zpěvem bohoslužbu, poté následoval koncert pěveckého sboru, kde zazněly skladby předních světových autorů. Překvapením bylo vystoupení školní cimbálové muziky, která oslovila svým výkonem všechny přítomné a byla odměněna dlouhým aplausem. Je nutno dodat, že bazilika sv. Marka z 5. století slyšela zvuky cimbálu (ve své dlouhé historii) poprvé. Podobný program se opakoval i při následujících koncertech našeho turné, a to ve farnosti sv. Ilaria v Římě, v bazilice sv. Geminiana v Modeně i v Sasuolu. Mimo to snad ve všech kostelech, které jsme v Itálii navštívili, zazněla v našem podání hudba západní i východní provenience, a naplnila se tak slova kardinála Špidlíka, že Morava je schopna spojit Východ se Západem. Z velkého množství památek, které jme v Římě navštívili stojí za zmínku zejména: bazilika sv. Petra, bazilika sv. Pavla za hradbami, bazilika sv. Kříže, Lateránská bazilika, bazilika Panny Marie Sněžné, bazilika sv. Praxědy, kostel sv. Klementa, katakomby sv. Kalista, papežská kaple Redemptoris Mater, dále Centro Aletti, Nepomucenum, rádio Vatican, Andělský hrad a Andělský most, Tiberský ostrov, Benátské náměstí, Forum Romanum, Koloseum, Konstantinův oblouk, Svaté schody, Panteon, Fontána di Trevi, Španělské schody. Zpěv našich žáků zazněl i v bazilice sv. Marka v Benátkách a ve všech 5 hlavních kostelech v Modeně.

Mgr. Michal Hegr, Mgr. Filip Macek

 

 

Křížová cesta Velehradem

03.04.2012, 15 fotek

Křížová cesta Velehradem

Pašije o světle

30.03.2012, 17 fotek

Pašije o světle

Letošní doba postní byla pro mnohé jedince obohacena krásným kulturním a duchovním zážitkem. O ten se postarala skupinka 16 dětí z Prakšic. Děti školního věku (3.-9.třída) secvičily scénu o ukřižování Pána Ježíše. Nejenže role, které se v průběhu celé hry objevily, byly sehrány jak vtipně, tak i vážně, velmi pěkné bylo i ,,zapojení" diváků do představení. Celé pašijové hry byly provázeny i zpěvem. Představení nebylo nikterak náročné, takže si na své mohl přijít jak malý, tak i velký divák. Nebyla o ně ve Slovanském sále nouze.

Nebojte se pracovat na Pánově vinici

23.03.2012, 20 fotek

Nebojte se pracovat na Pánově vinici

Začalo to jako každý obyčejný pátek , až na to,že jsem odpoledne vyrazila s partou skvělých lidí do mně celkem neznámé krajiny západních Čech - cíl cesty zněl Plasy. Cesta byla dlouhá, nechyběla dobrá nálada a dokonce se při této cestě ukázala i solidarita našich spolucestujících ve vlaku - to když naše krabice s buchtami putovala z jednoho konce vagonu na druhý nad hlavami lidí, aby se dostala k nám. V Plasích se každému z nás dostalo vřelého přivítání od otců Oblátů, seznámili jsme se s dalšími mladými a dostali talíř skvělé polévky. Další den jsme se, posíleni snídaní a ranním slovíčkem, vybaveni různým nářadím jako jsou smetáky, kbelíky a jiné vypravili na místo činu do vesnice Obora. Tam na nás čekal menší kostelík, který jsme hodlali uklidit. Opravdu velmi to potřeboval. Chopili jsme se tedy věcí, které jsme si přivezli a dali se do práce - umývali oltáře, ometali množství pavučin, lakovali... Před krásně uklizeným kostelem jsme pak uspořádali taneční číslo, při kterém byla spousta legrace. Den v Oboře jsme zakončili křížovou cestou a mší svatou. Zbylý večerní čas jsme trávili v družné náladě hrami a povídáním. V neděli po mši nás čekala cesta domů, kam jsme také všichni v pořádku dorazili.
Tímto bych chtěla všem poděkovat za možnost účastnit se této akce. Strávila jsem čas mezi úžasnými lidmi,nesmírně mne to obohatilo a i přes manuální práci - nebo pávě proto - jsem si skvěle odpočinula a odjížděla jsem naplněná Boží radostí do dalších dní. Těším se na další setkání.

Terka

Cestopisná beseda - Kyrgyzstán

21.03.2012, 4 fotek

Cestopisná beseda - Kyrgyzstán

Okrskový turnaj ve florbale

20.03.2012, 8 fotek

Okrskový turnaj ve florbale

V pondělí 20. 3. se v Uherském Hradišti konal okrskový turnaj středních škol ve florbale. Tým Stojanova gymnázia bojoval statečně, a i když nezvítězil, jistě posílil kolektivního sportovního ducha.

Duchovní obnova s biblickými tanci

17.03.2012, 10 fotek

Duchovní obnova s biblickými tanci

„V sobotu 17. března jsem se zúčastnila duchovní obnovy pro ženy. Jela jsem na toto setkání značně psychicky vyčerpaná. Během biblických tanců, které byly skvělé, jsem na problémy částečně zapomněla a při studiu Bible jsem se z nich vyplakala. Při mši sv. na závěr duchovní obnovy jsem se už jenom radovala. Děkuju za toto setkání!"

Přípravné kurzy na přijímací zkoušky

17.03.2012, 13 fotek

Přípravné kurzy na přijímací zkoušky

V letošním školním roce jsme se rozhodli uspořádat pro žáky devátých tříd přípravné kurzy na přijímací zkoušky. Nápad se setkal s velkým zájmem a na třicet deváťáků věnovalo dvě soboty své přípravě k testům z matematiky a českého jazyka pod vedením našich pedagogů. Výukové byly připraveny tak, aby obsáhly učivo potřebné k úspěšnému zvládnutí přijímacího testu. Přestávky mohli žáci využít k relaxaci ve školním klubu nebo k prohlídce školy. Snad se tedy obětované volné soboty vyplatí a sejdeme se všemi zúčastněnými v novém školním roce.

Exkurze do Hvězdárny a planetária Brno

14.03.2012, 7 fotek

Exkurze do Hvězdárny a planetária Brno

Dne 14.3.2012 jsme se asi v 7:30 sešli u budovy bývalých lázní v Uherském Hradišti, abychom se o čtvrt hodiny později uvelebili v autobuse a vyrazili do brněnského Planetária. Zde jsme se zúčastnili dvou přednášek. Ta první se týkala vesmíru a jeho vývoje. Součástí byl i pohled na hvězdnou oblohu tak, jak ji vidíme každou noc v tomto období. Nově zrekonstruované planetárium dokáže simulovat i tento pohled. Další přednáška se týkala fyziky, konkrétně vlnové optiky. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých poznatků a tak jsme uvítali možnost rozchodu v centru města. Návrat do Uherského Hradiště také proběhl bez problémů, a my jsme se vrátili domů bohatší o mnoho zajímavých informací.

Noční křížová cesta

12.03.2012, 20 fotek

Noční křížová cesta

V pondělí po vyučování jsme se vydali na křížovou cestu. Po příjezdu do Starých Hutí, kde náš společný večer začal, se každý chopil nějaké práce. Kluci nosili dříví na zatopení v kamnech, holky chystaly večeři, otec Radim mši svatou. Po mši svaté a posilněni požehnáním na cestu, jsme v tichosti vyšli do tmy. Kříž, který jsme nesli, symbolizoval naději. Tu jsme měli i my, když jsme byli odkázáni jít tmou skrz les, pole a kopce. Celá pouť byla velice tajemná, stejně jako samotná křížová cesta našeho Pána.

Markéta Bajajová, 1.A

Poznávací zájezd SGV do Říma

05.03.2012, 20 fotek

Poznávací zájezd SGV do Říma

V pátek 9. 3. se vrátila skupina deseti studentů Stojanova gymnázia, Velehrad z poznávacího leteckého zájezdu do Říma. Ubytovaní jsme byli v římském potním domě Velehrad, jehož ředitel P. Jaromír Zádrapa SDB ve spolupráci s dobrovolnicí Katarinou nám připravil pestrý program. Mimo nejznámější římské památky, Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, Fontanu di Trevi, Španělské schody, Baziliku sv. Petra, lateránskou baziliku a mnoho dalších, patřilo jistě mezi silné momenty slavení mše svaté v katakombách San Callisto. Nezapomenutelným zážitkem bude pro mnohé také účast na středeční audienci Svatého otce na svatopeterském náměstí. Naši průvodci mysleli i na spojení římského a moravského Velehradu osobou Tomáš kardinála Špidlíka a zajistili nám návštěvu Centa Aletti, kde jsme slavili mši svatou a poté absolvovali prohlídku mozaikářské dílny otce Marko Rupnika. Po celou dobu jsme plnými doušky nasávali římskou atmosféru a všemi póry vnímali místa, kterými kráčela historie. Počasí mám přálo, oproti původním deštivým předpovědím jsme se naopak slunili a osvěžení v podobě pravé italské zmrzliny, třeba v proslavené cukrárně Ciuri ciuri, přišlo vhod.

Beseda s prof. Petrem Piťhou

06.02.2012, 13 fotek

Beseda s prof. Petrem Piťhou

V pondělí 6. 2. představil prof. Petr Piťha žákům Stojanova gymnázia svoji novou knihu Slyšte slovo a zpívejte píseň. Během dvouhodinové besedy popsal profesor Piťha proces vzniku celé knihy a zároveň se zamýšlel nad významem nadcházejícího cyrilometodějského jubilea. Prezentaci doprovodila četba ukázek z knihy v podání Martina Schreiera.
"Kniha ve své prvé části čtivým jazykem podává životní příběh svatých Cyrila a Metoděje. Autor knihy prof. Petr Piťha uvádí všechna základní historická fakta, aniž by porušil plynulý tok vyprávění. Čtenář se současně baví i vzdělává. Ve druhé části autor v několika historických obrazech provede čtenáře nejdůležitějšími údobími historie Velehradu a vývoje cyrilometodějské úcty. Tím je zároveň ukázáno, v čem spočívá náš současný úkol při ochraně a rozmnožení „dědictví otců". K textu knihy je pro děti připojen slovníček s vysvětlením málo známých slov a termínů. Kniha je bohatě ilustrována akad. malířkou Klárou Folvarskou. Předmluvu ke knížce napsal Mons. Josef Hrdlička, pomocný biskup olomoucký, a kniha získala právo užít loga ČBK pro oslavy 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Moravu. Tím se stává oficiální součástí příprav na toto výročí, k němuž jako svůj příspěvek Matice velehradská knihu připravila."

Text: http://www.maticevelehradska.cz/dokument/CM-kniha-210/
Foto: Zdeněk Skalička, Mgr. Petr Hudec

Zvonečkový karneval

05.02.2012, 20 fotek

Zvonečkový karneval

Velehrad - Druhý ročník Zvonečkového karnevalu dokázal v neděli odpoledne zaplnit na tři hodiny Slovanský sál Stojanova gymnázia na Veleradě čtyřiašedesáti dětmi v maskách. Ty na bál doprovodila víc než stovka rodičů a prarodičů.

Autor: Zdeněk Skalička

 

Lyžařský výcvikový kurz 1. ročníků

04.02.2012, 20 fotek

Lyžařský výcvikový kurz 1. ročníků

Náš lyžařský kurz začal nakládáním velkých zavazadel do autobusu. Cesta trvala 3 hodiny, ale i přesto byla zábavná a ani minutu jsme se nenudili. Konečně jsme zastavili, když jsme však zpozorovali, kde jsme ubytovaní, úsměv nám z tváře zmizel. Před námi byla strmá cesta jako ze špatného snu. S těžkými bágly jsme vyšplhali až k domu, kde jsme měli prožít nadcházejících 6 dnů. Velký den D, přesně takový byl 1. den na svahu. Učitelé nás rozdělili do 3 skupin podle našich schopností. Ti, kteří na lyžích nikdy nestáli, se velmi báli, ale strach nakonec překonali. Překvapilo nás počasí (mrazy až minus 20 stupňů Celsia), proto se také malá skupina teplomilů přemístila do místní chatky s občerstvením, která byla hned pod sjezdovkou. Na svahu převažovala sranda a pády. S radostí jsme se vraceli na ubytovnu. 16:00- čas na večeři, kterou připravovaly místní paní z farnosti Těrchová. Jídlo bylo vždy dobré, byli jsme spokojení. Večer nás pravidelně čekal nějaký program, který byl nejsladší třešničkou na dortu. Další dny na sjezdovce probíhaly obdobně. Zpestřením nám byl aquapark a výšlap na Kriváň.
Poslední den se nesl ve znamení stresu, zmatku a těšení se domů:)) Lyžák se nám vydařil a těšíme se na další akci podobného rázu.

Vendula Komárková, 1.B

Slavnostní zakončení 1. pololetí

01.02.2012, 15 fotek

Slavnostní zakončení 1. pololetí

První pololetí školního roku 2011/2012 jsme slavnostně zakončili při slavení mše svaté v bazilice. Mši svatou sloužil P. Petr Bulvas, biskupský delegát pro pastoraci. Po mši svaté následovala beseda s P. Bulvasem ve Slovanském sále o radostech i strastech studia na církevní škole. Na závěr byla předána ocenění žákům, kteří v prvním pololetí vynikli prospěchem, nebo jinými zásluhami přispěli k propagaci školy.

Reprezentační ples SGV

27.01.2012, 19 fotek

Reprezentační ples SGV

Studenti, absolventi, zaměstnanci, rodiče a přátelé gymnázia SGV proměnili běžnou studentskou atmosféru školy v páteční večer 27.1.2012 na plesovou.
Reprezentační ples se konal v historických sálech a sklepení školy. Podle chuti jste se mohli zaposlouchat do cimbálové muziky Hora a nebo si zatančit na písničky skupiny Madusong.
Pestrý program nás doprovázel celým večerem. Jako první vystoupily břišní tanečnice z Kunovic, které svým tancem zahájily celý večer. Sestry v akci z Dolního Němčí nás velmi pobavily a ukázka sportovního aerobiku nás motivovala ještě více k tanci. Na každém pořádném plesu nechybí také tombola. I u nás jste mohli vyzkoušet svoje štěstí a něco vyhrát. Na hlad a žízeň jsme byli řádně připraveni. Možností bylo zakoupit si teplé jídlo nebo jakýkoliv nápoj.
Všichni jsme se dobře bavili a už se těšíme na další rok.

K. Paichlová, 3.r.

Návštěva budoucí knihovny SGV

19.01.2012, 6 fotek

Návštěva budoucí knihovny SGV

Žáci Stojanova gymnázia ubytovaní na Domově mládeže se rozhodli zpestřit si všední odpoledne návštěvou knihovny „u otce Cukra". A nejenže strávili chvíle ve společnosti činorodého knihovníka, pětadevadesátiletého otce Cukra, ale také přiložili ruku k dílu a zkusili si, co vznik nové knihovny obnáší. Třídili a evidovali knihy a pozorně naslouchali moudrým slovům kněze. Budoucí knihovna SGV by měla nést název po Tomáši kardinálu Špidlíkovi a měla by sloužit potřebám žáků Stojanova gymnázia.

Přednášky Evoluční psychologie člověka I, II

09.01.2012, 4 fotek

Přednášky Evoluční psychologie člověka I, II

Ve dnech 9.1.2012 a 23.1.2012 si žáci třetího a čtvrtého ročníku vyslechli přednášky Evoluční psychologie člověka I a II. Přednášejícím byl doktorand Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Mgr. Pavel Duda. Přednášky se zabývaly obecným chováním člověka v běžných životních situacích. Toto jednání má biologický základ mnohdy již v pravěku a je zde podobnost v jednání lidí a zvířat.  V průběhu dvou hodin Mgr. Duda nastínil několik zajímavých témat, např. v jak velkých skupinách žijeme, kolik známostí jsme schopni navázat, jaké biologické i nebiologické faktory mají vliv na naši úspěšnost a přežití, do jaké míry je pro lidi přirozené žití ve stálých párech a mnoho dalších. Pro zájemce je dále naplánována přednáška Evoluce člověka od stejného přednášejícího.

Mgr. Ondřej Hruboš

Žehnání pokojů na Domově mládeže

05.01.2012, 7 fotek

Žehnání pokojů na Domově mládeže

Ve čtvrtek 5. ledna, v předvečer Tří králů, jsme na domově mládeže při mši svaté žehnali vodu, křídu a kadidlo. Slavnost Zjevení Páně je však spojena též s žehnáním obydlí. Již pohané své domy vykuřovali a označovali nápisy, aby se domu vyhýbalo neštěstí. Protože jsou Vánoce připomínkou toho, že se Boží sláva zjevila v Ježíši Kristu, má se tato sláva zjevit všude, tedy i v domech a bytech. Tento den se na horní veřej dveří píše křídou znamení + C + M + B a nový letopočet. Jedná se o zkratku Božího požehnání: „Ať Kristus požehná tomuto domu" (Christus mansionem benedicat). Trojí symbolika kříže působí na dům jako pečeť, jež nepropustí dovnitř síly zla; požehnání působí, že i člověk, který se cítí sám, ve skutečnosti sám není - je s ním dobrý Bůh.

o. Radim

 

 

Koncert sboru s Hradišťanem

26.12.2011, 16 fotek

Koncert sboru s Hradišťanem

V listopadu 2011 jsme dostali nabídku od Jiřího Pavlici, zda-li bychom si chtěli zazpívat jako hosté na jeho tradičním štěpánském koncertu v basilice na Velehradě. S radostí jsme tuto nabídku přijali a začali pilně nacvičovat své skladby, abychom neudělali ostudu. Přesto, že prosinec je měsíc pro studenty velmi náročný a všichni se již připravují na Vánoce, našli jsme dostatečný prostor pro přípravu. Podařilo se nacvičit i jednu část „Sanktus" z Pavlicovy hudební mše jako společné vystoupení našeho pěveckého sboru a CM Hradišťan. Pro všechny zpěváky bylo velkou radostí pracovat s takovým „muzikantem" a člověkem. V minutě si získal všechny sboristy, kteří ztratili ostych a vložili všechny síly do umění, z kterého číší radost a potěcha na duši
i příjemné mražení po těle. Jiří Pavlica si dokázal nejen získat zpěváky-amatéry, ale dodat i velkou dávku odvahy a zkušeností s duchovní hudbou, jejím provozováním a vnitřním charismatem. Takovou radost a zároveň klid jsem snad u svého školního sboru ještě nezažil. Přeji pěveckému sboru do další činnosti více takových radostných chvil a elánu do práce pro ostatní
a především sami pro sebe.

Filip Macek

Vánoční akademie

22.12.2011, 20 fotek

Vánoční akademie

Naše gymnázium, stejně jako v předchozích letech, uspořádalo předvánočně Vánoční akademii 22.12.2011 ve Slovanském sále.

Hned v úvodu zazněla píseň Jingle bell rock v podání třetího ročníku, což všechny navnadilo na další výkony našich studentů. Po zdařilé písničce následovala vystoupení našich prváků, kteří se ve své scénce vtipně a originálně vystihli své zážitky z prvních čtyř měsíců na SGV. Neméně zábavná byla také scénka "Riskuj" a cizojazyčné provedení Popelky - jednou v němčině a pak pod názvem Popoluška - ve slovenštině, kterým kluci ze třeťáku rozesmáli celý sál. Studenti čtvrtého ročníku předvedli své taneční vystoupení společně s učiteli za doprovodu melodií z muzikálu Rebelové. Hudební program zpestřila kapela Ještě nevím se zpěvačkou Luckou S., skvělá cimbálová muzika při SGV a na závěr také sbor SGV. Celý program pak zakončil s přáním hezkých svátků ředitel školy a svým požehnáním otec Radim.
Všem účinkujícím velký dík.

 

Vánoční besídka na Domově mládeže

21.12.2011, 20 fotek

Vánoční besídka na Domově mládeže

Poslední předvánoční večer na DM jsme prožili opět svátečně. Všichni jsme se sešli ve vyzdobené jídelně ke slavnostní večeři, zazpívali u adventního věnce, podělili jsme se o vánoční oplatky a po požehnání o. Radima se pustili do jídla. Potom na nás čekal večer plný her a koled u vánočního stromečku. O zábavné hry se postaraly prvačky a o koledy cimbálka. A nakonec se rozdělila hromada dárečků, které se během večera tajemně objevily pod stromečkem. Úplně na závěr jsme pomalu usínali při pohádce na přání. Všichni zúčastnění, holky, kluci, vychovatelé i učitelé strávili společně kouzelný předvánoční šťastný a veselý večer.

SGV vzpomíná na Václava Havla

21.12.2011, 18 fotek

SGV vzpomíná na Václava Havla

Ve středu sloužil o. Radim mši svatou za zemřelého prezidenta Václava Havla. Poté se studenti zúčastnili besedy s  přítelem Václava Havla Otmarem Olivou. Na úvod tohoto setkání, jehož se zúčastnili nejen žáci, ale i zájemci z řad veřejnosti, byl puštěn krátký videozáznam z návštěvy prezidenta na Velehradě a v dílně O. Olivy v roce 1992. Otmar Oliva připomněl obraz doby normalizace, která se jeví dnešním mladým lidem tak vzdálená, jako se jemu jevily vzpomínky jeho předků na válku. Zmínil tehdejší disidentskou činnost, vězení, samizdatovou tvorbu a svá setkávání s Václavem Havlem. „Jeho divadelní hry podávají přesvědčivé svědectví o tehdejší době přesně tak , jak to dokáže jen umění."

Beseda u cimbálu v DZP Kopretina

20.12.2011, 16 fotek

Beseda u cimbálu v DZP Kopretina

Naše školní cimbálová muzika byla požádána, aby udělala vánoční besedu v ústavu Kopretina. Rádi jsme nabídku přijali a v úterý odpoledne jsme se vydali (sice trochu oslabení - bez cimbálu, který jsme nepřenášeli kvůli mrazu) zpříjemnit dobu adventní na ústav. Besídka se zpočátku nesla ve vánočním duchu, kdy jsme zpívali a hráli koledy. Po ukončení oficiálního programu jsme s klienty ústavu ještě zpívali známé lidové písničky a tančili. Byli jsme mile překvapeni, kolik písní znají. Po dlouhém a dojemném loučení jsme se vydali zpět na Domov mládeže, kde nás čekalo zkoušení na školní akademii.

Barča Mašková, 2.r.

Vánoční turnaj ve florbale

20.12.2011, 14 fotek

Vánoční turnaj ve florbale

Před odjezdem na prázdniny se nejlepší florbalisté ze všech tříd sešli v tělocvičně ZŠ k Vánočnímu turnaji ve florbale.
Po urputném boji se na prvním místě v kategorii dívek umístila třída 4.B, v kategorii chlapců zvítězili zástupci 3. ročníku. Na vítěze čekala sladká odměna od organizátora turnaje, pana učitele Švece.

Hrajeme si na sochaře

16.12.2011, 20 fotek

Hrajeme si na sochaře

Poslední prosincová hodina byla ve výtvarné výchově věnovaná tvoření. Vyučující oblečená do čepice, šály a rukavic přišla do hodiny a vyzvala studenty, aby se šli obléci, že půjdou ven stavět ze sněhu sochy. Ale co to, vždyť venku žádný sníh není.... To přece vůbec nevadí, my si poradíme. Vyučující rychle bere kusy papíru. Zmuchlá je do koule. Papír se promění ve sníh a ve třídě začne koulovačka. Úkolem dnešní hodiny je vytvořit z velkého kusu papíru=sněhu prostorovou práci, která se vztahuje k zimě. Studenti mohou papír muchlat, trhat a různě ohýbat. Asi po deseti minutách jsou práce hotové. Tím však úkol neskončil. Nastává prohlídka sochařských výtvorů a studenti píší k jednotlivým dílům, co jim to připomíná. Vyvrcholením je název, který napíše na konec tvůrce díla. Cílem tohoto snažení byl rozvoj výtvarné představivosti a samozřejmě i pobavení. V hodinách výtvarné výchovy se snažíme uplatňovat prvky „artefiletiky", která klade důraz na hravé výtvarné a dramatické tvoření s prožitkem, díky němuž můžeme lépe poznávat sebe i druhé.

Jitka Kavková, učitelka výtvarné výchovy

 

 

III. adventní koncert v Prakšicích

15.12.2011, 6 fotek

III. adventní koncert v Prakšicích

Milí mladí přátelé, děkujeme vám za krásný umělecký zážitek při adventním koncertu vašeho sboru v našem kostele. Jste milá parta mladých a nadšených lidí, kteří předávají radost a pohodu. Vystoupení se nám líbilo, velkou spokojenost projevili i nejmenší posluchači. Obdivujeme nasazení vaše i sbormistra pana Macka, který udržuje sbor na vysoké úrovni.

Děkujeme. Vše dobré přejí farníci z Prakšic a Pašovic.

Přátelský zápas ve florbale s GJB Šaštín

14.12.2011, 20 fotek

Přátelský zápas ve florbale s GJB Šaštín

Dne 14.12.2011 vyrazila šestice našich florbalistů v doprovodu vychovatele Tomáše Chytky směr Šaštín - Stráže. Cílem bylo Gymnáziu Jána Boska, kam jsme byli pozváni na přátelské utkání. Po prohlídce školy a DM a po vydatné večeři v jejich školní jídelně jsme se sešli v tamní tělocvičně. GJB postavilo 2 týmy, takže jsme v rámci miniturnaje sehráli dva zápasy. Po jedné výhře a jedné prohře jsme se domů vraceli utahaní, ale spokojení z velmi pěkného "mezinárodního" sportovního zážitku. Už se těšíme na odvetu na domácí půdě.

Den s NOE

11.12.2011, 20 fotek

Den s NOE

Na druhou neděli se autobus sboristů Stojanova gymnázia, Velehrad vydal na dlouhou cestu do Ostravy, aby tito naši zpěváci zazpívali v přímém přenosu při mši svaté děkanátu Uherské Hradiště. Díky navigaci jsme pouze se čtvrthodinovým zpožděním dorazili do kostela sv. Václava, kde nás mile přivítal P. Marcel Puvák. Menší zádrhel nastal ještě v průběhu zkoušky přede mší svatou, když vlivem vlhka došlo ke zkratu a naše varhany byly od té chvíle nefunkční. Problém byl elegantně vyřešen tak, že zpěv našich sboristů doprovázely varhany na kůru - technicky velmi náročné vystoupení tedy naši zpěváci zvládli bez problému, jen dirigent se přitom zapotil. Mši svatou sloužil kaplan SGV, Radim Kuchař a jeho krásné adventní zamyšlení jistě potěšilo všechny televizní diváky. Po skončení přímého přenosu nás studii TV Noe provedli P. Leoš Ryška a Petr Kudela. Následně jsme se všichni přesunuli do Hornického muzea, kde jsme sfárali jsme do dolu, vyslechli poutavý výklad o dobývání uhlí a pak rychle na světlo a domů. Prožili jsme neděli plnou zážitků a milých setkání.

Michal Hegr

 

Írán - středověk s mobilem v ruce

07.12.2011, 4 fotek

Írán - středověk s mobilem v ruce

Ve středu 7. prosince jsme se zúčastnili besedy otce Radima o cestě do Íránu. Tuto výpravu podnikl spolu se třemi kněžími a kamarádem lékařem loni v létě. Jak podotkl, samotná příprava trvala nejméně půl roku. Po příletu do Íránu je čekaly teploty až +55°C, ale aklimatizace proběhla celkem rychle. Za tři týdny pobytu urazili celkem 12 500 km jak vlakem a autem, tak pěšky. Vzhledem k našim poměrům nás velmi překvapilo, že cesta vlakem dlouhá 250 km stála v přepočtu 8,-Kč. Poutníci navštívili mešitu a spoustu dalších zajímavých míst. Zdolali horu Osthuram s výškou 4070m. Poznali íránskou kulturu a mentalitu tamních obyvatel. Lidé k nim byli velmi srdeční a přátelští, což je v této zemi obvyklé. Dokonce přijali pozvání do místní rodiny a celkově prožili spoustu nezapomenutelných zážitků, kdy hmatatelně pocítili Boží prozřetelnost a zkusili, jak se Bůh stará. Prezentace fotek podbarvená mluveným slovem a hudbou velmi pěkně navodila atmosféru, ve které jsme se duchem alespoň na chvíli přenesli do této země.

Věra Bajajová

Mikuláš ve Zvonečku

06.12.2011, 19 fotek

Mikuláš ve Zvonečku

Datum 6.12. je jistě známé všem. I my jsme na svátek sv. Mikuláše nezapomněly, ale rozhodly jsme se pořádně jej oslavit po vzoru obyvatel italského města Bari. Právě tam je sv. Mikuláš pochován. Život sv. Mikuláše je spjat mnoha pozoruhodnými historkami. Obojí - život i zajímavosti - jsme si zahráli v příběhu pro děti. K pořádné oslavě patří i tanec, hraní, papání. Díky všem maminkám, které se zapojily do příprav, nám nic nechybělo. Po vzoru sv. Mikuláše jsme nečekali na dárečky, ale naopak. Děti nazdobily perníčky, vložily do namalovaného sáčku a odnášely si překvapení, třeba pro tatínka, domů.

Saša Chytková

Mikuláš

06.12.2011, 10 fotek

Mikuláš

Adventní duchovní obnova pro rodiče studentů

05.12.2011, 4 fotek

Adventní duchovní obnova pro rodiče studentů

"K Prameni" - tak se nazývalo téma adventní duchovní obnovy, která proběhla na gymnáziu ve dnech 2. - 3. prosince. Každý, kdo prochází přírodou a zná cestu k prameni nějaké řeky, rád si udělá tento výlet, neboť u pramene může vždy odpočinout. Je to místo ztišení a obnovení sil. Naše cesta směřovala k prameni našeho duchovního života, kterým je pro nás osoba Ježíše Krista, Boha a člověka, jehož historicitu nepopírají ani tehdejší římské pohanské letopisy. Na počátku adventu jsme se zastavili právě u tohoto pramene života, abychom v době plné zmatku a napětí načerpali tolik potřebný pokoj a jistotu Boží blízkosti. I když samotná adventní obnova již skončila, osobní vnitřní obnova každého lidského nitra je proces nekončící. Ten, kdo skutečně touží, může "K Prameni" kdykoli přistoupit...

P. Radim

Kurz efektivního učení 1. B

01.12.2011, 15 fotek

Kurz efektivního učení 1. B

Byla nás tam celá třída,
Štěpánka nám chyběla,
hodně smíchu, žádná bída,
škoda že tam nebyla!

Učili nás jak se učit,
teď už jenom zbývá nám,
učením se nedat mučit,
děkujeme vám!

Rose Hájková, Taťána Součková, Irena Jurčíková

 

Pěvecký sbor SGV zazpíval při adventním setkání významných hostů v Arcibiskupském paláci v Olomouci

28.11.2011, 13 fotek

Pěvecký sbor SGV zazpíval při adventním setkání významných hostů v Arcibiskupském paláci v Olomouci

Pěvecký sbor Stojanova gymnázia, Velehrad přijal pozvání, aby zazpíval na Adventním setkání v olomouckém Arcibiskupském paláci.V pondělí 28. 11. 2011 zde olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner přivítal řadu významných hostů. Po úvodním slovu moderátorky Andrey Kerestešové vystoupil předseda vlády ČR Petr Nečas a předseda Maltézské pomoci o.p.s. Bedřich princ Schwarzenberg. Poté přednesl své adventní zamyšlení Mons. Jan Graubner. Na závěr následovalo vystoupení sboru Stojanova gymnázia. Pro naše studenty bylo toto adventní setkání určitě skvělou příležitostí k setkání s významnými osobnostmi kulturního a společenského života.

Vstup do adventu ve vestibulu školy

28.11.2011, 5 fotek

Vstup do adventu ve vestibulu školy

Nestává se až tak často, že se celá škola sejde na jednom místě. Na SGV k tomu v adventní době dostáváme příležitost každé pondělí o velké přestávce. Letos jsme se sešli poprvé u zavěšeného adventního věnce 28. listopadu. Na úvod setkání řekl otec Radim několik vlídných slov o nadcházejícím adventním čase a pak náš věnec požehnal. Potom, doprovázen zpěvem školního pěveckého sboru, zástupce 1. ročníku Petr Nedoma zapálil první svíčku.

Předávání církevních grantů Nadace Děti-kultura-sport

27.11.2011, 20 fotek

Předávání církevních grantů Nadace Děti-kultura-sport

První adventní neděli se ve Slovanském sále Stojanova gymnázia, Velehrad konalo slavnostní předávání církevních grantů Nadace Děti-kultura-sport za účasti zástupců kulturního a společenského života. V průběhu odpoledne byly úspěšným žadatelům o grant Nadace předány šeky „Milionového grantu" na podporu církevních projektů. Předávání doprovodil svým zpěvem sbor Stojanova gymnázia a dětský folklorní soubor ze Zlína. Odpoledne završilo vystoupení Leony Machálkové s klavírním doprovodem. Za svou celoživotní práci s mládeží v oblasti církve byl Nadací Děti-kultura-sport oceněn zástupce ředitele SGV Mgr., MgA. Filip Macek.

Dny otevřených dveří na SGV

25.11.2011, 16 fotek

Dny otevřených dveří na SGV

V pátek 25. a v sobotu 26. 11. Stojanovo gymnázium, Velehrad otevřelo své dveře školákům, současným i budoucím deváťákům, kteří právě v tento čas hledají, kam směřovat svá další studia.
Po oba dva dny si mohli žáci i jejich rodiče prohlédnout prostory našeho gymnázia. Nahlédli do velkých tříd s interaktivními tabulemi i do odborných učeben, kde pro ně vyučující měli připraveny prezentace svých předmětů. Zároveň v doprovodu studentů gymnázia procházeli společenskými sály, ale neminuli ani kapli, posilovnu či školní klub. Na zvídavé dotazy týkající se ubytování na Domově mládeže odpovídali naši vychovatelé.
Celkem školou prošlo na osmdesát zájemců o studium, kterým se po celou dobu věnovali naši studenti. Těm a také učitelům, kteří se do organizace dnů otevřených dveří zapojili, patří velký dík. A jestli někdo svou příležitost k návštěvě SGV promeškal, bude mít šanci ještě 27. ledna.

Kurz efektivního učení 1.A

24.11.2011, 13 fotek

Kurz efektivního učení 1.A

Ve dnech 24.-25.11. se naše třída 1.A zúčastnila kurzu efektivního učení.Ve čtvrtek ve čtyři odpoledne jsme začali s představováním a následnými hrami. Každý si na začátku otestoval jakou má paměť na číslo, slova a obrázky. Výsledky byly pro některé z nás hodně překvapivé. Po večeři následovala další část programu, která byla hlavně o komunikaci ve tříčlenné skupince. Na závěr prvního dne nás čekala „hra" - soutěž mezi dvěma skupinami v učení se a zapamatování si básniček. Stav skončil nerozhodně, tak následovalo druhé kolo. To bylo naopak o vymýšlení básniček. Popravdě řečeno, kolem osmé hodiny večerní se opravdu málokomu chtělo. Další den ráno jsme byli naprosto nepoužitelní. Jako první jsme dělali test na to, jak se učíme. Poté následoval test osobnosti. Na závěr jsme si hráli s textem. Paní lektorka byla velmi milá a příjemná a myslím, že za celou 1.A můžu říct, že kurz efektivního učení se povedl na 100%.

Magdaléna Jelínková, 1.A

Jak se Zvoneček se chystal na advent

22.11.2011, 20 fotek

Jak se Zvoneček se chystal na advent

22.11. bylo zvonečkové setkání maminek spolu s dětmi jiné než obvykle. V pohádce o princezně Julince a ptačí medicínce se stali aktivními herci všichni přítomní. Prožili jsme s Julinkou a jejím kamarádem celý rok hraním na královské zahradě. Všímali jsme si změn v přírodě. Díky vnímavému srdci kamaráda Honzíka pak byla princezna Julinka, která v zimě onemocněla steskem po ptačím zpěvu, zachráněna. Do budky jsme nasypali zrní. Ptáčci přilétli a vděčně zazpívali. Princezna se opět směje a raduje se i v zimě.
Pak jsme se mohli všichni vrhnout na tvorbu adventních věnců, které nám mají pomáhat připravit i naše srdce na dobu vánoční. Teta Gábina, výtvarnice z Roštína, nám byla ochotnou poradkyní a asistentkou.
Ať rozžaté svíčky postupně přinesou do našich domovů pokoj a klid namísto sháňky a rozbrojů - přeje Saša

Koncert sboru při studentské mši sv. ve Zlíně

21.11.2011, 14 fotek

Koncert sboru při studentské mši sv. ve Zlíně

V pondělí 21. 11. jsme v doprovodu našeho sbormistra Filipa Macka vyrazili do Zlína, kde nás čekalo vystoupení při studentské mši svaté. Po zkoušce v kostele jsme dostali svačinku a čas na rozchod. poté jsme se vrátili na mši svatou, při které jsme zhlédli scénku o tom, jak může vypadat modlitba Otče náš. Po mši svaté řekl pan ředitel několik slov o naší škole a o sboru. Na závěr mše svaté jsme zazpívali ještě několik písní. I když jsme ještě dostali nabídku prohlédnout si Zlín z kostelní věže, rozhodli jsme se raději po náročném odpoledni pro cestu domů.

Martin Fornůsek, 1. A

 

Vystoupení sboru na setkání schol veselského děkanátu

20.11.2011, 11 fotek

Vystoupení sboru na setkání schol veselského děkanátu

V neděli 20. listopadu v 8:45 vyrazil náš autobus s asi dvacetičlennou sborovou výpravou směr farnost Kněždub. Tato obec se nachází v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, 6 km východně od Strážnice. Naše první zastávka byla v samotném Kněždubě, kde jsme společně s místními obyvateli prožili nedělní mši svatou. Po mši svaté následovala krátká prezentace našeho sboru a naší školy jako takové spojena s pozvánkou na velké výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje k nám na Velkou Moravu, které se uskuteční v roce 2013. Poté jsme kněždubským obyvatelům představili i náš repertoár, který se jim očividně velmi líbil. Po skončení našeho představení si nás „rozebrali" do svých domovů na výborný a ve většině případů velký oběd o několika chodech a posezení. Zcela nasyceni jak samotným obědem, tak nesmírnou pohostinností kněždubských obyvatel, jsme zamířili do nedaleké Tvarožné Lhoty, kde se konala přehlídka schol. My jsme na ní vystupovali pochopitelně jenom jako hosté, avšak sklidili jsme velký potlesk. Dokonce jsme si zazpívali i s místní malou scholičkou, což nás velmi potěšilo. V porotě zasedala také Štěpánka Bučková, sestra strážnické rodačky Elišky Bučkové, která před pár lety vyhrála titul první České Miss. A nakonec jsme se plni zážitků a dojmů z celého dne odebrali zpět domů.

Filip Macek

 

 

Cisterciácká pečeť

19.11.2011, 5 fotek

Cisterciácká pečeť

V sobotu 19. listopadu se na Velehradě ve Slovanském sále uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků V. mezinárodní soutěže mešních a košer vín Cisterciácká pečeť. Společenské akci předcházelo hodnocení 75 vzorků vína přihlášených do soutěže. Odborná komise degustátorů i v letošním roce shledala jako nejlepší víno Samos dodané klášterem Klosterneuburg v Rakousku. (Hrozny mají nicméně původ v Řecku). Ocenění vítězům jednotlivých kategorií předal vystavovatelům Mons. Josef Nuzík, generální vikář olomoucké arcidiecéze, společně s předsedou organizačního výboru Cisterciácké pečeti Ing. Josefem Vaculíkem. Novinkou letošního ročníku CP byla jednak změna prostor, neboť se společenská akce odehrála ve Slovanském sále Stojanova gymnázia a jednak účast studentů someliérství na Fakultě technologické UTB Zlín. Vedoucí oboru, profesor Vlastimil Fic ocenil význam Cisterciácké pečeti, když ji nazval "malou výstavou velkých vín". Obrovský zájem o výstavu (v sále se tísnilo více než tři sta účastníků) je motivací pro organizátory, aby pokračovali v pětileté tradici.

Mgr. Petr Hudec

 

Přednáška Andreje Šumbery o relikviáři sv. Maura

11.11.2011, 2 fotek

Přednáška Andreje Šumbery o relikviáři sv. Maura

Přednáška Andreje Šumbery o relikviáři sv. Maura.
(organizátor Jiří Rohel za OÚ Velehrad)

V nádherných prostorách Zimního sálu Stojanova gymnázia, Velehrad se uskutečnila v den svátku sv. Martina (11.11.11) ve večerních hodinách přednáška na téma restaurování relikviáře sv. Maura. Přednášejícím byl člověk nejpovolanější, akademický sochař a restaurátor Andrej Šumbera, který 8 let tuto unikátní práci prováděl. Vlastní prací a zkušenostmi podložené povídání, provázené promítáním autorského DVD s možností interaktivní projekce, zaujalo všechny přítomné posluchače, kteří zcela zaplnili krásný barokní sál. A tak po skončení oficiální části přednášky z přítomné stovky posluchačů odešla jen část. Ti co zůstali, pokračovali v osobní diskuzi dál. Vzhledem k mnoha nedopovězeným tématům jsme se dohodli na pokračování i pro studenty zdejšího gymnázia v příštím roce. Nejen o relikviáři sv. Maura, ale i o práci na královských korunovačních klenotech a dalších atraktivních tématech.

Jiří Rohel

 

 

Jednání Rady Společenství přátel Stojanova gymnázia

10.11.2011, 4 fotek

Jednání Rady Společenství přátel Stojanova gymnázia

Ve čtvrtek 10. 11. proběhlo jednání Rady Společenství přátel Stojanova gymnázia.

Poznávací zájezd SGV do Londýna

09.11.2011, 18 fotek

Poznávací zájezd SGV do Londýna

9.11.2011 nastal ten dlouho očekávaný okamžik pro dvacet tři studentů našeho gymnázia. Je něco málo po šesté hodině večer a my přistáváme na londýnském letišti Stansted - naše velké londýnské dobrodružství může začít.
...
Výlet do Londýna se pro nás stal nezapomenutelným zážitkem. Měli jsme možnost poznat mnoho jedinečných míst a seznámit se s anglickou kulturou. Všechny tři dny, které jsme k poznávaní Londýna měli, byly navíc do poslední minuty skvěle zorganizované a to pouze díky našemu pedagogickému dozoru, který zajišťoval P. Mgr. Radim Kuchař a Mgr. Irena Jurčíková.

Dominika Maňásková, 3. ročník

Dobrovolníkem v Bulharsku

07.11.2011, 11 fotek

Dobrovolníkem v Bulharsku

V pondělí večer jsme se spolu s našimi hosty, Monikou a Lukášem Petruchovými - Krysou a Tiditem, přenesli do Bulharska. Oba zde strávili rok jako dobrovolníci v tamních střediscích založených českými salesiány. Povídání a vzpomínání na samotnou dobrovolnickou přípravu, pobyt a práci s dětmi i dospělými v Bulharsku bylo obohaceno poslechem autentické hudby, ochutnávkou bulharských cukrovinek i malý vědomostní kvíz. Dobrovolníci jsou stále potřeba, možná i tato beseda přenese své dobrovolnické ovoce.

I. festival duchovní hudby na Velehradě

04.11.2011, 20 fotek

I. festival duchovní hudby na Velehradě

Ve dnech 4.-6. 11. 2011 proběhl na Stojanově gymnáziu, Velehrad I. festival duchovní hudby.
Smyslem tohoto nesoutěžního festivalu církevních škol bylo umožnit mladým zpěvákům vzájemné setkání a obohacení a zároveň položit základ nové festivalové tradici.Záštitu nad festivalem převzal a slavnostně jej zahájil biskup František Václav Lobkowicz. V průběhu dvou koncertů měli návštěvníci možnost vyslechnout si domácí sbor Stojanova gymnázia, Velehrad, sbor AVE z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, smíšený pěvecký sbor jezuitského gymnázia v maďarském Miskolci a sbory církevních základních škol - Holúbek z Uherského Brodu, Broučci z Valašského Meziříčí a pěvecký sbor Církevní základní školy ve Veselí nad Moravou. Vyvrcholením festivalu byla nedělní mše svatá se společným zpěvem ve velehradské basilice. Prostory Stojanova gymnázia pomohly dotvořit pohodovou atmosféru naplněnou elánem a zpěvem mladých lidí.

Diavdelní představení Oráč a Smrt

31.10.2011, 17 fotek

Diavdelní představení Oráč a Smrt

Dne 31. 10. se ve Slovanském sále Stojanova gymnázia, Velehrad uskutečnilo divadelní představení Oráč a Smrt. Středověkou hru Jana ze Žatce o lásce a posledních věcech člověka přeložil, pro divadlo upravil a režíroval Dušan Pařízek. Hudbu složil Jiří Pavlica. V úloze oráče se divákům představil Alfréd Strejček, roli Markéty a Smrti ztvárnila Jitka Moravcová, která byla za svůj herecký výkon nominována na cenu Thálie. Představení doprovodil David Burda hrou na klarinet a Josef Fojta na bicí nástroje a varhany. Celé představení bylo v nominaci na Inscenaci roku. V dopoledních hodinách měli možnost shlédnout představení studenti SGV a žáci osmých a devátých tříd z okolních základních škol. Ti využili své návštěvy Stojanova gymnázia rovněž k jeho krátké prohlídce. Večerní představení pro veřejnost v setmělém sále pak mělo neopakovatelnou atmosféru. K napsání disputace mezi Oráčem a Smrtní vedla autora bolest nad ztrátou nejbližší bytosti. Otázky, které ve hře zazněly, sužují člověka dodnes, a tak si divák odnášel zážitek hry z roku 1401 se zcela aktuálními postřehy a myšlenkami.

Koncert duchovní hudby - děkanát Vsetín

30.10.2011, 9 fotek

Koncert duchovní hudby - děkanát Vsetín

V neděli 30.10. se pěvecký sbor SGV vydal na své další turné po vlastech moravských, a sice do Vsetína a Lidečka. Tento zbožný kraj člověk hned pozná podle přístupu a vděčnosti zdejších lidí. Při první mši svaté jsme zpívali na kůru kostela s dlouhou „vyhlídkou" až k oltáři - pohled zaplněného kostela až do posledního místa hned člověka (a zpěváka obzvlášť) potěší a zahřeje, přestože celý den bylo pod mrakem a všude byl cítit nástup podzimu. Mše svatá byla obohacena o křest malého človíčka a když kněz řekl - přistup - a my nevěděli, že se jedná o malého a veselého chlapce, tak veselý smích nás nenechal chladným. Po mši svaté následoval krátký koncert, několik úsměvů a blahopřání a již jsme „prchali" na další mši svatou do Lidečka. Tam nás čekalo vřelé přijetí a po krátkém koncertě teplý guláš na faře. Pro některé prváčky to byla první dvě koncertní vystoupení a myslím, že se jim vydařila - jen tak dále.

Filip Macek

VIII. celostátní kongres katechetů na Velehradě

26.10.2011, 15 fotek

VIII. celostátní kongres katechetů na Velehradě

Na konci října ve dnech 26. - 29. 10. 2011 proběhl VIII. celostátní kongres katechetů, který v letošním roce připravila Katechetická sekce České biskupské konference spolu s Centrem pro katechezi v Olomouci a dalšími diecézními centry.Katechetický kongres se konal v letošním roce na Velehradě a zúčastnilo se ho kolem 220 lidí. Velehrad byl vybrán z hlediska historického významu vzhledem k blížícímu se 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Kongres se v letošním roce věnoval tématu "Křesťanská iniciace". Účastníci měli možnost vyslechnout během kongresu celkem osm přednášek, které byly k tématu zaměřeny. Přednášky zazněly od následujících odborníků: doc. Dr. Ludvík Dřímal, Th.D., Mons. doc. Aleš Opatrný, Th.D., ThLic. Jan Kotas, ThLic. Ing. Marie Zimmermannová, prof. Dr. František Kunetka, Th.D., David Bouma, Th.D., Mons. Jan Graubner. K programu patřila také skupinová práce rozdělená podle témat, kdy se účastníci kongresu aktivně zapojovali do dialogu nad tématem, které si sami vybrali. Každý den byla sloužena mše svatá v místní bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Bohoslužby celebrovali naši čeští a moravští biskupové. Rádio Proglas zajistilo přímý přenos mše svaté ve čtvrtek 27. 10. 2011 na zahájení kongresu. Součástí kongresu byl také doprovodný program v podobě prezentací, nabídky katechetických materiálů, večerních seminářů a prohlídky baziliky.

Zdroj: http://katechet.cirkev.cz/kongresy-katechetu/viii-celostatni-kongres-katechetu/

 

Projekt osobnostního rozvoje - 3. ročník

23.10.2011, 20 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 3. ročník

Je neděle 23.10.2011 a na autobusovém nádraží ve Zlíne se začíná tvořit větší skupinka třeťáků čekajících na odjezd autobusu směr Fryšták do Domu Ignáce Stuchlého, aby si v kurzu uvědomili, že jsou členy skupiny lidí, že z ní vychází a do ní přispívají. Po příjezdu jsme se seznámili s vedoucími kurzu, kteří si nás za ty tři dny získali. Šli jsme si prohlédnout město. Někteří z nás zabodovali u doplňujících otázek a vyhráli Snickersku. Ubytovat se nebyl žádný problém, protože dům i jeho pravidla už známe. Po celou dobu byl program naplněn zajímavými aktivitami. Každá minuta byla poctivě využita. Například jsme hráli hru, ve které jsme se museli jako skupina rozhodnout, kterému pacientovi postiženému virem HIV dáme další šanci žít.... Zajímavá pro nás byla hra o státech, ze které vyplynulo, že světu vládnou bohaté země a mají velký vliv na dění ve světě. Například obyvatelé Etiopie nemohli nikdy předběhnout v produkci zboží monopol, jako je USA. Ti odvážnější si vyzkoušeli lezeckou stěnu nebo slaňování. Dokonce i naše třídní paní profesorka si nenechala ujít žádnou aktivitu jako správný příklad pro své studenty. Byly to skvělé dny odpočinku a zábavy. Pobyt jsme si užili a těšíme se na další projekt osobnostního rozvoje.

Kristýna Paichlová

Projekt osobnostního rozvoje - 2. ročník

23.10.2011, 20 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 2. ročník

Náš výlet započal v neděli 23.10.2011 ve Zlíně, odkud jsme se spolu se třeťáky vydali MHD do Fryštáku. Již sama cesta o sobě byla veselá. Po příjezdu do Fryštáku na nás čekal otec František převlečený za „paliče" a naším prvním úkolem bylo "vypálit slivovici" přes slivovicovod. Pěkně jsme se zapotili a konečně jsme se šli ubytovat. A hurá na večeři. Ten samý den následoval ještě večerní program, kdy jsme se měli vcítit do role našich vzorů a ostatní museli hádat, kdo jsme. Další den jsme měli možnost jít na ranní mši a po snídani následoval další nabytý program. Mimo jiné jsme hráli v lesíku za Fryštákem venkovní Scrable. Po návratu na DIS jsme měli možnost si vyzkoušet různé adrenalinové aktivity, které sklidily velký úspěch. A aby nebylo málo zábavy, po večeři jsme se rozdělily do dvou skupinek, vcítili se do role detektivů a vrahů a snažili se zinscenovat vraždu, kterou pak opačná skupina měla za úkol zahrát. Někteří z nás se po programu odebrali na kuťe a zbytek vytrvalců hrálo a zpívalo spolu s animátory (Martinem a Františkem) na kytaru. Třetí (a tedy i poslední) den byla opět možnost mše svaté a po snídani jsme dostali za úkol se sbalit. Následovalo pár her na probuzení těla i mysli, zhodnocení celého našeho pobytu a prezentace fotek, u které jsme se všichni moc nasmáli a zavzpomínali na to, jak nám ve Fryštáku zase bylo dobře...

Barbora Mašková

Pouť do Králík

22.10.2011, 18 fotek

Pouť do Králík

Na třetí říjnovou sobotu naplánovalo Středisko volného času při SGV pouť na Horu Matky Boží u Králík pro zájemce z Velehradu i okolí. Nabídky hojně využili především farníci z Jalubí, Traplic a Sušic, a tak jsme v doprovodu P. Radima a sestry Milady vyrazili třemi auty na sever, do Králík. S přibývajícími kilometry začala ustupovat mlha, ukázalo se slunce a my jsme na Hoře samotné mohli obdivovat krásy podzimu se všemi jeho barvami. Po prohlídce poutního areálu jsme společně s pracovníky Charity Olomouc slavili mši svatou, po které nás místní kněz pozval ohřát se do malé klášterní jídelny a zároveň nám spolu se sestrou Miladou pověděli něco o historii kláštera. Dál jsme se podle plánu vydali do údolí na prohlídku jedné z četných vojenských pevností vybudovaných na sklonku třicátých let dvacátého století v pohraničí na obranu Československa. Závěrečné požehnání na cestu domů naše společné putování zakončilo.

Návštěva z partnerské školy v Miškolci

20.10.2011, 20 fotek

Návštěva z partnerské školy v Miškolci

Ve dnech 20.-22.10. 2011 k nám přijela skupinka studentů se svými kantory z Miškolce v rámci výměnného pobytu organizovaného našimi školami.
V den příjezdu jsme tuto výpravu netrpělivě vyhlíželi už od oběda. Nakonec se jim po menších komplikacích na místních komunikacích podařilo dorazit na Velehrad až kolem čtvrté hodiny odpoledne.
Po rychlém občerstvení v naší školní jídelně jsme se vydali na návštěvu archeoskanzenu na Modré. Největšího zájmu se dostalo místní kozí rodince a několikaměsíčním čínským prasátkům.
Po návratu na nás čekala vydatná večeře. Pak jsme se na internátě zapojili do výroby šperků v právě probíhajícím výtvarném kroužku. Poté jsme volně navázali na večerní program, kde jsme shlédli několik prezentací, které si připravili naši studenti. Společně strávený večer se studenty i učiteli jsme zakončili modlitbou v naší školní kapli a vydali se do svých pokojů za zaslouženým odpočinkem po náročném dni.
Páteční dopoledne jsme zaplnili prohlídkou baziliky, školy a zapojením se do výuky francouzského a německého jazyka.
Posilněni obědem jsme vyjeli na hrad Buchlov, kde jsme absolvovali prohlídku s naprosto vyčerpávajícím výkladem. Poté jsme se se svými maďarskými kamarády vydali do našich domovů. Pozdní odpoledne a dopoledne následujícího dne jsme strávili každý dle svých možností a nápadů.
V sobotu po obědě jsme se už jen rozloučili a plni dojmů se rozjeli do svých domovů.

Modlitba večerních chval na rádiu Proglas

18.10.2011, 16 fotek

Modlitba večerních chval na rádiu Proglas

V úterý 18. října na svátek svatého Lukáše se skupinka studentů účastnila živého vysílání radia Proglas. V olomouckém studiu se ve večerních hodinách konala modlitba nešpor, kterou jsme měli možnost přednášet spolu se všemi, kteří doma poslouchali radio Proglas. Předtím jsme ještě přijali pozvání na večeři do kněžského semináře, kde nás uvítal bohoslovec Martin - jeden z prvních absolventů Stojanova gymnázia Velehrad. Po večeři nám ukázal prostory semináře, kde se podobně jako Martin na svou službu připravují budoucí kněží. Samotný přímý přenos v rádiu byl pro všechny velkým zážitkem a obohacením.

P. Radim Kuchař

Pouť děkanátu Zlín

15.10.2011, 13 fotek

Pouť děkanátu Zlín

V sobotu 15. 10. 2011 se otevřelo SGV pro poutníky děkanátu Zlín i pro ostatní zájemce, kteří využili nabídky otevřené školy k prohlídce. Všichni návštěvníci mohli nahlédnout do tříd, odborných učeben i dalších prostor gymnázia. Ve Slovanském sále opět proběhla poutavá přednáška s prezentací studentky 3. ročníku Kristýny Paichlové s názvem „Symbolika sarkofágu kard. Tomáše Špidlíka SJ". Rodičům s dětmi byl nabídnut k odpočinku a hraní školní klub.

Futsalový zápas proti AG Kroměříž

13.10.2011, 11 fotek

Futsalový zápas proti AG Kroměříž

Nově sestavený futsalový tým SGV přijal výzvu Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži a dostavil se do kroměřížské sportovní haly k přátelskému utkání.
Přestože se jednalo první společný zápas našich reprezentantů, jeho úroveň byla velmi dobrá a výkony některých hráčů obdivuhodné.
Po napínavém boji sice SGV podlehlo sehranějšímu soupeři, ale radost ze hry a síla kolektivního ducha se ukázala být dobrým vkladem pro další zápasy našich reprezentantů.

Koncert duchovní hudby - děkanát Zlín

09.10.2011, 20 fotek

Koncert duchovní hudby - děkanát Zlín

V neděli 9. října pořádal pěvecký sbor své turné ve zlínském děkanátě. Studenti SGV zazpívali při dětské mši sv. v 8.30 ve farním kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně. Poté zavítali i do salesiánské farnosti Panny Marie, kde svým zpěvem doprovodili mši sv. v 11.30 s následným krátkým pěveckým vystoupením. Celé nedělní turné zakončila účast zpěváků při odpolední mši sv. na Provodově. Pěvecký sbor složený i z několika prváků doprovázel dirigent Filip Macek a školní kaplan Radim Kuchař.

VX. Veletrh vzdělávání v Hodoníně

05.10.2011, 14 fotek

VX. Veletrh vzdělávání v Hodoníně

Ve dnech 5. a 6. 10. 2011 proběhl v hodonínském Domě kultury Horní Valy XV. veletrh vzdělávání, na kterém se představily desítky středních a učňovských škol z jihomoravského, ale i zlínského kraje. I naše gymnázium mělo na veletrhu svůj stánek, který během dvou dní přilákal mnoho deváťáků hledajících, kam směřovat svá další studia. V našem stánku bylo možné si prohlédnout panely s fotografiemi a informacemi o gymnáziu, videa a prezentace ze školního dění, zakoupit si CD sboru nebo novou ročenku. Na veškeré zvídavé dotazy se žáci, rodiče i učitelé mohli zeptat jednak pedagogů, jednak studentek, Barbory Maškové, Terezy Sochorové, Adély Somogyiové a Barbory Žurmanové, kterým patří velký dík za jejich pomoc.

Pouť na koloběžce ze Zlína do Madridu

05.10.2011, 10 fotek

Pouť na koloběžce ze Zlína do Madridu

Protože jsme o něm už slyšely, vypravily jsme se 5. října na SGV, abychom si vyslechly přednášku Zdeňka Sigmunda „Na koloběžce do Madridu". Celé poutavé vyprávění o místy velmi dobrodružné cestě nás moc povzbudilo, abychom v každé situaci důvěřovaly Bohu. Kéž by s ním každý z nás prožil takovou zkušenost, jako tento mladý člověk na cestě. Zdeňkovi patří velký dík, že dokázal všechny nepříjemnosti pouti, modlitby i posty obětovat za druhé. Přejeme mu, aby i nadále zapaloval lidská srdce svědectvím života. Chceme poděkovat taky SGV za pozvání na tuto zajímavou přednášku.

sestry C+M

 

Návštěva delegace z Limburgu (SRN)

02.10.2011, 6 fotek

Návštěva delegace z Limburgu (SRN)

Diecéze Limburg (SRN) je partnerskou diecézí olomoucké arcidiecéze. V neděli, 2. 10. 2011, navštívila dvanáctičlenná delegace z Limburgu Velehrad, aby si odsud odvezla kus země jako symbol propojení východní a západní Evropy.

Při stavbě nového kostela v Limburgu vyvstalo podezření, že se pod povrchem nachází nevybuchlá bomba z druhé světové války. Bylo potřeba provést průzkumné vrty, díky nimž se nakonec zjistilo, že podzemí kostela je v pořádku. Zástupci diecéze rozhodli, že vzniklé vrty budou zasypány hlínou z různých koutů Evropy, volba tak padla i na Velehrad.

Po nedělní mši svaté se delegace odebrala do refektáře SGV na oběd a poté je čtyři studenti provedli budovou gymnázia. Pro studenty němčiny se tak jeví do budoucna možná spolupráce s limburskou diecézí i pozvání do Frankfurtu.

 

Poznávací exkurze 4. ročníků do Prahy

02.10.2011, 18 fotek

Poznávací exkurze 4. ročníků do Prahy

Ve dnech 2.10. - 5.10. 2011 se uskutečnila poznávací exkurze tříd 4.A a části třídy 4.B do Prahy. V ranních hodinách se skupina 30 žáků postupně nalodila do vlaku a pod vedením paních profesorek Pěchové a Součkové nastala čtyřdenní cesta za poznáním. Program byl bohatý a rozhodně sliboval, že všechny účastníky pravděpodobně budou bolet nožičky, což se hned první den potvrdilo. Hned po ubytování na Malé Straně zamířily naše kroky na památný Vyšehrad, odkud jsme procházkou sešli zpět na Malou Stranu. Ještěže Národní divadlo, kde jsme večer shlédli představení Cyrano z Bergeracu, bylo opravdu coby kamenem dohodil od našeho hostelu. Pondělí jsme zahájili prohlídkou historických prostor Valdštejnského paláce - sídla senátu a následoval výstup na Pražský hrad. Ten nabízí návštěvníkovi hned několik zajímavostí. My jsme se spokojili s prohlídkou známé a nově zrenovované Zlaté uličky, památné katedrály sv. Víta, baziliky sv. Jiří a Starého přemyslovského paláce. Od 14:00 na nás čekali premonstráti na Strahově a my tak měli jedinečnou možnost prohlédnout si zevnitř nejen kostel ale i strahovskou knihovnu s Teologickým a Filozofickým sálem. Měli jsme tak možnost mít cenné knihy doslova na dotek ( i když mi jsme se jich pochopitelně nedotýkali). Strahovským klášterem byl vyčerpán nejen program, ale i my. Úterý jsme zahájili přechodem Karlova mostu, který, jak je vidět z fotografií, nebyl ještě zaplněn turisty. Přes Karlův most jsme se přepravili na Staré Město, jehož prohlídku jsme začali procházkou po Židovském městě, které se pyšní hned několika nej. Ze Židovského města zamířily naše kroky na Staroměstské a posléze i Václavské náměstí. Zážitků jsme byli syti dost, a tak byl nejvyšší čas nasytit i naše žaludky, proto, abychom se odpoledne mohli zaměřit na Nové Město pražské a zejména na chrám sv. Cyrila a Metoděje. Jednalo se místo, kde v r. 1942 padlo sedm parašutistů, kteří se podíleli na atentátu na R. Heydricha. Zde jsme shlédli dokument a poté i samotnou kryptu a chrám, kde probíhaly boje.
Středa byl poslední den naší exkurze. Zájemci měli možnost navštívit v ranních hodinách sošku Pražského Jezulátka. Po návratu na hostel už zbývalo jen jediné - sbalit kufry a vyrazit na cestu domů. Těžká zavazadla jsme ponechali na nádraží v úschovně a sami jsme se vrátili na Václavské náměstí do jeho spodní části. Prošli jsme se kolem Stavovského divadla, Klementina a symbolicky jsme se s Prahou rozloučili Prašnou bránou. Pak už zbývalo jen sednout na vlak, který nás zavezl zpět domů.

 

Koncert v Kroměříži

29.09.2011, 20 fotek

Koncert v Kroměříži

Dne 29. 9. se sbor SGV zúčastnil koncertu k dvacátému výročí znovuobnovení Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži ve Sněmovním sále kroměřížského zámku.

Den A. C. Stojana - projektový den

29.09.2011, 16 fotek

Den A. C. Stojana - projektový den

Ve výroční den úmrtí arcibiskupa A. C. Stojana, po kterém je pojmenováno naše gymnázium, proběhl ve spolupráci s poutním a exercičním domem Stojanov a farností Velehrad projektový den věnovaný osobě tohoto významného člověka. Do přípravy projektového dne se zapojili též studenti gymnázia, kteří vytvořili a umístili v bazilice poutavou nástěnku o životě a díle A. C. Stojana. Samotné projektové dopoledne se odehrálo v Královské kapli velehradské baziliky, kde měl Mgr. Petr Hudec pro studenty připravený pestrý výklad doplněný prezentací a na Stojanově. Zde sestry sv. Cyrila a Metoděje studentům ukázaly muzeum A. C. Stojana, prostory domu i zahradu.

Dík patří všem, kteří se jakýmkoli způsobem zapojili do přípravy i průběhu projektového dne.

Akce maringotka

27.09.2011, 20 fotek

Akce maringotka

Tento rok bylo opravdu moc vydařené babí léto, takže volno v den svátku sv. Václava úplně vybízelo strávit tento čas v barvách podzimní přírody. Pěšky jsme se z Velehradu přesunuli na louku pod hradem Buchlov, která byla ideálním místem pro stavbu našich stanů. Počasí se překonávalo, a tak soutěž zaměřená hlavně na znalosti z historie regionu i hry na louce se vydařily. Večer jsme pak zakončili táborákem a chvilku po půlnoci i Svatováclavskou mší svatou.

Vlak Jana Pavla II.

23.09.2011, 15 fotek

Vlak Jana Pavla II.

Studenti Stojanova gymnázia, Velehrad se zapojili do organizace výstavy o Janu Pavlu II. jako průvodci ve vlaku tohoto letos blahořečeného papeže. Vlak byl přistaven ve Starém Městě 22. 9. od 9:00 do 17:00.
Vlak Jana Pavla II.

Biblické tance

21.09.2011, 8 fotek

Biblické tance

Ve středu 21.9. se skupina asi čtyřiceti žen zúčastnila hodiny Biblických tanců pod vedením sympatické a energické sestry Milady. Dámy všech věkových skupin tancovaly jak ke své radosti, tak k radosti Boží. Sestra učila nejen tance k uvolnění těla, ale i k uvolnění duše, tance rychlé, ale i tance pomalé. Hodinu a půl v ženském složení si všechny zúřastněné tanečnice užily, což bylo zřejmé z jejich spokojených výrazů, úsměvů a pobrukování tanečních melodií po cestě do svých domovů.

Spokojené tanečnice

Den církevního školství na SGV

16.09.2011, 10 fotek

Den církevního školství na SGV

V den svátku sv. Ludmily, 16. 9., jsme si o velké přestávce při společném setkání na schodech připomněli Den církevního školství. Setkání uvedl sbor zpěvem a P. Radim vlídným slovem. Ředitel školy na závěr předal studentům i pedagogům pozdravy otce arcibiskupa Jana. Studenti ubytovaní na internátě k tomuto dni vytvořili nástěnky ilustrující situaci církevního školství v ČR.

 

Prezentace Pražského studentského summitu

13.09.2011, 11 fotek

Prezentace Pražského studentského summitu

V úterý 13. 9. 2011 proběhla ve Slovanském sále prezentace projektu "Pražský studentský summit". Prezentaci plnou zajímavých informací připravil pro naše studenty Libor Jordán, jeden z organizátorů projektu.

Pražský studentský summit je největší studentský projekt svého druhu ve střední Evropě a účastní se ho okolo 400 studentů z celé země. Jedná se o model OSN, NATO či EU, kde se imitují jednání v těchto organizacích a s tím je spojený bohatý doprovodný program včetně zajímavých hostů.

 

 

Burza učebnic ve školním klubu

12.09.2011, 12 fotek

Burza učebnic ve školním klubu

V pondělí dopoledne se klub změnil v tržiště...

Pouť děkanátu Veselí nad Moravou

10.09.2011, 14 fotek

Pouť děkanátu Veselí nad Moravou

Dne 10.9. se na Velehradě konala prosebná pouť za obnovu rodin a duchovní povolání děkanátu Veselí nad Moravou. Při ní byla poutníkům nabídnuta návštěva Stojanova gymnázia s možností nahlédnout do učeben a ostatních prostor, maminky s dětmi měly k dispozici školní klub, schola z Tvarožné Lhoty pilně nacvičovala v hudebně. S velkým ohlaseme se setkala přednáška „Symbolika sarkofágu kard. Tomáše Špidlíka SJ" ve Slovanském sále s následnou prohlídkou v bazilice, kterou si připravila studentka 3. ročníku Kristýna Paichlová.

Seznamovací pobyt prvních ročníků

07.09.2011, 20 fotek

Seznamovací pobyt prvních ročníků

Na počátku každé společné cesty životem stojí seznámení se zúčastněných. Ve dnech 7. - 9. září absolvoval 1. ročník seznamovací pobyt ve středisku mládeže Archa Rajnochovice. Noví studenti Stojanova gymnázia prožili spolu se svými třídními vyučujícími pobyt plný různých aktivit, při kterých se učili vzájemné komunikaci a důvěře. V průběhu kurzu také uvítali ředitele gymnázia Michala Hegra, který přijel se svým zástupcem studenty pozdravit a zodpovědět jejich otázky, které si připravili. To vše v příjemné atmosféře u hořícího krbu.

P. Radim Kuchař

Žehnání nového CD sboru, 7.9.2011

07.09.2011, 5 fotek

Žehnání nového CD sboru, 7.9.2011

Při první středeční školní mši sv. v letošním školním roce v zaplněné kapli P. Radim Kuchař požehnal nové CD sboru. Za jeho vydáním stojí velké úsilí sboristů, současných, ale už i bývalých studentů Stojanova gymnázia. CD plné duchovní hudby nejrůznějších žánrů poskytuje jednak kulturní prožitek, jednak se může stát prostředkem poslechu Božího slova.

CD je již v prodeji u zástupce ředitele, cena: 50,-Kč

Koncert duchovní hudby - 4.9.2011

06.09.2011, 13 fotek

Koncert duchovní hudby - 4.9.2011

V neděli 4.9. náš pěvecký sbor SGV absolvoval turné na Veselsku. Nejprve jsme navštívili malou, ale známou vesnici Kuželov. V kostele Nejsvětější Trojice jsme zpívali nejdříve na mši, kterou sloužil náš školní kaplan Radim Kuchař. Po mši následoval malý koncert. Ve velké nad Veličkou nás čekal další koncert v kostele sv. Maří Magdalény, kde byla výborná akustika. Poté nás pohostili na faře výborným a vydatným obědem. Pak už nás čekala jen mše a koncert na kopci sv. Antonína. Jelikož bylo pěkné počasí, tak se mše i koncert konaly venku na polním oltáři. Turné se celkem zdařilo i v tak malém počtu zpěváků. Návštěvníci koncertu odcházeli nejen s kulturním zážitkem, ale měli také možnost zakoupit si nové CD sboru.

Kateřina Radochová

 

Zahájení nového školního roku, 1.9.2011

06.09.2011, 20 fotek

Zahájení nového školního roku, 1.9.2011

Nový školní rok zahájili studenti, pedagogové, vychovatelé, absolventi a další hosté při slavnostní mši svaté ve velehradské bazilice, kterou sloužil nový školní kaplan, P. Radim Kuchař a zpěvem ji doprovodil školní pěvecký sbor. Na závěr ředitel školy všem přítomným představil nové členy pedagogického sboru.

Jazyková škola, 14. - 19.8.2011

05.09.2011, 18 fotek

Jazyková škola, 14. - 19.8.2011

Ve dnech 14. - 19. 8. na Stojanově gymnáziu proběhl kurz s názvem Jazyková škola, v rámci kterho se účastníci věnovali intenzivnímu studiu angličtiny. Ve skupinách rozdělených podle úrovně kladli vyučující, pedagogové SGV, důraz na rozvíjení všech stránek jazyka, večerní konverzace sloužila pro zlepšení komunikačních dovedností. Díky příznivému letnímu počasí bylo možné zpestřit výuku učením na čerstvém letním vzduchu u rybníka či na zahradě. Angličtina se stávala zábavou při popíjení pravého anglického čaje s mlékem. Bloky výuky byly pravidelně prokládány oddechovými činnostmi zahrnujícími výlety do okolí Velehradu či nejrůznější sportovními aktivitami. Odměnou za celotýdenní snahu bylo společné posezení v cukrárně. Po absolvování 30 hodin studia ukázal závěrečný test, jakých pokroků všichni zúčastnění od začátku kurzu dosáhli. Z Velehradu si účastníci odvezli nejen certifikát o absolvování kurzu, ale i spoustu vědomostí a zážitků.

Škola médií a filmu, 31.7. - 5.8.2011

05.09.2011, 12 fotek

Škola médií a filmu, 31.7. - 5.8.2011

V týdnu od 31. 7. do 5.8. proběhl ve spolupráci s Vyšší odbornou školou publicistiky v Praze první ročník Školy médií a filmu. Pod vedením zkušených lektorů a pedagogů, manželů Müllerových a Michaela Carringtona z VOŠ Publicistiky v Praze, profesionálního fotografa Michala Rivoly a Karla Gamby, učitele mediální výchovy a filmu na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži, měli účastníci možnost nahlédnout do zákulisí filmového a fotografického světa a sami si vyzkoušet, co obnáší např. práce ve střižně nebo dílně animátora. Účastníci kurzu byli rozděleni do skupin podle oblasti svého zájmu. Po společném úvodu se jedna skupina pod vedením Karla Gamby a Michala Rivoly věnovala fotografii, druhá, vedená manželi Müllerovými, filmu a třetí tým v čele s Michaelem Carringtonem pracoval na animaci.Výsledkem týdenní usilovné práce v inspirujícím prostředí Stojanova gymnázia a Velehradu je série uměleckých fotografií, kterou je možné shlédnout v prostorách SGV, krátký film Velehrad - po pouti (pracovní název) a rovněž krátký animovaný film. Film i animace jsou ke shlédnutí na internetu. Účastníci tohoto kurzu získali od VOŠP osvědčení o jeho absolvování.


Stojanovo gymnázium, Velehrad
Nádvoří 1
687 06 Velehrad

tel.: 572 571 091
e-mail: info@sgv.cz

IČO: 70940444
DIČ: CZ70940444
REDIZO: 650067231
IZO: 150067241

Číslo účtu: ČSOB Uherské Hradiště 195519426/0300

ID datové schránky: mp5dbty
Ředitel
Mgr. Michal Hegr
E-mail: michal.hegr@sgv.cz
Tel.: 572 571 091, 734 435 467

Zástupce ředitele školy
Mgr., MgA. Filip Macek
E-mail: filip.macek@sgv.cz
Tel.: 572 571 122, 608 619 602

Zástupce ředitele školy pro výchovu
Mgr. Tomáš Chytka
E-mail: tomas.chytka@sgv.cz
Tel.: 572 571 098, 733 742 011

Kaplan školy
P. Mgr. Radim Kuchař
E-mail: radim.kuchar@sgv.cz
Tel.: 731 626 546

Koordinátor Střediska volného času
Ing. Lukáš Petrucha
E-mail: lukas.petrucha@sgv.cz
Tel.: 777 268 430

Vedoucí školní jídelny
Ing. Veronika Maňásková
E-mail: veronika.manaskova@sgv.cz
Tel.: 734 766 295
Stojanovo gymnázium Velehrad | Vaše IP: 18.204.42.98 | Vypnout grafiku | Mapa webu | Kontakt | Code by PCHweb.cz