Suplování Rozvrhy Bakaláři Starý Moodle Moodle Strava Intranet

Stojanovo gymnázium Velehrad

Stojanovo gymnázium, Velehrad
Nádvoří 1
687 06 Velehrad
tel.: 572 571 091
e-mail: info@sgv.cz


- - -- - -

gymnázium - střední škola


Fotogalerie za školní rok 2013/2014

Zvolte rok: 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011

Při kliknutí na název fotogalerie, se zobrazí náhledy a sami si určíte, kterou fotografii chcete zobrazit. Při kliknutí na jednu z fotografii se vám vždy spustí slideshow od začátku, kde se jednotlivé fotografie po 6 sekundách samy mění. Tip! Při kliknutí na velkou fotografii přejdete v slideshow na fotografii další.

FICEP letní sportovní hry 2014

09.07.2014, 16 fotek

FICEP letní sportovní hry 2014

Ve dnech 9. - 14. 7. 2014 se uskutečnily mezinárodní hry FISEC/ FICEP ve Vídni. Českou republiku reprezentovali i chlapci ze SGV. Jmenovitě Zdeněk Kuchyňka, Vít Beníček, Jiří Vašek a Štěpán Urban ve futsale. Kluci si zahráli například s Brazílií a s Portugalskem. Dokonce se objevili i v brazilské televizi. Výsledky sice nebyly nijak závratné, ale byla to pro všechny výborná zkušenost. Dále SGV reprezentovali Richard Kasan a Štěpán Kebort, kteří společně s dalšími chlapci vybojovali bronzovou medaili ve volejbale. GRATULUJEME!

Oficiální stránky FICEP

Odkaz na video

Prázdninová škola angličtiny na Velehradě

07.07.2014, 20 fotek

Prázdninová škola angličtiny na Velehradě

Dvacet devět studentů z různých koutů České republiky se rozhodlo věnovat volný čas práci na své angličtině, a tak se přihlásili na prázdninovou školu pořádanou Stojanovým gymnáziem, Velehrad. Naším cílem bylo vystavit účastníky různým komunikačním situacím, při kterých si zlepší své jazykové dovednosti v oblasti mluvení, poslechu, čtení a psaní. Ale nejen to. Chtěli jsme také, aby se studenti, kteří se ještě v cizím jazyce ostýchají mluvit, zbavili zábran a jazyk aktivně používali během týdne co nejvíce.
Proto jsme se letos rozhodli více propojit čas výukový s časem volnočasovým a připravili pro účastníky celotýdenní program tematicky zaměřený na život na fiktivním ostrově Krakatau. Kurz jsme tedy zahájili večerním programem v angličtině, kde byli naši noví ostrované vřele přivítáni a obeznámeni s tím, co se bude celý týden dít. Každý večer jsme si přečetli kousek ze příběhu o ostrově Krakatau a ve stejném duchu se nesl následující den. Byli jsme svědky toho, jak ostrov vzniká, jak se objevují první zvířata, jak se osídluje nebo jak pobyt člověka na ostrově ovlivňuje jeho vývoj a vše jsme si mohli díky skvělým hrám a aktivitám vyzkoušet a prožít. Následující den jsme část výuky zaměřili na slovní zásobu a témata spojená s naším příběhem. Samozřejmě jsme ve výuce také nezapomněli na tolik oblíbené anglické časy, dialogy, křížovky, poslechy ze státní maturity, videa, práci s výkladovým slovníkem a v neposlední řadě konverzaci.
Poslední večer jsme podnikli výpravu k rybníku za Velehradem, abychom si zapěli a popovídali u ohně. My lektoři jsme měli velkou radost z toho, když jsme i ty nejstydlivější ostrovany slyšeli plynule si povídat s naší skoro rodilou mluvčí Sylvií. Z celkové pohodové atmosféry vyplynulo, že jsme si všichni prázdninovou školu užili a už teď se těšíme na další léto.

Tým prázdninové školy: Eva, Lukáš, Radim, Klára, Adriana a Silviya

Závěrečná mše svatá

27.06.2014, 18 fotek

Závěrečná mše svatá

Sportovní den

25.06.2014, 18 fotek

Sportovní den

Obhajoby ročníkových prací

23.06.2014, 15 fotek

Obhajoby ročníkových prací

Vodák 2014

16.06.2014, 16 fotek

Vodák 2014

Posledním ze série kurzů SGV byl vodácký kurz pro 3. ročník, který se uskutečnil 16. - 20.6. na Vltavě. Trasa vedla z Vyššího Brodu přes kemp Nahořany, kde jsme strávili noc v Teepee. Další zastávkou bylo krásné město Krumlov. Tady jsme navštívili otáčející hlediště - bohužel představení už bylo plně obsazené, snad příští rok. Naše cesta končila ve Zlaté Koruně. Uteklo to jako VODA...

Návštěva lapidária

16.06.2014, 5 fotek

Návštěva lapidária

Dne 16.6.2014 jsme měli možnost navštívit nedávno opět zpřístupněné velehradské podzemí a projít se po místech, kterými chodili před stovkami let členové Cisterciáckého řádu. Díky skvělé atmosféře tohoto místa a zajímavému výkladu jsme se dozvěděli mnoho nového o historii Velehradu, místní baziliky a okolí. Nově zrekonstruované velehradské lapidárium je obohacené o výstavu "Martyrion - svědkové víry 20. století", kterou jsme si mohli prohlédnout a dozvědět se další nové informace.

Beseda s Vratislavem Mynářem

13.06.2014, 5 fotek

Beseda s Vratislavem Mynářem

Cyklokurz

09.06.2014, 16 fotek

Cyklokurz

Dalším ze sportovních kurzů SGV byl cykloturistický kurz pro 1. ročník. První dva dny žáci absolvovali kurz první pomoci, který pro nás připravili externí instruktoři. Žáci si vyzkoušeli poskytnout první pomoc v různých modelových situacích (zranění, autonehoda, apod.). Dále natáčeli videa o bezpečnosti v silničním provozu na kolech a navštívil nás i místní policista, který přednášel o dopravní výchově. Ve středu ráno jsme vyjeli směr Radějov rozděleni do tří skupin. Jelikož bylo velmi horké počasí, využili jsme cestou koupaliště k osvěžení. Zažili jsme spaní pod širákem, brodění se vodou, velké kopce, downhill, opuštěné třešňové stromy, vysokou rozhlednu, spálená ramena, mouchy v očích, nádhernou přírodu a mnoho dalšího. Někteří z nás si sáhli opravdu až na fyzické dno. SLÁVA NAZDAR VÝLETU - NEZMOKLI JSME UŽ JSME TU!

Vyhráli jsme 12. ročník Turnaje v malé kopané!!!

03.06.2014, 18 fotek

Vyhráli jsme 12. ročník Turnaje v malé kopané!!!

Poprvé v historii Stojanova gymnázia Velehrad jsme si mohli užít pocit vítězství.
V konkurenci deseti fotbalových týmů církevních škol z ČR, SK, PL se nám podařilo zvítězit na 12. ročníku prestižního Turnaje v malé kopané, jehož pořadatelem bylo, jako již tradičně, Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži.
Složení družstva: Dominik Mazel (1. ročník), Vít Beníček (1. ročník), Zdeněk Kuchyňka (1. ročník), Michal Doležel (1. ročník), Štěpán Urban (1. ročník), Honza Kolůch (3. ročník), Matěj Tibenský (3. ročník), Denis Balaštík (3. ročník), Dominik Jelínek (4. ročník), Ondřej Svoboda (4. ročník), Mgr. Michal Hegr (vedoucí družstva)
Vítězství jsme dosáhli díky veliké bojovnosti a kvalitě našeho týmu. Herní projev družstva se stále zlepšoval a se zvyšující se nadějí na postup do finálové skupiny se z nás stával obávaný soupeř. Pochvalu si zaslouží hlavně Dominik Mazel a Víťa Beníček, kteří vždy ve správný okamžik podrželi tým. Nechyběla ani chlapská motivace od kapitána Matěje Tibenského. Sehráli jsme celkem 6 zápasů, prohráli jsme pouze jediný, a to 0:5 s pořadatelským týmem AG. Shodou okolností bylo právě toto družstvo naším finálovým soupeřem. Ale tentokrát šlo již o úplně jiný zápas a náš tým byl naprosto jiným soupeřem. Zápas byl velmi vyrovnaný, tým SGV šel do vedení po vstřelené brance na začátku druhého poločasu. Tento stav vydržel až do posledních chvil, kdy se AG podařilo 10 vteřin před koncem vsítit branku za dosti nepřehledné situace. Následoval penaltový rozstřel a čtvrtý gól do branky AG pro nás znamenal celkové vítězství.
„Byli jsme prostě nejlepší a po zásluze jsme vyhráli."

Kurz windsurfingu

02.06.2014, 17 fotek

Kurz windsurfingu

Máme za sebou legendární SGV kurz windsurfingu, který proběhl 2. - 6. června v kempu ATC Merkur v Pasohlávkách. Kurz byl určen pro třídu 2.A a 2.B a zúčastnilo se jej 28 žáků a pedagogický doprovod. Během třídenního výcviku se 20 žáků a 2 učitelé naučili nabrat vítr do plachet a nespadnout :-). Přestože voda byla poměrně studená, díky neoprenům, sluníčku a nadšení jsme se všichni zahřáli. Vítr nám sice ke konci kurzu moc nepřál, ale přesto jsme si to všichni užili. Ve "volných" chvílích jsme hráli beach volejbal, minigolf, a také jsme soupeřili v disciplíně, ve které šlo zejména o týmovou spolupráci, reakci na krizi a orientaci v terénu. Gratulujeme nejúspěšnějšímu týmu ve složení David Komoň, Kristýna Skalková, Sandra Benadová a Michal Buchtík. Více ve fotogalerii. ALOHA

Prolínání 2014

30.05.2014, 3 fotek

Prolínání 2014

Putovní výstava fotografií „Prolínání" z kampaně „Jsem tvůj soused" v rámci projektu „První krok k transformaci" dorazila na Velehrad do Stojanova gymnázia. Výstavu doprovodila i beseda pro žáky 2. ročníků.

V pátek nás místo třídnické hodiny čekalo příjemné překvapení, a to přednáška o focení s lidmi. Tito lidé však nebyli obdařeni takovými božími dary jako máme my - jednalo se o "postižené". Ti se chopili foťáku a dokázali, že jsou dost často a neprávem odsuzování.
My jsme mluvili s paní Romčou (která ještě k tomu téměř neviděla, a přesto kouzlila s fotoaparátem!) a panem Jardou. Jejich povídání o životě v ústavu bylo neskutečně poutavé. Dokonce mne zamrzelo, že jsem se (přiznávám) i já dost často dívala na život postižených černobíle, a teď jsem ho viděla v celé paletě pestrých barev.
Přednáška byla úžasná. Svou zajímavostí a nefalšovaným zapálením přednášejících nás doslova donutila k zamyšlení. Nad tím, zda jsou tihle lidé opravdu tak „jiní", jak si myslíme.

Martina Snopková

 

Modlitba Taizé na DM

29.05.2014, 3 fotek

Modlitba Taizé na DM

Májová pouť na Hostýn

27.05.2014, 12 fotek

Májová pouť na Hostýn

Biřmovanci v akci

23.05.2014, 20 fotek

Biřmovanci v akci

V rámci přípravy na biřmování by každá skupina měla společně absolvovat nějakou víkendovou akci. A ani my, Velehradská parta, jsme se tomu neunikli. Tento náš společný čas jsme prožili v Plasích u Oblátů. Už pouhá cesta (sedm hodin) ve vlaku pro nás byla přínosná a stmelující. Samotný pobyt byl plný práce, her, meditace a spousty dalších neméně zajímavých aktivit.
Díky tomuto víkendu, jsme měli možnost více se poznat a strávit společný čas s Bohem.

Veronika Tomečková

 

Šifrovací hra Velehradem

22.05.2014, 11 fotek

Šifrovací hra Velehradem

Krásného slunečného dne 22. 5. 2014 v 19:00 jsme se sešli před internátem, kde se měla uskutečnit šifrovací hra o PIZZU. No přiznejme si to, motivace zvítězit byla veliká. Byli jsme rozděleni do skupin po 2-3 lidech. Prvním úkolem,  díky kterému jsme dostali mapu Velehradu se zakreslenými body dalších šifer, bylo rozluštit hádanku, . A tak se rozhostil boj na život a na smrt. S vidinou čerstvé lahodné pizzy se skupiny rozutíkaly co jim nohy stačily. My s Anežkou jsme toho nebyly výjimkou, pot z nás jenom lil. Ti, kteří sesbírali všechny šifry, je museli ještě rozluštit. Cíl nakonec čekal v knihovně na internátu v knize "Záhada hlavolamu" od Jaroslava Foglara. Vítězky Anežka a Verča - díky své nadprůměrné inteligenci a běžeckým schopnostem - obdržely onu slíbenou lahodnou pizzu! Doufáme, že se hry jako tahle (o jídlo) budou opakovat častěji.

Veronika Kusalíková

Projekt osobnostního rozvoje - 1. ročník

19.05.2014, 20 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 1. ročník

"Benjamínci" SGV absolvovali kurz osobnostního rozvoje ve Fryštáku na DISu. Kurz připravovali místní instruktoři společně s pedagogy SGV. Tématem prvního ročníku je zejména sebepoznání a to skrze aktivity, ale i skrze svou třídu. Nejvíce se líbil program s pneumatikami v bahně, který byl zakončen hromadnou bahenní lázní. Ve fotogalerii více.

Ústní část maturitní zkoušky

19.05.2014, 20 fotek

Ústní část maturitní zkoušky

Ústní část maturitní zkoušky probíhala na Stojanově gymnáziu, Velehrad ve dnech 19. a 20. 5. Všem úspěšným maturantům gratulujeme!

Pečení muffinů na DM

14.05.2014, 6 fotek

Pečení muffinů na DM

Projekt osobnostního rozvoje - 3. ročník

14.05.2014, 20 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 3. ročník

Třetí ročník na SGV se zabývá tématem já a svět kolem nás. Kurz probíhal ve dnech 14.5 - 16.5 a žáci se zaměřili zejména na to, jak mohou oni sami obohatit svět kolem nás. Navštívili domov důchodců v Uherském Hradišti, ústav pro mentálně postižené, místní školku, ale i další instituce, kde se snažili rozdávat radost. Dle fotografií se jim to povedlo. Nemyslíte?

Projekt osobnostního rozvoje - 2. ročník

12.05.2014, 15 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 2. ročník

Žáci druhého ročníku měli ve dnech 12.5 - 14.5 připravený pestrý program v rámci projektu osobnostního rozvoje na Velehradě. Tématem druhých ročníků byly vztahy, sexualita a partnerství. Program připravovali instruktoři z Domu Ignáce Stuchlého ve Fryštáku společně s pedagogy SGV. Za zmínku stojí noc na rozhledně a program POINTILISMUS, kde si žáci mohli vyzkoušet malbu tímto stylem. Jak to dopadlo? Posuďte sami.

OMILufting

09.05.2014, 18 fotek

OMILufting

Noční Javořina

01.05.2014, 20 fotek

Noční Javořina

Dne 30. dubna sjsme se vydali vstříc Javořině. Po příjezdu do Strání, kde jsme měli přespat, nás čekla úkol prozkoumat tuto malebnou vesnici a poznat místní obyvatelstvo. Po dobré večeři jsme šli spát brzy, aby všichni byli připraveni na ranní výstup. Vycházeli jsme už ve 3:15. Oproti minulému roku jsme se tentokrát vydali příjemnější cestou, kterou jsme završili krátkým čekáním na východ slunce a přípitkem horkým čajem. Tenhle výlet si všichni pořádně užili. Těšíme se, že příští rok nás bude zase o něco víc.

Modlitba nešpor v rádiu Proglas

29.04.2014, 11 fotek

Modlitba nešpor v rádiu Proglas

Dne 29. dubna v odpoledních hodinách vyrazila velehradská expedice v čele s otcem Radimem a paní vychovatelkou Vlkovou do Olomouce, kde jsme byli pozváni do rádia Proglas na modlitbu nešpor. Po zábavné cestě jsme navštívili Stojanovu kolej. Absolventi Stojanova gymnázia nás pěkně přijali a také jsme s nimi povečeřeli u kulatého stolu. Po večeři jsme vyrazili do studia Radim, kde nás čekal zvukař Jarda. V devět hodin nastal hlavní program, modlitba nešpor. Tento přenos měl velký úspěch i mezi učiteli. Po ukončení jsme se vydali zpět na internát. Byl to opravdu skvělý zážitek.

Z. Kuchyňka, V. Beníček

Hohenberg 2014

26.04.2014, 6 fotek

Hohenberg 2014

Již třetím rokem spolupracuje Stojanovo gymnázium Velehrad s německým gymnáziem z Dillenburgu. Společné projekty se týkaly témat „Političtí vězni v době komunismu", „Odpor proti nacismu v Německu" a „Odsun sudetských Němců". O posledním projektu podává zprávu student třetího ročníku Martin Fornůsek.

Ve dnech mezi 26. dubnem a 1. květnem se naše třináctičlenná skupina, skládající se ze studentů a učitelů církevního Stojanova gymnázia na Velehradě, zúčastnila česko-německého setkání v bavorském Hohenbergu. Projekt eTwinning, v jehož rámci se tato akce uskutečnila, vznikl z iniciativy Evropské unie a umožnil nám jedinečnou spolupráci s gymnáziem z německého Dillenburgu. Celoroční příprava, ve které jsme komunikovali s našimi německými protějšky pomocí internetu, nám umožnila bližší náhled na pro obě strany kontroverzní téma - odsun sudetských Němců po druhé světové válce.

Tato událost se stala centrálním bodem celého setkání a už během přípravy jsme si s německou stranou mohli vzájemně vyměnit naše pocity a názory na dané téma, velice nám pomohl i krátký autobiografický román Červenobílé křemínky od Anneliesy Schwarzové, z první ruky popisující úzkost a strach obyvatel Sudet při odsunu. Takto obohacení nejen o nové znalosti, ale i o postřehy a myšlenky našich německých partnerů, jsme se vydali za česko-německé hranice na dlouho očekávané setkání.

Po osobním seznámení nás čekal bohatý program, který zahrnoval návštěvy přírodních i kulturních památek z obou stran hranic, ale také muzejní prohlídky, filmy a diskuze na téma našeho projektu. S našimi německými kolegy jsme brzy našli společnou řeč a ani jazyková bariéra nebyla překážkou, jejich vstřícností a nadšením jsme byli až překvapeni a kontakt jsme nepřestali udržovat ani po závěrečném dni a rozloučení.

Těchto několik dní pro nás bylo obohacujícím zážitkem jak z kulturního, tak i z osobního hlediska. Především nás toto setkání přesvědčilo, jak důležitá je komunikace mezi národy a rozvíjení vzájemného porozumění. Účast v tomto projektu tak můžeme jenom doporučit a sami doufáme, že budeme mít v budoucnu možnost se opět něčeho podobného zúčastnit.

Hořící keř

16.04.2014, 5 fotek

Hořící keř

Ve středu 16. dubna se ve spolupráci s uherskohradišťským kinem Hvězda konalo ve Slovanském sále SGV promítání filmu Hořící keř. Snímek krátce uvedl ředitel kina, Mgr. Josef Korvas. Projekci doprovodila také výstava mapující dějinné události vztahující se k tomuto životopisnému dramatu.

Křížová cesta Velehradem

15.04.2014, 15 fotek

Křížová cesta Velehradem

Úspěšný kurz Rastorvé a vektorové grafiky

11.04.2014, 3 fotek

Úspěšný kurz Rastorvé a vektorové grafiky

Pro pokročilejší uživatele počítače a pro zájemce o grafiku byl připraven kurz Rastrová a vektorová grafika. Ve dvou víkendech se účastníci zabývali tvorbou vlastních grafických návrhů pod vedením zkušeného lektora.

Kurz je realizován v rámci projektu Centrum vzdělávání dospělých Velehrad.
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/3.2.03/04.0008

Velehradsko-miškolský projekt I.

10.04.2014, 20 fotek

Velehradsko-miškolský projekt I.

Ve dnech 10.4. - 12.4. 2014 se na naší škole uskutečnil dlouho plánovaný a připravovaný 1. ročník projektu mezi našim gymnáziem a naší partnerskou školou - gymnáziem Fényi Gyula Jezsuit z Miškolce. Ústředním tématem tohoto projektu jsou kultura, tradice a zvyky obou zemí, včetně zkoumání společných historických kořenů. V letošním roce jsme se zaměřili na téma „Velikonoce". Žáci, kteří se do projektu zapojili, si připravili zajímavé prezentace a workshopy, hudební, pěvecké a taneční vystoupení. Na organizaci a přípravách projektu se podíleli nejenom členové FS a CM SGV, ale také ostatní žáci naší školy, za což jim patří velký dík a uznání. Za poznáním naší historie jsme se vypravili procházkou kolem skanzenu na Modré do kostelíka sv. Jana a do Památníku Velké Moravy za PhDr. Blankou Rašticovou.

Přebor církevních středních škol ve florbalu chlapců

09.04.2014, 5 fotek

Přebor církevních středních škol ve florbalu chlapců

Přebor církevních středních škol ČR ve florbalu chlapců
9. ročník - Ostrava - 9. dubna 2014
pod záštitou ostravsko-opavského biskupa Františka Václava Lobkowicze, moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka, náměstka primátora statutárního města Ostrava Martina Štěpánka

Turnaje se letos zúčastnilo 9 týmů, zápasy se hrály ve dvou skupinách a ve dvou sportovních halách. O vítězi bylo rozhodnuto takto, první a druzí ze skupin hráli semifinále a následně finále.

Výsledky turnaje:

1. místo BG Brno
2. místo BG České Budějovice
3. místo AG Kroměříž
4. místo SG Velehrad
5. místo BG Ostrava
5. místo KG Třebíč
7. místo CMG Prostějov
7. místo CMG Brno
7. místo SZ Piekary Slaskie

 

Noční křížová cesta

08.04.2014, 16 fotek

Noční křížová cesta

Dne 8. 4. 2014 se pár odvážlivců rozhodlo prožít pěkný večer a část noci na cestě plné rozjímání a ticha. Naše pouť započala mší svatou, která byla přerušena „neočekávanou" bouřkou, pokračovala už za sucha a tepla uvnitř chalupy, a následující večeří na Starých Hutích. Plni elánu a energie jsme se vydali vstříc cestě, která vedla přes Buchlov a pozemek pana Zámečníka, kde jsme neopomenuli udělat fotku. Cestu provázelo čtrnáct křížových zastavení. Na Vehrad jsme dorazili okolo desáté hodiny večerní. Moc děkujeme za příjemně strávený den a noc a zveme Vás příští rok strašně MOC!
Většina účastníků se vyjádřila takto: „Bláto, bláto a zase bláto!"

Světový den autismu

02.04.2014, 8 fotek

Světový den autismu

Naše gymnázium se připojilo k výzvě Valné hromady OSN k připomenutí 2. dubna, jako světového dne autismu svým modrým oblečením a vystoupením CM SGV na náměstí Míru ve Zlíně ve 14:00. Programem provázela Heidi Janků a akce se konala pod záštitou náměstka primátora Mgr. Miroslava Kašného.

http://www.posvitme-si-na-autismus.cz/

Paříž všemi smysly

01.04.2014, 20 fotek

Paříž všemi smysly

Teď a navždy

Úsměv. To u mě vyvolávají vzpomínky na hlavní město Francie. Paříž. Vlastně to není jen město. Je to životní styl, umění, centrum krásna a nádhery, takové, že váš dech nebude schopen okysličovat váš mozek v přestávkách mezi zatajeními. Vaše oči budou spíše venku, než v důlcích a místy se možná stane, že své drahé bulvy ztratíte na zemi mezi ostatními oky dalších turistů ohromených jako vy sami, ne-li víc. Můžete ji navštívit, kolikrát chcete a stejně budete pokaždé lapat po vzduchu, jako by na vašich bedrech večeřela rodina titánů. Paříž vás zdroguje. Stačí i tak málo jako je „vysílač" a jeho nádhera překoná všechno, co jste kdy mohli vidět. Západ slunce, červánky při něm, zasněžené kopce hor, dětský smích. V tu chvíli všechno vypadá nehezké. Vidíte stožár a ten je vším. Jsou však i místa a předměty, které jsou krásné i bez růžových klapek na očích, obdržených samotnou velkou Paříží. Ta stará dáma. Dnes by jí bylo asi 520 let. Její zvěčněný 497 let starý portrét fascinuje celý svět. Lehký úsměv, jakoby flirtovala s malířem, cudně poodhalený dekolt i její pěšinka. Téměř dokonalá žena. Hloubka jejích očí. Hluboké jako nebe, jako kapka rosy na zelených listech řebříčků, jako pyl sedmikrásek když pronikne do člověka, který náhle má pocit, že si takovou krásu nezaslouží, nemůže si dovolit mít v sobě tak nádhernou hříčku přírody, musí ji vykýchnout. Tak na mě působily oči slečny La Joconde. Poslední pocit, to je smutek, který v Paříži cítíte. A to ve chvíli, kdy ji opouštíte. Získá si vaše srdce. Poprvé, a pak už ho nepustí. Chci tu býti světe! Maintenant et pour toujours!

Denis Janošek

 

Jak pracovat s médii - 2. část

28.03.2014, 3 fotek

Jak pracovat s médii - 2. část

O své praktické zkušenosti se s námi tentokrát přijel podělit pan František Jemelka, tiskový mluvčí ČBK.

Kurz je realizován v rámci projektu Centrum vzdělávání dospělých Velehrad.
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/3.2.03/04.0008

Duchovní obnova s obláty

28.03.2014, 14 fotek

Duchovní obnova s obláty

Ve dnech 28.-30.3. 2014 se v prostorách Stojanova gymnázia na Velehradě uskutečnila duchovní obnova pro mládež. Vedl ji o. Vlastimil Kadlec z řádu oblátů spolu s Komunitou Vtěleného Slova v Káně. Téma, nad kterým jsme se zamýšleli, byla slova modlitby Páně. Rozvažovali jsme společně nad jejími invokacemi z různých úhlů.
Celé setkání bych osobně nazvala " Duchovní obnova s přidanou hodnotou." To, o čem jsme totiž celý víkend uvažovali, totiž o Boží lásce k nám skrývající se v každé jednotlivé invokaci, promítalo se do našeho společenství. Ta samá Láska a Radost byla velmi cítit ve společenství, které jsme spolu tvořili. Až neuvěřitelným způsobem to bylo nejen cítit ale i vidět. Díky všem za krásně prožité dny.

Přednáška o závislostech

28.03.2014, 3 fotek

Přednáška o závislostech

V pátek 28. 3. 2014 k nám do školy zavítal pan Luděk, aby se s námi podělil o svou zkušenost se závislostmi. Jeho životní příběh nás všechny velmi zaujal, takže v sále bylo po dobu jeho vyprávění hrobové ticho. Myslím si, že setkání s tímto pánem bylo pro nás všechny opravdu silné a každý si z něj odnesl hluboký zážitek.

Filmový večer na DM

27.03.2014, 6 fotek

Filmový večer na DM

Dne 27.3. 2014 k nám na Domov mládeže zavítali 4 "filmaři" z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati, aby nám ukázali několik svých krátkých studentských filmů. Své hrané filmy nám představili režiséři Jan Hubáček, Tereza Kovářová, Jonáš Vacek a dokumentární film natočil Pavel Mašek. Nechybělo ani pár animovaných filmů jejich spolužáků. Filmy byly krátké v rozmezí pěti až dvaceti minut, šlo o školní práce. Přesto v několika filmech hráli známý herci jako Nina Divíšková nebo Marián Roden. Zájem našich žáků bylo možné vypozorovat v aktivním zapojení se do diskuze s režiséry po zhlédnutí jednotlivých filmů.

Semifinálový zápas Zlín - Hradec Králové

26.03.2014, 10 fotek

Semifinálový zápas Zlín - Hradec Králové

Ve středu 26.3.2014 jsme opět vyrazili za sportem do Zlína. Téměř plná hala, akce za akcí, krásná atmosféra, mexická vlna ... a výsledek pro domácí 4:0.

Životní svědectví - beseda s paní Pšenicovou

26.03.2014, 7 fotek

Životní svědectví - beseda s paní Pšenicovou

Dne 26. 3. 2014 jsme měli u nás na gymnáziu možnost vyslechnout si svědectví a životní příběh paní Marie Pšenicové. Tato valašská rodačka prožila nelehký život, avšak i napříč tomu má o čem svědčit s úsměvem na tváři a s elánem, který nám na dnešní přednášce předala. V jejím životě ji potkalo neštěstí, které, jak říká, nebylo náhodou, ale "režií z vrchu", čímž nemíní nikoho jiného než Pána Boha, který jí pomohl v každém těžkém okamžiku jejího života. Tři měsíce před svatbou utrpěla těžké zranění páteře následkem pádu ze stromu a celoživotně ochrnula a skončila na invalidním vozíku. I přesto však důvěřovala Pánu a šla životem dál s ním ruku v ruce. Stala se součástí společenství mladých lidí a spolu s nimi, s rodinou a ostatními pořádala poutě na Svatý Hostýn a jiná poutní místa. To ještě netušila, co pro ni Pán má ještě přichystáno. Přišla další zkouška - rakovina. Tato paní i přes tyto všechny životní těžkosti svědčí o Kristu mezi lidmi a dodává ostatním naději a posilu.

Markéta Bajajová

Srdíčkový den na SGV

25.03.2014, 3 fotek

Srdíčkový den na SGV

V úterý 25. 3. 2014 proběhla v naší škole a v blízkém okolí charitativní celostátní akce "Srdíčkový den". Tři páry studentek ze třídy 2.A (Veronika Rachůnková, Eliška Šmídová, Michaela Tománková, Kristýna Schneiderová, Dominika Musilová, Kristýna Kuchařová) prodávaly čtyřlístky a srdíčka a snažily se získat prostředky pro vážně nemocné děti, na zakoupení rehabilitačních a zdravotních pomůcek, invalidních vozíčků a na pomoc při financování jejich celodenní péče. Studentkám se podařilo téměř všechny předměty prodat a získat téměř 4 000 Kč. Děkujeme všem, kteří přispěli a podpořili nemocné děti.

Více informací o sbírce

Křížová cesta na Domově mládeže

25.03.2014, 6 fotek

Křížová cesta na Domově mládeže

Modlitba křížové cesty je modlitbou rozjímavou. Přemýšlíme o jednotlivých událostech, které se staly v průběhu posledních hodin života Ježíše Krista při jeho cestě na Golgotu. Je to jako cestovat časem zpět. V okamžiku se ocitáme mezi řevnivým davem židovských náboženských vůdců a ustrašenými Ježíšovými učedníky. Jedno je však jisté. Tuto dvoutisíciletou pouť zpět konáme v přítomnosti živého vzkříšeného Ježíše, který je Pánem dějin a tedy stojí nade vším pozemským časem.

 

 

Concours de la chanson francophone

21.03.2014, 15 fotek

Concours de la chanson francophone

Concours de la chanson francophone / Soutěž ve zpěvu frankofonní písně v klubu Parník v Ostravě

Ve dnech 15. až 23. března se po celém světě oslavuje a připomíná francouzština a francouzská kultura prostřednictvím divadel, koncertů, vernisáží, přednášek a dalších zajímavých akcí.

Dny frankofonie se „světí" i u nás a my jsme byli také u toho! V kultovním klubu Parník v Ostravě se 21.3.2014 konala soutěž ve zpěvu frankofonní písně. Akce probíhá v několika kategoriích, a to sólisté před maturitou, sólisté po maturitě a soutěž skupin. Během odpoledního „klání" zazněly skladby od známých i méně známých interpretů, jako jsou Zaz, Jennifer, Alizé, Joyce Jonathan, Serge Gainsbourg, Stromae, Edith Piaf a v neposlední řadě jsme měli možnost slyšet také skladby vlastní.

Letos jsme se poprvé zúčastnili s výpravou „tří statečných" - s Annou Chlupovou, Adélou Malíkovou a Štěpánkou Královou. V konkurenci studentů škol základních a hlavně gymnázií z téměř celé Moravy (Ostrava, Nový Jičín, Uherský Brod) jsme si vyzkoušeli, jaké to je stát na oněch prknech, co znamenají svět, překonat trému a vydat ze sebe to nejlepší.

Byla to pro nás obrovská zkušenost a těšíme se na další ročník.

Merci à tous les participants!

Mgr. Marie Zlámalová

 

Výlet na koloběžkách

20.03.2014, 7 fotek

Výlet na koloběžkách

Přípravné kurzy k přijímacím zkouškám

15.03.2014, 10 fotek

Přípravné kurzy k přijímacím zkouškám

Dvacítka žáků devátých tříd neváhala obětovat volný sobotní den a přijela se zúčastnit přípravných kurzů k přijímacím zkouškám. Ty SGV pořádalo 15. 2. a 15. 3. a jejich vedení se ujali naši pedagogové. Věříme, že účastníci jsou teď již pevní v kramflecích a ani náročnější úlohy z matematiky a češtiny je u přijímaček nepřekvapí.

Vzdělávání na Velehradě pokračuje

28.02.2014, 5 fotek

Vzdělávání na Velehradě pokračuje

Na přelomu února a března, 28.2. a 1.3. se v rámci projektu Centrum vzdělávání dospělých Velehrad uskutečnily tři kurzy. Účastníci kurzu fotografie skrz hledáček fotoaparátu poznávali zákoutí Velehradu a pronikali do tajů digitální fotky. V kurzu Jak pracovat s médii se účastnice dověděly, jak dnešní svět médií vypadá a funguje. Již druhý kurz absolvovali zájemci o kurz Webové stránky a jejich správa.

Kurzy jsou realizovány v rámci projektu Centrum vzdělávání dospělých Velehrad.
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/3.2.03/04.0008

Webové stránky a jejich správa

21.02.2014, 5 fotek

Webové stránky a jejich správa

1. kurz zaměřený na tvorbu a správu webových stránek proběhl 21. a 22. 2.

Kurz je realizován v rámci projektu Centrum vzdělávání dospělých Velehrad.
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/3.2.03/04.0008

Výtvarné dílny na DM

21.02.2014, 7 fotek

Výtvarné dílny na DM

Na Domově mládeže pokračujeme v odpoledních a podvečerních tvořivých dílnách i v roce 2014. Do vyrábění čokoládových lízátek a sušenek, stejně tak i voňavých mýdel různých tvarů a barev se zapojila děvčata z prvního i druhého ročníku. Výrobky si pak mohla nechat nebo někoho blízkého podarovat pěkným a originálním dárkem. Také jsme se pustily do pletení košíčků z umělého proutí - pedigu. Jak se nám to vše daří, můžete vidět na fotkách.

Instrumentální koncert

20.02.2014, 6 fotek

Instrumentální koncert

Ve čtvrtek večer 20. 2. 2014 se v Zimním sále uskutečnil Instrumentální koncert žáků SGV. Vystupujících bylo o poznání méně než tomu bylo v loňském škol. roce, přesto to byl jistě nevšední zážitek pro všechny příchozí. Zazněly zde klavírní skladby od různých světových skladatelů a také jsme slyšet krásný zvuk příčné flétny. Své spolužáky podpořilo účastí přes 20 studentů, někteří pedagogové, nechyběli ani řádové sestřičky. Večerem provázel o. Radim Kuchař. Děkujeme všem účinkujícím a příští rok se budeme těšit zase.

Florbalový turnaj v kněžském semináři

18.02.2014, 10 fotek

Florbalový turnaj v kněžském semináři

Dne 18.2.2014 jsme na pozvání vyrazili do olomouckého kněžského semináře, kde se konal druhý ročník florbalového turnaje. Sportovního klání se zúčastnily čtyři týmy: za školy to bylo AG Kroměříž a my - SGV, za domácí nastoupil teologický konvikt a tým bohoslovců. Většina zápasů byla velmi vyrovnaná a dramatická do samého konce. Nakonec se však jasně ukázalo pořadí na stupních vítězů. Tým SGV se umístil na krásném druhém místě hned za AG Kroměříž. Velký dík patří organizátorům za uspořádání turnaje a velmi příjemné zázemí, ale i všem našim borcům, kteří nás s nasazením reprezentovali (Víťa Beníček, Štěpán Kebort, Albert Fuchs, Pavel Chudík, Matěj Gál a Matěj Tibenský).

Školní kolo biologické olympiády

14.02.2014, 7 fotek

Školní kolo biologické olympiády

V pátek 14. 2. se na naší škole konalo školní kolo biologické olympiády, která byla o komunikaci na úrovni buněk i organismů. V kategorii A (pro 3. a 4. ročník) se na prvních třech místech umístily Tereza Šimůnková, Veronika Habartová a Veronika Blažková. V kategorii B (pro 1. a 2. ročník) se na prvních třech místech umístili Martina Snopková, Lukáš Macek a Růžena Kazíková. První dva z každé kategorie postupují do krajského kola ve Zlíně. Vítězům blahopřejeme a ostatním účastníkům děkujeme za účast a reprezentaci svých tříd!

Martina Snopková

Radosti a bolesti partnerství - přednáška

12.02.2014, 14 fotek

Radosti a bolesti partnerství - přednáška

"Pokud chcete kvalitní vztah, je potřeba do něj investovat."

Ve středu 12. února 2014 měli možnost studenti druhého ročníku se zamyslet nad problémy partnerských vztahů spolu s dr. Jaroslavem Lormanem.

 

Mše svatá v DZP Kopretina

10.02.2014, 13 fotek

Mše svatá v DZP Kopretina

Dne 10. 2. 2014 v 16. 00 hod. někteří žáci SGV spolu s klienty DZP slavili mši svatou v kapli Kopretiny. Mši sloužil otec Radim Kuchař.

Slavení a setkání bylo opravdu radostné.

 

Extraligový zápas ve Zlíně

04.02.2014, 11 fotek

Extraligový zápas ve Zlíně

Dne 4. 2. 2014 v odpoledních hodinách jsme z DM vyrazili za "kulturou" do Zlína. Tentokrát se jednalo o sportovní utkání v rámci Tipsport extraligy - domácí PSG Zlín hostil Slavii Praha. Atmosféra haly, kotel domácích, akce proměněné i neproměněné, grilovaná klobása a nakonec výsledek 4:2 pro domácí - to vše vytvářelo krásný zážitek, který jsme si ten večer odvezli na Velehrad.

Lyžařský výcvikový kurz Terchová - 1.B

02.02.2014, 15 fotek

Lyžařský výcvikový kurz Terchová - 1.B

Lyžařský výcvikový kurz žáků 1. B se konal od 2. do 7. 2. v Terchové. I přes teploty sahající až k 10°C byly tamní sjezdovky výborně udržované a lyžování velice kvalitní. A protože LVK je také součástí školního Projektu osobnostního rozvoje, tak i v čase mimo lyžování bylo o zábavu a náplň volných chvil postaráno. Posuďte sami.

Zvonečkový karneval

01.02.2014, 20 fotek

Zvonečkový karneval

Pololetní mše svatá

30.01.2014, 18 fotek

Pololetní mše svatá

Prohlédněte si fotografie z pololetní mše svaté, kterou sloužil P. Jiří Pospíšil

Cestopisná beseda o Švédsku

29.01.2014, 10 fotek

Cestopisná beseda o Švédsku

Dne 29. ledna nám Michal Jahn vyprávěl o své cestě po Švédsku, kterou podnikl se svými přáteli. Přednáška začala pojednáním o psychické a fyzické přípravě na ni. Byly nám sděleny důležité informace o tom co si s sebou vzít, jak se domlouvat a jak jednat v kritických okamžicích. Součástí přednášky byl švédský stůl s tamějšími specialitami. Beseda byla obohacena jeho zážitky z této výpravy. Zasmáli jsme se různým situacím, ve kterých se cestovatelská trojice objevila, a obávali jsme se o ně ve složitějších chvílích.

M. Šejdová

Konverzační soutěž v NJ

29.01.2014, 19 fotek

Konverzační soutěž v NJ

Ve středu 29. ledna se příznivci německého jazyka zúčastnili klání v konverzaci v německém jazyce. Všem deseti zúčastněným patří velký dík a potlesk za odvahu i výkony.
Soutěžilo se ve dvou kategoriích, I. kat.: 1.+2. ročník, II. kat.: 3.+4.ročník.
Z bohatých cen se radovaly:
I. kat. Anna Zemanová (1.místo, 2.A), Růžena Kazíková (2. místo, 2.A), Barbora Bilíčková (3.místo, 1.A),
II. kat. Lucie Juříková (4.roč.), Dominika Špalková (2.místo, 2.A), Markéta Bajajová (3.místo, 3.B).
Vítězům ještě jednou blahopřejeme a všem soutěžícím přejeme hodně úspěchu a nadšení, nejen v hodinách němčiny.

Školní kolo olympiády ve FJ

29.01.2014, 12 fotek

Školní kolo olympiády ve FJ

V letošním školním kole francouzské olympiády, která se konala 29. 1. 2014, uspěly:

1. místo: Tereza Sochorová - 4.r.
2. místo: Barbora Mašková - 4.r.
3. místo: Štěpánka Králová - 3.r.

Boj to byl lítý, síly vyrovnané.
Merci à tous les participants!
Vive le français!

Koncert sboru SGV v Kyselovicích

26.01.2014, 11 fotek

Koncert sboru SGV v Kyselovicích

Modlitba Taizé na DM

23.01.2014, 9 fotek

Modlitba Taizé na DM

V týdnu modliteb za jednotu křesťanů 18. - 25. 1 2014 se na Domově mládeže uskutečnilo několik akcí. Kromě již tradiční středeční návštěvy sester sv. Cyrila a Metoděje, se letos mohli studenti nově seznámit s modlitbou Taizé. V úterý jsme shlédli krátký dokument o životě ve francouzské vesničce Taizé, který nám přiblížil „proč a jak" mladí jezdí za touto ekumenickou komunitou do Francie. Ve čtvrtek večer v kapli proběhla modlitba Taizé, na niž přišlo více než 20 účastníků. Do hudebního doprovodu a zpěvů se aktivně zapojila děvčata z 1. a 2. ročníku. Přijeli nás podpořit též hudebníci ze Zlína. Modlitba Taizé je spíše meditativní modlitbou, kdy jsou zpěvy prokládány četbou z Písma, chválami a prosbami, zamyšlením a chvílí ticha.

Školní kolo olympiády v AJ

09.01.2014, 19 fotek

Školní kolo olympiády v AJ

Ve čtvrtek 9. 1. 2014 se na naší škole uskutečnila soutěž v anglickém jazyce, které se zúčastnilo celkem 11 žáků z prvního, druhého a třetího ročníku. Žáci se utkali v písemném testu, který byl tvořen částmi "listening, reading" a "use of English". Poté následovala ústní část, v níž soutěžící popisovali obrázek a hovořili na vylosované téma.Všichni předvedli vynikající výkon. Porota však vybrala nejlepší z nejlepších, a tak sebe a naši školu v okresním kole olympiády z anglického jazyka, která se koná v únoru ve Starém Městě, budou reprezentovat Martin Fornůsek ze 3.A a Iva Orlová ze 2.B.

Žehnání pokojů na DM

06.01.2014, 16 fotek

Žehnání pokojů na DM

Vánoční akademie II.

20.12.2013, 20 fotek

Vánoční akademie II.

Vánoční akademie I.

20.12.2013, 20 fotek

Vánoční akademie I.

Vánoční večer na DM

19.12.2013, 14 fotek

Vánoční večer na DM

Vánoční večer na DM se stal tradicí, na kterou se všichni ubytovaní už od začátku prosince těší. Tak jsme se i 19. 12. 2013 všichni sešli ke společné slavnostní večeři a následující besídce. Po chutné večeři jsme se přesunuli do Zimního sálu k již nazdobenému vánočnímu stromečku. Zpívaly se koledy, hrály hry a samozřejmě se taky rozdávaly dárečky. Novinkou byla cimbálová muzika za doprovodu elektrické kytary.

Adventní koncert ve Vlčnově

19.12.2013, 8 fotek

Adventní koncert ve Vlčnově

Přednáška P. Šupola

16.12.2013, 10 fotek

Přednáška P. Šupola

Adventní koncert v Nedakonicích

12.12.2013, 14 fotek

Adventní koncert v Nedakonicích

Ve čtvrtek 12.prosince 2013 jsme se s naším pěveckým sborem SGV vydali na koncert do Nedakonic, opět pod vedením našeho sbormistra pana profesora Macka.
Po příjezdu jsme se ihned vydali do místního kostela na zkoušku, která trvala skoro až do samotného koncertu. Ten začal v 18:00 našim příchodem do zhaslého kostela se svíčkami a se zpěvem chorálu „Dej rosu, nebe nad námi". Celý koncert poté probíhal ve skvělé atmosféře a podle potlesku jsme usoudili, že se nám snad vydařil. Na závěr nám děkoval místí duchovní správce Josef Rýznar a zároveň nás také pozval na malé pohoštění na faře, kam jsme se následně vydali.
Na faře na nás čekalo skvělé občerstvení s teplým čajem. Také nálada u stolu po koncertu byla výborná. Tak výborná, že se nám vůbec nechtělo zpátky domů. Zpět na Velehrad jsme ale nakonec přece jenom dorazili okolo 20. hod s dobrou náladou po vydařeném vystoupení.

Renáta Škrášková, 1. A

Bulharské Vánoce

11.12.2013, 13 fotek

Bulharské Vánoce

Ve středu 11. 12. jsme si díky Silvii mohli vyzkoušet, jak chutnají bulharské Vánoce. Na stole bylo připraveno 9 pokrmů (dle tradice jich musí být lichý počet), vše bez masa, převažovala zelenina, ovoce a hlavně domácí chléb. Chutnalo nám znamenitě, to si můžete prohlédnout ve fotogalerii. V přátelské atmosféře za doprovodu bulharských koled jsme prožili příjemný večer. A nechybělo ani malé hudební vystoupení...

- - -

Adventní setkání v Olomouci 2013

02.12.2013, 12 fotek

Adventní setkání v Olomouci 2013

V pondělí 2. prosince 2013 se ve Velkém sále Arcibiskupství olomouckého uskutečnilo adventní setkání, které se již dvanáctým rokem pravidelně účastní nejvýznamnější představitelé společenského, politického, podnikatelského, akademického a neziskového sektoru nejen z olomoucké arcidiecéze.

Celý článek zde

zdroj: www.petarda.cz

Vstup do adventu

02.12.2013, 11 fotek

Vstup do adventu

V pondělí 2. prosince dopoledne o velké přestávce vstoupila naše škola do období Adventu. Všichni žáci i učitelé se společně sešli na schodech, které se již staly symbolem rodinného života školy, aby se zúčastnili krátkého adventního setkání. Po úvodním zpěvu pěveckého sboru se slova ujal otec Radim, který požehnal adventní věnec zavěšený ve vestibulu školy. Poté zástupce žáků 1. ročníku zapálil první svíci, jejíž plamen připomíná živé a nadějné očekávání příchodu Spasitele. Na začátku každého adventního týdne zapalujeme vždy další svíci.
K hlubšímu prožívání Adventu patří také ranní roráty - mše svatá původně zaměřená k Panně Marii. Těchto rorátů, které zahajujeme v 6.15 ráno, se mají možnost zúčastnit jak žáci ubytovaní na Domově mládeže, tak i místní, kteří to do školy nemají daleko. Samozřejmě mohou přijít i zaměstnanci školy.
Každý den v týdnu se žáci na Domově mládeže scházejí na závěr dne k modlitbě u adventního věnce. Ten putuje po pokojích a děcka se sejdou u svých spolužáků, kteří zároveň připraví modlitbu či krátké adventní zamyšlení.

Sbor SGV vystoupil s Pěveckým sdružením moravských učitelů

01.12.2013, 5 fotek

Sbor SGV vystoupil s Pěveckým sdružením moravských učitelů

Fotografie: Zdeněk Skalička + archiv SGV
Článek Slováckého deníku - autor: Zdeněk Skalička

Pěvecké sdružení moravských učitelů vystoupilo spolu s pěveckým sborem SGV ve Velehradské basilice1.12.2013 v 16:00 při prvním adventním koncertu roku 2013. Pěvecké sdružení dostálo své pověstné kvality, kdy provedlo v první třetině koncertu acapellové sbory Bedřicha Smetany, Josefa Bohuslava Foerstra a Leoše Janáčka. V další části koncertu se zpěváci přesunuli na kůr, kde zazněly skladby za doprovodu varhan (katedrální varhaník Mgr. Petr Kolář) Petra Ebena: Missa adventus et Quadragesime, Bohuslava Martinů: Hora tří světel a k výročí 1150. let příchodu sv. Cyrila a Metoděje: Svatý Cyril a Metoděj od Pavla Křížkovského (autor písně: Ejhle oltář). V poslední třetině pak zazněly acapellové sbory renesančních autorů: Tomase Luise de Victorii, Jacoba Galluse Handla a Kryštofa Haranta. Na samotný závěr si mohli posluchači v zaplněné basilice vyslechnou koledu v podání obou pěveckých sborů, která navodila opravdovou vánoční atmosféru: Svatou dobu již tu máme. Za všechny zpěváky a posluchače přeji PSMU vše nejlepší a hodně úspěchů i v roce 2014.

Víkend s Jaroslavem Pavlíčkem

30.11.2013, 20 fotek

Víkend s Jaroslavem Pavlíčkem

Pro hrstku z nás pokračovalo setkání s panem Jaroslavem Pavlíčkem i v sobotu. Několik nadšenců z outdoorového kroužku mělo šanci získat další znalosti a triky pro přežití. Nevěřili byste, na co všechno se dá použít obyčejný deštník nebo plastová láhev, že je možné rozdělat oheň i za deště a spoustu dalšího.
Ve zbytku dne jsme vyzkoušeli naši obratnost a rovnováhu při překonávání lanových překážek. Neděli nám zpříjemnil a plíce i svaly protáhl výšlap na hrad Buchlov.

Antarktida - ostrov Nelson

29.11.2013, 16 fotek

Antarktida - ostrov Nelson

Aneb návštěva pana Jaroslava Pavlíčka.
Páteční výuka se u nás rázem změnila v dobrodružnou expedici, škoda jen, že na pouhých 45 minut.
Vydali jsme se na samotný Jižní pól. Letadlem z České republiky do Chille, poté volba mezi cestou vzduchem (po domluvě je k mání i vojenský bombardér), či neklidným oceánem na palubě plachetnice. Právě takto se člověk dostane na ostrov Nelson, na němž se choulí vcelku malá „nadnárodní" stanice ECO-Base Station. Zakladatelem tohoto pozorovacího zařízení je náš host, pan Jaroslav Pavlíček.

Celý článek zde

 

Dny otevřených dveří

29.11.2013, 12 fotek

Dny otevřených dveří

Ve dnech 29. a 30. 11. proběhly na SGV dny otevřených dveří. Pokud jste se nemohli dostavit, nezoufejte! Dveře otevíráme znovu 24. a 25. 1. 2014.

Základy práce s počítačm jsou potřebné

28.11.2013, 3 fotek

Základy práce s počítačm jsou potřebné

"Abych se naučil používat počítač." "Abych mohl komunikovat s přáteli." "Abych si osvěžil to, co už znám." To jsou některé z důvodů, jež přivedly účastníky do kurzu Základy práce s počítačem. Všichni se ale shodují na tom, že naučit se pracovat s moderní technikou je nutnost a tento kurz je výbornou příležitostí, jak se s počítačem seznámit a něco nového se naučit.

Kurz Základů práce s počítačem probíhá každý čtvrtek od 10.00.
Kurz je realizován v rámci projektu Centrum vzdělávání dospělých Velehrad.
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/3.2.03/04.0008

Úspěch žáků SGV v soutěži Bible a My

27.11.2013, 8 fotek

Úspěch žáků SGV v soutěži Bible a My

foto: M. Mošťková, KZŠ Uherský Brod

„Neznalost Písma je neznalost Krista" - prohlásil před mnohými staletími sv. Jeroným. Určitě by se dnes zaradoval, kdyby se dověděl, že se i 700 let po jeho smrti bude tento jeho citát připomínat a především, že se objeví někdo, kdo si rád poměří své znalosti bible s druhými. O tom je soutěž Bible a my, které se každý rok naši žáci mají možnost zúčastnit. Ve středu 27. listopadu se již tradičně v Uherském Brodě konalo okresní kolo této soutěže. Ze čtyř našich žáků to byli dva, kteří postupují do ústředního kola konaného v únoru 2014 v Olomouci. Držíme palce.

Cimbálová muzika SGV na Dni arcidiecéze

23.11.2013, 10 fotek

Cimbálová muzika SGV na Dni arcidiecéze

V sobotu 23. listopadu 2013 se mnozí věřící z olomoucké arcidiecéze zúčastnili pouti do Olomouce k výročí 950 let obnoveného biskupství knížetem Vratislavem roku 1063. Otec arcibiskup Jan Graubner při této příležitosti nejen pozval celou arcidiecézi na slavnostní bohoslužbu do katedrály sv. Václava, ale také nabídl zajímavý program pro všechny zúčastněné. V průběhu celého roku se konaly přednášky pro veřejnost, otevřena byla výstava v sále Arcibiskupského paláce připomínající samotné výročí.
Odpoledne mezi 13.00 a 15.30 hodinami se pak věřící mohli rozejít do otevřených církevních objektů, kde byly připraveny tři druhy programových nabídek. K prohlídce byla otevřena jak katedrála a ostatní olomoucké kostely, tak také budovy Arcibiskupského paláce a kurie, Arcidiecézního muzea, Sarkanderovy kaple se zachovalým mučícím nástrojem či teologické fakulty.
Souběžně probíhalo také množství prezentací, zájemcům se představila například charita, Maltézská pomoc, řada církevních škol všech stupňů či arcidiecézní centra pro rodinný život, pro mládež a pro katechezi.
Naše gymnázium reprezentovala cimbálová muzika složená ze žáků napříč všemi čtyřmi ročníky včele s panem učitelem Petrem Halodou. Atmosféra, kterou tato muzika vytvořila v prostředí Vyšší odborné školy Caritas, přitahovala mnohé kolemjdoucí.

III. festival duchovní hudby na Velehradě

23.11.2013, 20 fotek

III. festival duchovní hudby na Velehradě

Prohlédněte si fotografie ze slavnostního festivalového večera.

Sbor SGV na zahájení výstavy Slováckého muzea

21.11.2013, 10 fotek

Sbor SGV na zahájení výstavy Slováckého muzea

Autor fotografií: Ladislav Chvalkovský

Turnaj v halové kopané

20.11.2013, 7 fotek

Turnaj v halové kopané

Na našem gymnáziu se najdou jedinci, kteří jsou výjimeční v různých směrech. Někteří byli vybráni, aby reprezentovali naši školu v turnaji středních škol v halové kopané. Jedná se o turnaj středních škol o pohár ředitele Gymnázia Uherské Hradiště. Do turnaje je zapojeno šest škol. Mimo Velehrad a pořádající školu se do turnaje přihlasila Střední technická škola a Gymnázium Staré Město, Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotní Uherské Hradiště, Obchodní akademie Uherské Hradiště a Střední škola MESIT. Turnaj probíhá v několika kolech každý týden. Vítězné družstvo obdrží putovní pohár ředitele Gymnázia, ostatní družstva obdrží ceny věnované řediteli zúčastněných škol. Již jsme absolvovali dva zápasy v základní skupině a přesto, že jsme nezvítězili neztrácíme radost ze hry a nadšení pro tento sport. Těšíme se na další utkání, které bude o celkové umístění v turnaji. Sportu zdar!

2. víkendový kurz videa a filmu

15.11.2013, 14 fotek

2. víkendový kurz videa a filmu

Další kurz videa a filmu proběhl ve dnech 15. a 16. 11. 2013.
Tento kurz je realizován v rámci projektu Centrum vzdělávání dospělých Velehrad.

Autoři fotografií: M. Marečková a M. Bajajová

Kurz Velehrad z pohledu církevní turistiky

15.11.2013, 15 fotek

Kurz Velehrad z pohledu církevní turistiky

První část kurzu Velehrad z pohledu církevní turistiky se konala ve dnech 15. a 16. 11. 2013. Tento kurz je realizován v rámci projektu Centrum vzdělávání dospělých Velehrad.

Žehnání svatomartinského vína v Uherském Hradišti

11.11.2013, 14 fotek

Žehnání svatomartinského vína v Uherském Hradišti

Sbor SGV doprovodil svým zpěvem slavnostní žehnání letošního svatomartinského vína, které se konalo tradičně 11. 11. v 11:00 na uherskohradišťském náměstí. Poté, co vínu požehnal mons. Vojtěch Šíma, dorazil na náměstí také svatý Martin s doprovodem a všichni návštěvníci měli možnost ochutnat svatomartinské 2013.

Koncert sboru SGV v Hluku

10.11.2013, 17 fotek

Koncert sboru SGV v Hluku

V neděli 10.11. jsme vycestovali autobusem z UH na pozvání farníků do Hluku, kde jsme zpívali při mši sv. v 10:30 v kostele sv. Vavřince. Po mši sv. jsme pojedli skvělý oběd v pastoračním domě a od 14:00 jsme již pilně zkoušeli na náš koncert. Od 15:00 nás mile přivítala a uvedla konferenciérka a my jsme se dali do zpěvu. Při koncertě jsme promítali fotky z aktivit, které na SGV probíhají. Výtěžek z tohoto koncertu poputuje na rekonstrukci naší školní kaple. Všem štědrým dárcům z hlucké farnosti patří upřímné díky za jejich štědrost i vlídné přijetí.

Slavnostní benefiční koncert

08.11.2013, 17 fotek

Slavnostní benefiční koncert

V pátek 8. 11. se v olomouckém chrámu sv. Mořice konal slavnostní benefiční koncert pořádaný nadací Amici di Velehrad a Arcibiskupstvím olomouckým. Výtěžek tohoto koncertu putoval na podporu žáků našeho gymnázia. Návštěvníci koncertu měli možnost vyslechnout si mladé umělce italského komorního orchestru "Spettabile Reggenza dei 7 Comuni". V průběhu večera zazněly skladby Gustava Holsta, Edvarda Griega a Francise Poulenca. Hudba v prostředí chrámu sv. Mořice s jeho unikátními varhanami byla jistě velkým zážitkem pro všechny návštěvníky koncertu. Velký dík patří paní dr. Marii Martinů, za zorganizování celého koncertu a za veškerou činnost, kterou se snaží nadace Amici di Velehrad, jejíž je prezidentkou, podpořit naše žáky.

1. víkendový kurz videa a filmu

01.11.2013, 12 fotek

1. víkendový kurz videa a filmu

Kurz zaměřený na tvorbu videa a filmu proběhl ve dnech 1. a 2. 11. 2013. Tento kurz je realizován v rámci projektu Centrum vzdělávání dospělých Velehrad. Další setkání účastníků se uskuteční 15. a 16. 11.

Autoři fotografií: Milena Marečková a Martin John

SGV hostilo IX. katechetický kongres

26.10.2013, 8 fotek

SGV hostilo IX. katechetický kongres

IX. katechetický kongres se konal ve dnech 26. - 28. 10. 2013.

Více čtěte zde

Jazykové kurzy Centra vzdělávání dospělých Velehrad se naplno rozjely

25.10.2013, 10 fotek

Jazykové kurzy Centra vzdělávání dospělých Velehrad se naplno rozjely

S velkým zájmem veřejnosti se setkaly jazykové kurzy Centra vzdělávání dospělých Velehrad. Dospělí z Velehradu i okolí mohou navštěvovat kurzy angličtiny a němčiny pro začátečníky i pokročilé a kurzy němčiny pro začátečníky. Věříme, že jim chuť do studia vydrží.

Kurzy jsou realizovány v rámci projektu Centrum vzdělávání dospělých Velehrad.
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/3.2.03/04.0008

Slavnostní koncert v Boskovicích

24.10.2013, 20 fotek

Slavnostní koncert v Boskovicích

Sbor SGV vystoupil v kostele sv. Jakuba st. v Boskovicích na slavnostním koncertu k výročí 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje.

Dne 24.10.2013 byl pěvecký sbor SGV pozván do Boskovic, aby zazpíval na koncertě k zakončení výročního roku 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Po obědě ve 12:30 jsme vyrazili autobusem směr Boskovice, kde jsme byli mile přivítáni Ing. Vítkovou (místostarostka města), která nás krátce seznámila, díky powerpointové prezentai, s historií a současností města Boskovice. Pak jsme měli dvě hodiny na prohlídku historického středu města, kdy nás provázela praneteř kardinála Špidlíka. (Boskovice - rodné města pana kardinála, Velehrad - je v basilice pohřben). Od 17:00 jsme měli akustickou zkouškou. V 18:00 pak slavnostní koncert zahájil starosta města. Po náročném a vydařeném dni jsme nasedli do autobusu a v 21:00 dorazili na Velehrad.

Efektivní učení

21.10.2013, 12 fotek

Efektivní učení

Před podzimními prázdninami žáci prvních ročníků prožili v rámci Projektu osobnostního rozvoje kurz efektivního učení. Žáci byli seznámeni se základními zásadami efektivního učení, dozvěděli se, jak si lépe zorganizovat své studium a volný čas, vyzkoušeli si, jak číst a přečtené si pamatovat. Ale protože efektivně učit se lze, pouze pokud je člověk plně odpočatý, věnovali jsme se také relaxačním technikám a muzikoterapii.

První měsíc na DM

18.10.2013, 11 fotek

První měsíc na DM

Jak probíhal první měsíc nového školního roku na DM? Hned na začátek musíme říci, že jsme se opět o něco rozrostli - na DM v září nastoupilo 75 žáků (tři z nich jsou ze SŠ letecké z Kunovic a jedna žákyně z UMPRUM z Uh. Hradiště). Před začátkem šk. roku se nám podařilo u kluků v přízemí pokoje nově vymalovat a holkám dovybavit všechny pokoje novými skříněmi a židlemi (akce „Slož si svoji židli" byla malou přípravou třeba na budoucí vybavování vlastní domácnosti). Na začátku roku nás navštívil náš absolvent, jáhen Martin Rumíšek, prvního letošního kalčoturnaje se zúčastnilo 11 hrychtivých dvojic, v podvečerním tvoření se tvoří (tentokrát to byla enkaustika) a zpěvu nejen na chodbě nikdy nechybí. Prostě - začali jsme naplno a pěkně z vesela.

Projekt osobnostního rozvoje II

14.10.2013, 15 fotek

Projekt osobnostního rozvoje II

Projekt osobnostního rozvoje I

14.10.2013, 15 fotek

Projekt osobnostního rozvoje I

Letos jsme se již tradičně sešli ve Fryštáku. Naši žáci se setkali se svými oblíbenými instruktory, zažili nevšední zážitky, mohli se zamyslet nad svými životy a měli možnost si vyzkoušet aktivity, se kterými se jen tak nesetkají. Kurzu se účastnily druhé ročníky (2.A + 2.B), jejichž tématem byly vztahy a faktory, které do vztahů vstupují. Třetí ročníky (3.A + 3.B) se zabývaly světem kolem nás a například vnímáním chudých a bohatých států. Žáci čtvrtého ročníku přemýšleli nad tím, kam směřují, jaká je jejich budoucnost a co přijde, až opustí naše gymnázium. Věříme, že tyto kurzy, které jsou součástí projektu osobnostního rozvoje, našim žákům přináší víc, než si kdokoli z nás dokáže představit. Pracujeme totiž s tím, že:
„Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo."

Setkání se Stanislavem Juránkem

14.10.2013, 10 fotek

Setkání se Stanislavem Juránkem

Štvou Vás některé věci? Běžte do politiky jako Stanislav Juránek

V pondělí 14. října 2013 proběhlo v Zimním sále setkání žáků druhého ročníku se Stanislavem Juránkem. Hosta pozval a osobně přivítal ředitel školy, který zároveň vybídl žáky, aby nebyli lhostejní k věcem, které se týkají politiky. S tím souhlasil i pan Juránek, který se s žáky podělil o své zkušenosti a zážitky z politiky.
V rámci společného setkání nám osvětlil vztah médií k vrcholné politice. Média nezajímá, co se přesně povedlo odhlasovat, ale spíše slyšíme, kdo se s kým pohádal. Více v tomto směru vítězí poslanecká sněmovna než senát, a to z toho důvodu, že do senátu jsou voleni lidé nad 45 let a je zde mnohem větší snaha se dohodnout a hledat rozumnější východiska, než se neustále hádat.
Co se týká fungování politických stran, zmínil, že v naší republice chybí řád, který by byl dodržován. Dle jeho slov není přece možné, aby poslanec zvolený za nějakou politickou stranu během svého volebního období dvakrát až třikrát změnil poslanecký klub. Na závěr uvedl, že „politika je taková, jací jsou lidé v politice". A vyzval přítomné žáky, aby příští rok, až jim bude 18 let, šli k volbám a zapojili se do komunální politiky.
Na závěr předal panu řediteli dárek do školní knihovny. Dvě knihy, které má v oblibě - sbírku básní Markéty Procházkové a román Erica-Emmanuela Schmitta s názvem „Oskar a růžová paní". Každý z nás si pak potřásl rukou s panem senátorem a odnesl si na památku pohlednici s motivem 1 150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Celý článek zde

 

Rozloučení s EDISONEM

11.10.2013, 11 fotek

Rozloučení s EDISONEM

V pátek dopoledne jsme se ve Slovanském sále rozloučili se stážistkami. Ještě předtím si pro nás holky připravily překvapení ve formě prezentace, kde shrnuly celý svůj pětitýdenní pobyt v ČR. Pak následovalo děkování a loučení a samozřejmě společné foto na závěr. Tento multikulturní týden určitě obohatil nejen žáky, ale i všechny zaměstnance školy. Pro mnohé byly prezentace stážistek jistě lákadlem k navštívení cizích zemí a zakusení jiné kultury na vlastní kůži. Uvědomili jsme si, co máme společné, v čem jsme rozdílní a hlavně jsme se učili komunikovat. Angličtina nakonec není takový strašák, jak by se mnohým zdálo, a při troše dobré vůle jsme se vždycky domluvili.

Biřmování

11.10.2013, 14 fotek

Biřmování

Po roční přípravě přijalo 15 žáků a absolventů našeho gymnázia při slavnostní mši svaté ve velehradské bazilice svátost biřmování z rukou otce biskupa Josefa.

Pestrobarevné kroje, tváře plné očekávání, radost ze společenství... to všechno a ještě více bylo možné vidět v pátek 11. 10. 2013 v bazilice ve Velehradě. Toho dne se zde skupinka mladých studentů shromáždila se svými blízkými, aby po roce příprav přijali dar Ducha Svatého ve svátosti biřmování. Tento dar je dáván každému, aby byl užitečný ve společenství církve a mohl sám hlouběji pronikat do tajemství křesťanského života. Od této chvíle máme sedmnáct dospělých křesťanů... sedmnáct mladých lidí, kteří po celý rok četli Nový zákon, blíže se seznamovali s obsahem víry skrze studium katechismu katolické církve, usilovali o opravdovější modlitbu a několik málo dní před samotným biřmováním prožili duchovní obnovu. Příprava skončila, obdarování nastalo, otevírá se nová etapa - etapa růstu v Duchu Svatém.

Koncert Matta Redmana a Martina Smithe

09.10.2013, 19 fotek

Koncert Matta Redmana a Martina Smithe

Když jsme na nástěnce u vychovatelny uviděly plakát s pozváním na jedinečný koncert Martina Smitha a hlavně Matta Redmana, neváhaly jsme a ihned se zapsaly na listinu zájemců. Konečně nastal den D, kdy jsme vyrazili s celým autobusem do Vsetína. Po obdržení vstupenek v podobě pásků, nastala velká tlačenice o místo před pódiem. Jestli to bylo naší krásou nebo to zapříčinilo naše charisma, to nevíme, ale toto místo jsme my, studenti SGV vyhráli. Celý koncert jsme si náramně užili. Před odjezdem zpět na Velehrad, jsme se ještě stihli vyfotit s některými členy kapely. Všichni, co zamýšleli na tento koncert jet a neučinili tak, udělali velkou chybu!

Veronika Tomečková a Anežka Pavlicová

EDISON v plném proudu

09.10.2013, 20 fotek

EDISON v plném proudu

V tomto týdnu mají žáci a zaměstnanci SGV jedinečnou příležitost setkání se zahraničními stážistkami z Rumunska, Hongkongu, Ukrajiny a Brazílie. Žáci se v hodinách dovídají nové informace o zemích, ze kterých stážistky pocházejí, o jejich kultuře, historii i tradicích. Ubytovaní na Domově mládeže také mohli prožít dva interkulturní večery - vždy za přispění naší dobrovolnice Silvie, která se do příprav ochotně zapojila. Jídlo! To bylo téma dvou večerů na DM. V pondělí (7.10) proběhla společná večeře s překvapením. Mnozí zúčastnění měli velké obavy, ale nakonec se všichni dosyta najedli. Program pokračoval v klubu, kde proběhla aktivita s názvem "My life in one minute." Žáci měli za úkol společné se stážistkami nacvičit scénku na téma: život každého z nás. V úterý (8.10) pro naše žáky stážistky připravily speciality z jejich kraje. Zajímavá zkušenost vařit speciality z jiných krajů ze surovin z Kauflandu. :-) Všichni žáci si pochutnali a i pro některé zaměstnance školy to byl nevšední gurmánský zážitek, při kterém si každý mohl procvičit svou angličtinu. Holky děkujeme. GOOD JOB!

Zahájení projektu EDISON

07.10.2013, 15 fotek

Zahájení projektu EDISON

V přátelském duchu se neslo zahájení projektu Edison, který bude v týdnu od 7. do 11. října probíhat na našem gymnáziu. Projekt EDISON (Education. Drive. Internacionality. Students. Opportunity. Network.) organizuje mezinárodní studentská organizace AIESEC, která zprostředkovává praxi studentům formou zahraniční stáže. Díky tomu jsme tedy mohli dnes ve Slovanském sále přivítat čtyři stážistky (Anna z Rumunska, Cecilie z Hongkongu, Lena z Ukrajiny a Nali z Brazílie), které se celý týden budou pohybovat mezi žáky a navštěvovat vybrané předměty, kde budou představovat svoji zemi. Odpoledne a večer je také čeká program na Domově mládeže a ve čtvrtek návšteva v rodinách našich žáků.

Olympiáda lidských práv

04.10.2013, 8 fotek

Olympiáda lidských práv

Dne 4. 10. se devatenáct žáků 1. - 3. ročníku zúčastnilo prvního kola Olympiády lidských práv. Toto kolo probíhalo formou online testu.

Více o soutěži se dočtete zde

Studentské předčasné parlamentní volby 2013

02.10.2013, 3 fotek

Studentské předčasné parlamentní volby 2013

Dne 2.10. 2013 proběhly v naší škole předčasné studentské volby. Voleb se zúčastnilo celkem 76 studentů, v celé republice 55 tisíc mladých lidí. Celorepublikově zvítězila strana TOP 09, druhé místo obsadila Česká pirátská strana a třetí místo ANNO 2011. Na naší škole hlasování dopadlo následovně:
KDU-ČSL - 30 hlasů
TOP 09 - 14 hlasů
KSČM - 6 hlasů
Úsvit přímé demokracie - 5 hlasů
Česká pirátská strana - 4 hlasy
ANO 2011 - 4 hlasy
Koruna česká - 3 hlasy
Strana práv svobodných občanů - 3 hlasy
ODS - 2 hlasy
Změna - 2 hlasy
Strana zelených - 1 hlas
ČSSD - 1 hlas
Dělnická strana sociální spravedlnosti - 1 hlas

 

SGV se představilo na XVII. veletrhu vzdělávání v Hodoníně

02.10.2013, 13 fotek

SGV se představilo na XVII. veletrhu vzdělávání v Hodoníně

Již třetí rok měli návštěvníci tradičního veletrhu vzdělávání v Hodoníně možnost navštívit stánek Stojanova gymnázia, Velehrad. XVII.  ročník této "burzy" středních škol se konal 2. a 3. 10. Budoucí středoškoláci v doprovodu svých učitelů a rodičů měli možnost porovnat nabídku téměř šedesáti středních škol ze všech koutů Moravy. Barevný stánek našeho gymnázia se v tomto množství ale neztratil. Na zvídavé otázky deváťáků byly připraveny s úsměvem odpovídat Veronika Tomečková, Anežka Pavlicová, Františka Uřičářová, Anna Zemanová, Jana Hanáková a Růžena Kazíková. Za tuto pomoc jim patří velký dík. Pevně věříme, že jsme do Hodonína nejeli nadarmo a že se s některými z návštěvníků setkáme příští rok v září.

Duchovní obnova biřmovanců

27.09.2013, 18 fotek

Duchovní obnova biřmovanců

Sbor SGV na Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi

27.09.2013, 15 fotek

Sbor SGV na Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi

V pátek 27. 9. 2013 jsme se sborem SGV pod vedením pana profesora Macka vypravili na koncert do Staré Boleslavi. Bylo to v podvečer Národní svatováclavské pouti. Odjížděli jsme ve 12 hodin z parkoviště na Velehradě. Cesta pěkně ubíhala, a tak jsme do Staré Boleslavi dorazili kolem páté hodiny. Poté nás čekala akustická zkouška v kostele. Po večeři jsme měli ještě jednu zkoušku v kostele sv. Václava, o jehož historii jsme se také něco dověděli od jedné z místních farnic. Kolem osmé hodiny večerní se před kostelem shromáždila asi stovka lidí, aby uvítali lebku sv.Václava, která se slavnostně přinášela. Poté začal koncert. My jsme vždy zazpívali 2 písně a známý herec Josef Somr doprovázel koncert čtením příběhu o sv. Václavu. Zpáteční cestu jsme si krátili zpěvem, ale pro velkou únavu už jen tak hodinu. Do Uh. Hradiště jsme dorazili kolem 2. hodiny v noci. Domů jsme přijeli sice ospalí, ale šťastní, že jsme byli součástí oslav našeho velkého světce sv. Václava.

Další foto zde (autor: Petr Nedoma)

Projektový den

27.09.2013, 20 fotek

Projektový den

"Velikým je ten, kdo velikou má lásku" - to je jedno z hesel arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, jehož 90. výročí úmrtí jsme si připomněli v neděli 29. září 2013. Jako školní kolektiv jsme však "tatíčkovi" Stojanovi věnovali den páteční, kdy se namísto běžné výuky konal na naší škole projektový den. Připomněli jsme si osobnost Stojana ve třech hlavních bodech:

1. Stojan jako historická postava - výklad o době, ve které Stojan žil, nám přijela podat paní PhDr. Blanka Rašticová, historička Slováckého muzea v Uherském Hradišti.
2. Stojan jako významný politik - o životě v politickém sektoru nám přijel povykládat Mgr. Ondřej Benešík, starosta Strání a člen Zastupitelstva Zlínského kraje za KDÚ-ČSL.
3. Stojan jako zastánce pravověrnosti a odvážný bojovník proti modernistické literatuře - o tom, jaký mají dnes média vliv na člověka, přijel žákům poutavou formou přednést P. Mgr. Pavel Šupol.

V rámci dopoledního dne se první ročníky vydali na dvě stěžejní místa na Velehradě - exerciční dům Stojanov, který A.C. Stojan založil a Královská kaple v bazilice, kde jeho tělo odpočívá. Završením celého dne byla modlitba všech žáků a učitelů v bazilice, kde jsme prosili za jeho svatořečení. Zástupci tříd pak položili květinu na Stojanův sarkofág. Jsme moc rádi, že se jako společenství gymnázia, které nese ve svém názvu Stojanovo jméno, můžeme hlásit k tomuto velkému muži, jenž se zcela nasadil pro šíření evangelia ve své době. Zároveň je to pro nás závazek, abychom na šíření jeho duchovního odkazu nezapomínali.

 

Pod ochranou Žižkova palcátu

26.09.2013, 20 fotek

Pod ochranou Žižkova palcátu

Ve dnech 23.-25. září jsme pod vedením profesorek Součkové a Pěchové navštívili naše hlavní město. V pondělí jsme se v ranních hodinách sešli na vlakovém nádraží v UH a vyjeli vstříc novým zážitkům.
Po příjezdu jsme se ubytovali v útulném hostelu Elf na Žižkově, přímo pod Vítkovem, odkud na nás ostřížím slepým okem dozíral sám velký generál. Následně jsme vyrazili za generálem z nejvyšších, na Pražský hrad, kde jsme absolvovali prohlídku katedrály sv. Víta, Zlaté uličky atd. Navečer jsme v patřičných robách zhlédli ve Vinohradském divadle ideálně obsazenou ideální hru ideálního Oscara Wilda s názvem Ideální manžel.
V úterý jsme navštívili Židovské město a řádně zničeni během mezi synagogami i vyčerpávajícím výkladem průvodkyně jsme (po lehkém rychlém obědě) z posledních sil vyšplhali na Vyšehrad, kde jsme obdivovali hroby slavných osobností. Ach, také si chvíli spočinout!
Náš výlet jsme zakončili výstupem k památníku Jana Žižky a návštěvou vojenského muzea, ve kterém jsme si připomněli dobu první republiky i obou světových válek. Plni zážitků, dojmů a puchýřů jsme se přesunuli na vlakové nádraží a rozjeli se do našich domovů.

II. Mezinárodní dny setkávání, Frankfurt n. Mohanem

25.09.2013, 20 fotek

II. Mezinárodní dny setkávání, Frankfurt n. Mohanem

Cílem Mezinárodních dnů setkávání, kterých se za naši školu zúčastnili Adam Koníček, Martin Fornůsek a Jan Ilík v doprovodu Mgr. Michaly Zapletalové, je zprostředkovat setkání mladých lidí z různých zemí střední a východní Evropy a dát jim možnost sdělit a zjistit, jak se žije dnešním křesťanům a jak oni sami pohlíží na současnou Evropu - zda je možné žít v „Evropě bez hranic". Každá zúčastněná země představila v krátké prezentaci jednu poutní cestu a její symbol, tím vznikla síť, která všechny státy propojila a skutečně bylo naplněno letošní motto „Já jsem cesta", cesta, která vede do srdcí všech.
Další důležitou částí setkání byl „Evropský parlament mládeže", na kterém se zástupci jednotlivých zemí vyjadřovali ke třem tématům: 1. Moje osobní perspektivy pro Evropu bez hranic, 2. Chudoba a bohatství v Evropě, 3. Je možné usmíření?
Po prezentaci příspěvků nastal prostor pro diskuzi a padala spousta zajímavých názorů a dotazů. Diskuze byla na velmi vysoké úrovni, otevřená, upřímná a povzbuzující. Současným mladým lidem hodně záleží na budoucnosti Evropy a nechtějí se stále jen ohlížet do minulosti.
Jelikož se jednalo o setkání mladých lidí, plných radosti ze života, byl poslední večer věnován zábavě. Hudební festival byl výtečnou tečkou za zdařilou akcí a druhé ráno nastupovali do autobusů a aut „bohatší" lidé, bohatší o nová setkání, nové zkušenosti, nové pohledy na život a víru.

Bylo to opravdu nádherné setkání. Ubytovaní jsme byli v příjemné rodině a vřele nás přijalo i celé město Frankfurt.

Bohatší fotogalerie a podrobnější info (v NJ): www.hedwigsforum.de

 

Corny cup

17.09.2013, 12 fotek

Corny cup

Již druhým rokem se naše gymnázium účastnilo atletických závodů Corny Cup, které se konaly 17.9. 2013 na sportovním stadionu v Uherském Hradišti za velmi deštivého počasí.
Tým Stojanova gymnázia se velmi snažil, a i když jsme nevyhráli, jsme moc rádi, že se takovéto akce pořádají. Budeme s napětím očekávat další ročník Corny Cupu a snad v příštím roce přijdou nové posily, které nám pomohou přiblížit se poháru!

Eliška Šmídová, 2. A

Silviya

16.09.2013, 6 fotek

Silviya

V rámci programu Mládež v akci - Evropská dobrovolná služba bude v naší škole po celý rok pomáhat dobrovolnice Silviya Gancheva z Bulharska. Přečtěte si, jaké byly její první dny v Čechách.

As a recent graduate from one of the best universities in UK, University of Glasgow, I found that education is more than simply receiving, it is also giving back what you have learned, giving back your expereince to others. What is more, my MSc in European Politics and Law gave me the motivation to be passionate not only about the European Union but also about EU citizens, the people of Europe, the future of Europe - its youth. As a result, my decision to participate in an EVS project came as no surprise to me, especially after the project was related to education, promotion of European values and principles, promoting the knowledge about the EU, and exchange of ideas, cultures, etc.

As a volunteer in Stojanovo gymnazium, Velehrad, Czech Republic, I found family. My first week was stressful due to the change of the country, the place, the new beginning. But I found here people, willing to help me - all teachers and students gave me such a warm and friendly welcome. They managed to find a way to accept me in their family and to make me feel like home. I had an incredible first week, full of new friendships, lots of smiles and hard work. I had the opportunity to talk to lots of young people, to exchange ideas, opinions, dreams and fears with them. It has been a wonderful week, and I am blessed to be surrounded by highly-motivated and well-educated young people who have the privilege to study in a school with great reputation. I am honored to be part of this environment and hope to be able to contribute to the level of education in the school.

 

Den církevního školství

13.09.2013, 6 fotek

Den církevního školství

I když Den církevního školství připadá až na 16. září, my jsme si jej připomněli už v pátek 13. při společném setkání na schodech.

Světluška pomáhá i na SGV

10.09.2013, 8 fotek

Světluška pomáhá i na SGV

Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla.

Více o projektu

Návštěva první dámy na SGV

05.09.2013, 6 fotek

Návštěva první dámy na SGV

V rámci třídenní návštěvy Zlínského kraje zavítala paní Ivana Zemanová na naše gymnázium. Po krátké prohlídce školy, při které nahlédla i do právě probíhající výuky, následovalo vystoupení pěveckého sboru v Zimním sále a závěrečná beseda. Paní Zemanová vyslovila poklonu sboristům za jejich výkon a všechny mile překvapila spoustou otázek týkajících se naší školy.

Seznamovací pobyt prvních ročníků

04.09.2013, 20 fotek

Seznamovací pobyt prvních ročníků

Ve dnech 4.- 6. září 2013 se uskutečnil úvodní seznamovací kurz prvních ročníků v Rajnochovicích. Hlavním záměrem kurzu je usnadnit žákům vstup do nového kolektivu a podpořit tvorbu dobrých vztahů v rámci třídy skrze bližší poznání se žáků mezi sebou a zažití příjemných společných chvil. A co si o našem kurzu myslí žáci prvních ročníků? "Některé aktivity mi pomohly ujasnit si nějaké věci v mém životě, více o sobě přemýšlet a seznámit se s ostatními ve třídě." (žákyně prvního ročníku) "Na kurzu jsme se víc poznali, byli jsme tam jako tým, museli jsme spolupracovat, komunikovat a starat se i o druhé - ne jen o sebe." (žák prvního ročníku) "Tento poznávací kurz se mi strašně líbil, protože jsme se více poznali a to byl vlastně účel. První jsem myslela, kdovíjaká to bude nuda, ale bylo to vážně skvělé a já jsme si to užila, jak nejvíc jsem mohla" (žákyně prvního ročníku). Podívejte se, jak jsme si užili sluníčka, her, sportu a hlavně sebe navzájem.

Zahájení školního roku 2013/2014

02.09.2013, 13 fotek

Zahájení školního roku 2013/2014

V pondělí 2. 9. jsme společnou mší svatou, ketrou sloužil Mons. Josef Nuzík, generální vikář olomoucké arcidiecéze, zahájili nový školní rok. Mši svatou doprovázel svým zpěvem školní sbor, už obohacený o nové prváky. Do velehradské farnosti po prázdninách žáky přivítal i zdejší duchovní správce P. Petr Přádka a na Přístav do Rajnochovic je pozval P. Jiří Pospíšil. Také jsme se setkali s Mons. Vojtěchem Šímou a bývalým absolventem SGV, nyní jáhnem Martinem Rumíškem. Věříme, že letošní školní rok bude tak úspěšný, jako ten loňský, jubilejní.


Stojanovo gymnázium, Velehrad
Nádvoří 1
687 06 Velehrad

tel.: 572 571 091
e-mail: info@sgv.cz

IČO: 70940444
DIČ: CZ70940444
REDIZO: 650067231
IZO: 150067241

Číslo účtu: ČSOB Uherské Hradiště 195519426/0300

ID datové schránky: mp5dbty
Ředitel
Mgr. Michal Hegr
E-mail: michal.hegr@sgv.cz
Tel.: 572 571 091, 734 435 467

Zástupce ředitele školy
Mgr., MgA. Filip Macek
E-mail: filip.macek@sgv.cz
Tel.: 572 571 122, 608 619 602

Zástupce ředitele školy pro výchovu
Mgr. Tomáš Chytka
E-mail: tomas.chytka@sgv.cz
Tel.: 572 571 098, 733 742 011

Kaplan školy
P. Mgr. Radim Kuchař
E-mail: radim.kuchar@sgv.cz
Tel.: 731 626 546

Koordinátor Střediska volného času
Ing. Lukáš Petrucha
E-mail: lukas.petrucha@sgv.cz
Tel.: 777 268 430

Vedoucí školní jídelny
Ing. Veronika Maňásková
E-mail: veronika.manaskova@sgv.cz
Tel.: 734 766 295
Stojanovo gymnázium Velehrad | Vaše IP: 18.204.42.98 | Vypnout grafiku | Mapa webu | Kontakt | Code by PCHweb.cz