Suplování Rozvrhy Bakaláři Starý Moodle Moodle Strava Intranet

Stojanovo gymnázium Velehrad

Stojanovo gymnázium, Velehrad
Nádvoří 1
687 06 Velehrad
tel.: 572 571 091
e-mail: info@sgv.cz


- - -- - -

gymnázium - střední škola


Fotogalerie za školní rok 2015/2016

Zvolte rok: 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011

Při kliknutí na název fotogalerie, se zobrazí náhledy a sami si určíte, kterou fotografii chcete zobrazit. Při kliknutí na jednu z fotografii se vám vždy spustí slideshow od začátku, kde se jednotlivé fotografie po 6 sekundách samy mění. Tip! Při kliknutí na velkou fotografii přejdete v slideshow na fotografii další.

Závěrečná mše svatá

30.06.2016, 20 fotek

Závěrečná mše svatá

Mši svatou na poděkování za uplynulý školní rok sloužil 30. 6. ve velehradské bazilice P. Jiří Kupka. Na závěr této mše svaté byli odměněni nejlepší žáci školy a také Ti, kteří SGV úspěšně reprezentovali a pomáhali při organizaci nejrůznějších akcí.

Obhajoby ročníkových prací

27.06.2016, 12 fotek

Obhajoby ročníkových prací

Celoroční úsilí žáků 1. - 3. ročníku bylo završeno v pátek 24. a v pondělí 27. 6., kdy na SGV probíhaly obhajoby ročníkových prací.

Studijní cesta do Bruselu

20.06.2016, 20 fotek

Studijní cesta do Bruselu

Ve dnech 21. - 23. června bylo umožněno čtyřem žákům SGV absolvovat v doprovodu pana ředitele zdarma studijní cestu do evropských institucí v Bruselu.

Celý článek ke stažení

Javořina to je dřina

17.06.2016, 19 fotek

Javořina to je dřina

Všechno to začalo v Uherském Hradišti na autobusovém nádraží, kde jsme se sešli s vedoucími a vlakem jsme se vydali vstříc našemu dobrodružství. A že to dobrodružství bylo! Na protest jsme místo do Strání chtěli jet do Strážnice, v lese jsme se setkali s divokými prasátky a jít v noci na "toaletu", byla pro nás stezka odvahy. Ale odměna stála za to! Ráno nás vzbudily paprsky, které nám svítily do stanů, ve kterých jsme spali. Pohled na vycházející Slunce nad obzorem byl krásný. Stálo to za to!

Barbora Zemková, 1.B

Příběhy bezpráví

16.06.2016, 17 fotek

Příběhy bezpráví

S Černým za Černým aneb jak se nám (ne)dařilo

Vyvrcholení projektu Příběhy bezpráví - z místa, kde žijeme, proběhlo 16. a 17. června v Praze v knihovně Václava Havla. Sedm nejvytrvalejších z nejvytrvalejších se vydalo do Prahy, kde jsme prezentovali svá výsledně zpracovávaná témata, jimiž byly Kolektivizace na Slovácku a Kongregace velehradských sester. I přes mírné potíže, obtíže a nepřipravenost bylo vše zvládnuto se ctí a láskou. Večer nás čekala již známá Judita Matyášová a Eva Fruhwirtová s přichystaným programem na téma Jak nabízet naše příběhy do médií.

Meteorologická předpověď vedoucího výpravy pro čtvrteční večer zněla: milimetr za hodinu. O její pravdivosti jsme bohužel nebyli přesvědčeni. I přesto se náplní večera stal „sightseeing" po uměleckých dílech Davida Černého. Nemožno nezmínit, že na počest shodných příjmeních s p. uč. Viktorem Černým jsme se u každého díla fotili „na Černého" (pro neznalce je to pozice podepřené brady a klimbající hlavy).

Druhý den nás čekal zbytek prezentací a návštěva rádia Svobodná Evropa. Zde jsme byli překvapeni velmi přísnými vstupními podmínkami, některým členům výpravy dokonce hrozilo přečkání před branami, avšak opět vše dobře dopadlo. Zpáteční cesta byla plna očekávání a těšení se na „Kubíka" (mrkvový nápoj, který nám měl být dán v Leo Expressu, naneštěstí je jen pro děti do patnácti let). Domů jsme se rozjeli někdo se spánkovým deficitem, někdo s lehkými horečkami. Ale všichni plni nových situací a zážitků.

Nela Obdržálková, 1. B

Vyhlášení soutěže Zazpívej song 2016

08.06.2016, 19 fotek

 Vyhlášení soutěže Zazpívej song 2016

Ve čtvrtek 26. 5. 2016 proběhlo ve Slovanském sále vyhlášení výsledků pěvecké soutěže Zazpívej song. Letos již druhého ročníku této soutěže se zúčastnili čtyři nejodvážnější studenti, kteří předvedli opravdu neuvěřitelné výkony. Za které jim patří velké díky. Nejen potleskem však byli odměněny jejich výkony, soutěžící si vyzpívali mnoho krásných a chutných balíčků od sponzorů Hamé, Hello, ICM Uh. Hradiště a Ragion Slovácko.

O vítězi jste rozhodovali sami, pomocí třídního hlasování. Ale i zde přímo na místě zasedla hodnotící komise, která si výkony poslechla a vybrala svého favorita. V komisi zasedali zkušení porotci: Mgr. Aleš Mergental, Mgr., MgA Filip Macek a Mgr. Michal Hegr.

Zde je konečné pořadí:
1. Viktorie Lesovská
2. Tereza Hůsková
3. Zdeňka Pchálková
4. Simona Koňaříková

Všem ještě jednou děkujeme za účast a věříme, že třetí ročník bude počtem soutěžících hojnější.

Studentský filmový ateliér

Roverská schůzka

07.06.2016, 13 fotek

Roverská schůzka

V úterý 7.6. jsme si na roverské schůzce procvičili mozkové závity na hmatové Kimovce, pak jsme si posílali piktogramy na zádech a nakonec jsme zkusili chůzi po Slack - line. Zpočátku jsme si museli navzájem pomáhat, ale pak to už někteří dávali několik kroků sami.

Společenství čistých srdcí

06.06.2016, 13 fotek

Společenství čistých srdcí

"Blahoslavení čistého srdce, neboť oni budou vidět Boha". To je příslib daný každému, kdo touží v životě konat Boží vůli. Mít čisté srdce znamená vždycky konat to, co se líbí Pánu. V pondělí 6. 6. 2016 na naší škole vznikla skupinka mladých, kteří se k tomuto úkolu veřejně přihlásili. Sedmnáct současných i bývalých studentů po několika měsících těšení se a přípravy vstoupilo do Společenství čistých srdcí. Při večerní mší svaté, kterou sloužil otec Petr Bulvas, vyslovili svůj souhlas a zařadili se tak mezi velké společenství čítající více než 1000 členů. Více o společenství najdete zde: http://www.spolcs.cz/

Modlitba za mír

01.06.2016, 4 fotek

Modlitba za mír

Dne 1. června, na Mezinárodní den dětí, se žáci naší školy připojili k modlitbě za mír, na kterou v neděli upozornil papež František. K této iniciativě nás pozvaly Syrské děti. Modlitba se uskutečnila pod ochranou Pražského Jezulátka. Proto se žáci vydali k soše Jezulátka, která je za gymnáziem a tak svou modlitbou a zpěvem podpořili tuto akci.

Slavnostní předávání maturitních vysvědčení

27.05.2016, 18 fotek

Slavnostní předávání maturitních vysvědčení

V pátek 27. 5. 2016 po mši svaté sloužené otcem biskupem Josefem byla našim čerstvým absolventům slavnostně předána maturitní vysvědčení.

Májová pouť na Svatý Hostýn

24.05.2016, 20 fotek

Májová pouť na Svatý Hostýn

Májový měsíc se sám vybízí k návštěvě některého poutního místa zasvěceného naší mamince Marii. A tak jsme se jednoho úterního odpoledne vydali i my, studenti, s otcem Radimem a paní vychovatelkou Vlkovou na Svatý Hostýn. Pěšky by to byla pěkná procházka, ale na to jsme neměli čas, a proto jsme raději zvolili autobus do Starého Města a potom vlak, který nás dovezl do Bystřice pod Hostýnem. Celou cestu jsme si zpříjemnili zpěvem a hrou na kytaru a z Bystřice jsme vyrazili pěšky rovnou na horu. Aby naše cesty nebyla bez smyslu, pomodlili jsme se modlitbu růžence. Když jsme dorazili k bazilice, čekali na nás poutníci od Zábřehu na Moravě a společně jsme slavili mši svatou a prošli Svatou bránou. Kvůli času (kterého jsme moc neměli) jsme si stihli jenom napustit vodu z pramene, který se nachází pod vrcholem, a vyrazili jsme zpátky do Bystřice, kde jsme také měli zmrzlinu jako odměnu pro naše znavené tělo. Ale i přes všechnu bolest nohou a studený vítr na vrcholu je Hostýnek velmi krásným mariánským poutním místem. A proto se příští rok těšíme i na tebe!

Dny slovanské kultury - FS A CM Stojanova gymnázia, Velehrad

21.05.2016, 19 fotek

Dny slovanské kultury - FS  A CM Stojanova gymnázia, Velehrad

Dne 21. 5. 2016 se členové FS a CM Stojanova gymnázia zúčastnili Dnů slovanské kultury, které se ve dnech 20. - 23. 5. konaly na Uherskohradišťsku (Uherské Hradiště, Staré Město, Modrá, Velehrad). V sobotu 21. 5. cimbálová muzika hudebně zpestřila zahájení výstavy Vzpomínky na Sočskou frontu, které se zúčastnily mnohé významné osobnosti, mezi nimi například velvyslanec Slovinska Leon Marc, starosta Velehradu Mgr. Aleš Mergental a místostarosta Ing. Pavel Zúbek. Výstava na 16 panelech v českém a anglickém jazyce představuje průběh bitev, jichž se účastnili i čeští vojáci.

Odpoledne se FS a CM Stojanova gymnázia, Velehrad společně se soubory Chotár z Těrchové, Poľana z Brna a Ljutomer ze Slovinska podílely na programu Dnů slovanské kultury v archeoskanzenu na Modré. Všem členům souboru děkuji za příjemně prožitý den, za trpělivost, kterou jsme všichni s organizátory akce měli, především však děkuji za vydařené vystoupení.

Ilona Krátká

Dny slovanské kultury - Slovinsko

20.05.2016, 6 fotek

Dny slovanské kultury - Slovinsko

Kolik obyvatel žije v hlavním městě Slovinska? Jak se jmenuje jeho nejvyšší hora? Kolik lidí obývá celé Slovinsko, jak je tato země vlastně velká?

Otázky triviální? Pro někoho možná ano, pro jiného překvapivě těžko zodpověditelné.

V pátek 20.5.2016 byla pro studenty 1. ročníku SGV část pátečního dopoledne věnována právě této zemi. Jako součást Dnů slovanské kultury se setkali, mnozí takto podrobně možná poprvé, s touto nedalekou, a přesto poměrně neznámou zemí.

Nejprve zhlédli dokumentární film „Ten plech má duši" o nejvyšší slovinské hoře a bizarní stavbě na ní postavené, poté besedovali se zástupcem Slovenija center Prague o této nevelké, ale zajisté pozoruhodné zemi.

Poznání dychtivé a zaujaté tváře našich studentů ve fotogalerii jsou této pozoruhodnosti důkazem.

Maturity 2016

16.05.2016, 19 fotek

Maturity 2016

Ve dnech 16. - 20. 5. 2016 probíhala na SGV ústní (a praktická) část maturitní zkoušky. Všem úspěšným maturantům gratulujeme!

Setkání s europoslankyní Šojdrovou

09.05.2016, 8 fotek

Setkání s europoslankyní Šojdrovou

V pátek 6. května se celý druhý ročník SGV včetně svých třídních Mgr. Součkové a Mgr. Halody setkal s europoslankyní Ing. Michaelou Šojdrovou. Beseda musela být bohužel po 90 minutách ukončena, přesto, že otázek a okruhů témat by bylo na dalších 90 minut. Poslankyně představila svou práci v europarlamentu, osobní vhled na orgány Evropské unie a další důležité instituce. Dokázala přesvědčivě vysvětlit, obhájit etické a morální hodnoty pro dnešního člověka v EU a kořeny, na kterých je Evropa postavena. Jasně zaznělo, že ve většině orgánů EU mají Češi své zástupce a tudíž jakákoliv kritika na fungování EU je kritikou také nás samotných. Ne všechny strany jsou však součástí velkých frakcí a podílí se na spolurozhodování v důležitých politických otázkách. Část diskuze se točila kolem aktuálních témat jako např. uprchlická krize a její fakta. Za vhled a morální postoj europoslankyně (zvolená za KDU-ČSL) patří dík a budiž povzbuzením do další její práce a odvahy za evropské hodnoty zítřka.

Biřmovanci v Plasích

06.05.2016, 20 fotek

Biřmovanci v Plasích

V poledních hodinách dne 6. 5. 2016 se vydala skupina letošních biřmovanců na svoji misijní cestu do Plas u Plzně. Ve vlaku jsme rozesmáli nejednu tvář, zazpívali, zatančili a mnoho dalšího. Samotný pobyt byl příjemnou změnou oproti víkendovým stereotypům. Pomohli jsme s potřebnou prací, kterou jsme prokládali smíchem a vtipy, chválili Boha srdcem a písní a posunuli se dál na cestě ke šťastnému životu s Pánem a stmelili naše společenství. Celé spolčo děkuje Bohu, otci Raďovi, paní vychovatelce Marti Vlkové a oblátům za celý víkend, na který nikdy nezapomeneme díky : Bum, lusk, tlesk, - bum, lusk, - bum, tlesk.

Sláveček, Tafy, Ajuškva, Aneša

Biřmovanci u sester C+M

02.05.2016, 18 fotek

Biřmovanci u sester C+M

V pondělí 2. května naše skupinka biřmovanců navštívila klášter sester sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. Od počátku přípravy na svátost biřmování se tyto sestry modlí jmenovitě za každého z nás a doprovázejí nás na cestě zrání víry a horlivosti přijmout Ducha Svatého. Tentokrát je nás 26 druháků, kteří se od listopadu scházíme při katechezích, čteme Písmo svaté, zkrátka prohlubujeme svůj duchovní život. Za modlitební podporu sester jsme moc rádi, a tak se naše setkání neslo v duchu radosti a přátelství. Děkujeme!

Přednáška prof. Hilského

28.04.2016, 6 fotek

Přednáška prof. Hilského

Ve čtvrtek 28. 4. jsme se zúčastnili přednášky prof. Martina Hilského o Shakespearových tragédiích. Přednáška byla nesmírně zajímavá a obohacující, projev pana profesora zcela nezapomenutelný. Zapálení a nadšení, se kterým se rozvykládal o Shakespearovi a jeho díle, upoutalo naši pozornost natolik, že není žádných pochyb o tom, že jsme si toho mnoho odnesli ve své paměti, o čemž se ostatně budete moci přesvědčit sami, jakmile bude zhotovena nástěnka.
Rád bych se zde zmínil o jedné věci. Jistí lidé se nechali slyšet, že se jdeme na přednášku ulít, vyhnout se skutečnému učení. Těmto lidem bych rád vzkázal toto: Shakespearova díla formují generace intelektuálů po dlouhých čtyři sta let. Já jsem hrdý na to, že zlomek z moudrosti v nich obsažené si mohu nést s sebou z této skvělé akce. Kdo toto nepochopí, bude navždy tápat v temnotě, jakkoliv bude vzdělaný.

Oskar Vogl, 1. B

Kostelany - školení duben 2016

22.04.2016, 4 fotek

Kostelany - školení duben 2016

První den proběhlo školení na aktuální téma inkluze, kterým nás provedla Mgr. Alžběta Baroňová. Po úvodu do problematiky a celé zamýšlené koncepce, která se bude realizovat od září 2016, jsme obdrželi pracovní listy a snažili se hlouběji pochopit novinky v oblasti individuálního vzdělávacího plánu, plánu pedagogické podpory, požadavků podpůrných opatření atd. Podnětné byly návrhy na kompenzační pomůcky pro nadané žáky. Druhý den měl pan ředitel připravenu koncepci kariérního poradenství, podle které se bude na SGV pracovat od září 2016.

Florbalový turnaj v Ostravě

15.04.2016, 17 fotek

Florbalový turnaj v Ostravě

Dne 15. dubna 2016 reprezentovali školu na mezinárodním přeboru církevních středních škol ve florbalu naši sportovci. Po prvních třech nádherných výhrách nad týmy Ostravy, Prostějova a CMG Brno, kde naši „borci" neuvěřitelně skórovali a hráli čistou hru, kterou si získali i fanoušky z Ostravy, přišla již znatelná únava. Náš tým hrál oproti jiným v oslabení, a tak muselo začít rychlejší střídání, které mělo za následek několik gólů do naší branky. Do branky našeho téměř neprůstřelného gólmana Alberta Fuchse tak proklouzlo pár nechytatelných střel. I přes davy, jež na tribunách burácely a našemu týmu fandily až do poslední minuty, bylo v závěru skóre nakloněno našim soupeřům z Olomouce.
I když naši kluci nepostoupili do semifinále, tak si stejně odvezli spousty nových zkušeností a energie do příštího roku. S výzvou tvrdšího tréninku se těší na příští ročník, ve kterém, jak všichni hráči věří, VYHRAJÍ a přivezou POHÁR.
Tým hráčů:
Kuchyňka Zdeněk, Fuchs Albert, Kazík František, Smetka Patrik, Brunclík Vilém, Lžičař Jan, Zalubil Stanislav, Kapsa Štěpán

Projektový den - Mesit a nemocnice

15.04.2016, 15 fotek

Projektový den - Mesit a nemocnice

Naše třetí skupinka plná ,,nadšenců" pro technické a zdravotnické obory se sešla v pátek 15.dubna 2016 v 8:45 před bránou Mesitu.
Prohlédli jsme si firmu, dověděli jsme se, jak se vyrábějí vojenské vysílačky a jak probíhá jejich testování, z čeho se skládá a jak funguje navigace do letadel, též jak se dělají odlitky různých častí vojenských vybavení. Nahlédli jsme také do školy, která přímo v areálu firmy sídlí. Navštěvují ji především chlapci, které ,,vychovávají" nejen pro Mesit, ale i pro další firmy příbuzných oborů. Pracovníci podniku si pro nás připravili vskutku bohatý program.
Tečkou našeho programu byla návštěva uherskohradištské nemocnice, kde nás přívítal předseda představenstva a nemocnici nám představil v krátké pprezentaci. Zde jsme byli obecně obeznámeni s možnostmi nemocnice a dalšími zajímavými informacemi. Dále jsme si prošli vybraná oddělení, a sice NIP - následná intenzivní péče, která byla pro mnohé snad nejsilnějším zážitkem celého dne. Zde nám vyčerpávající výklad podala paní primářka. Také jsme viděli starou internu, kde jsme mohli nakouknout na jeden z pokojů a popovídat si s pacientem. Na chirurgickém oddělení jsme měli možnost vidět lůžkovou část s kompletním vybavením. Na každém oddělení se nám věnovala staniční sestra a odpovídala na naše všetečné dotazy.
Tento den byl naprosto super! Dověděli jsme se spoustu dobrých rad a zajímavostí a hlavně jsme zjistili, jaké vysokoškolské vzdělání potřebujeme na jednotlivé pozice.
Děkujeme.

Any Běhávková a Barča Petříková

Projektový den - Zlín, Uherský Brod

15.04.2016, 18 fotek

Projektový den - Zlín, Uherský Brod

V pátek 15. dubna se žáci Stojanova gymnázia účastnili projektového dne. Měli možnost si vybrat ze tří variant. Jedna skupina se vydala autobusem do Zlína na Univerzitu Tomáše Bati do Centra polymerních systémů, kde se setkala se studenty doktorských programů a s vědeckými pracovníky.
Pracuje se zde na několika významných projektech a centrum rovněž aktivně spolupracuje s různými firmami nejen z našeho regionu, ale i z dalších krajů.
Studenti poznali svět vědy a výzkumu, poslechli si přednášku, udělali si vlastní pokus a seznámili se s přístroji, které se používají k vysoce odborným účelům.
Následně jsme se přesunuli do podniku Česká Zbrojovka v Uherském Brodě, kde jsme se seznámili s možností uplatnění vysokoškolsky vzdělaných lidí v této společnosti, příležitostí sepsání diplomové práce, zahraničním obchodem i vlastní výrobou jejich produktů.
Projektový den umožnil náhled studentům do světa vědy a výzkumu, ale i prosperujícího podniku našeho regionu.

Projektový den - knihovna, archiv a muzeum

15.04.2016, 20 fotek

Projektový den - knihovna, archiv a muzeum

Dne 15. Dubna 2016 jsme se před osmou hodinou shromáždili u knihovny v Uherském Hradišti, která je zároveň knihovnou roku 2012. Tam nás místní zaměstnankyně seznámily se svou prací a vyvedly nás z omylu, že si v pracovní době kromě půjčování knih jen čtou. Podívali jsme se i do „zákulisí", které obyčejný smrtelník navštíví jen zřídka. Knihovna roku 2012 je plně zasloužený titul - hradišťská knihovna je totiž velice krásně zařízená, obzvlášť oddělení pro děti, kde jsme se cítili jako doma.
Poté jsme se přemístili do Okresního archivu a byli poučeni o rozdílu mezi archivem a knihovnou. I tady jsme se na okamžik stali VIP návštěvníky a zavítali jsme do míst, kam je dokonce běžným smrtelníkům vstup zakázán. Hned na to jsme se stali badateli a nahlédli do starých maturitních vysvědčení a velehradské kroniky.
Naší poslední zastávkou se stalo Slovácké muzeum. Se zdejšími poměry nás seznámil velice komunikativní a sympatický zaměstnanec, který nám vtipně udílel velmi užitečné rady do života, například ohledně přijímacích pohovorů nebo psaní životopisů.
Po dnešním dni se s jistotou všichni staneme knihovnicemi, archiváři, badateli, archeology, etnografy, uklízečkami a jinými zaměstnanci muzea.

Text: Veronika Kazíková a Zdeňka Pchálková

Strong Girls Velehrad

14.04.2016, 20 fotek

Strong Girls Velehrad

Dne 14. 4. 2016 se na Stojanově gymnáziu Velehrad uskutečnil první ročník sportovní soutěže pro děvčata STRONG GIRLS VELEHRAD. Zúčastnilo se 17 děvčat, která zastupovala 1. - 3. ročník. Na děvčata čekalo 5 stanovišť, která musela zvládnout. Byla to tato: výdrž ve visu na hrazdě, výdrž v rozpažení s činkou, dřepy, Jacíkův motorický test a běh na 3000m. Úžasné výkony, které děvčata předvedla, překvapily jak je samotné, tak organizátory akce. Na nejvyšších příčkách se umístily Kateřina Žišková (1. místo), Šárka Hledíková (2. místo) a Adéla Weidenthalerová (3. místo). Všem zúčastněným děkujeme a výherkyním gratulujeme. Věříme, že i příští rok se sejdeme v tak hojném počtu a budeme si moci společně užít skvělé sportovní chvíle.

Pietní akt k uctění dětských obětí holocaustu

08.04.2016, 12 fotek

Pietní akt k uctění dětských obětí holocaustu

Dne 8. dubna se žáci a zaměstnanci SGV zúčastnili pietního aktu k uctění dětských obětí holocaustu. Shromáždili jsme se v Rajské zahradě za mírně deštivého počasí, které ovšem celé akci neubralo důstojnosti.

Na úvod si vzal slovo pan učitel Kletvík, který nám osvětlil pojem „holocaust". Svou řeč směřoval i k romským obětem, na které se často zapomíná. Jako druhý v pořadí si vzal slovo školní kaplan, otec Radim Kuchař, který nás naučil židovský spirituální zpěv.

V průběhu pietního aktu zazněla píseň „Moc předivná" od protestantského teologa Dietricha Bonhoeffera. Ten byl vězněn od roku 1943 za účast na přípravách atentátu na Hitlera. Tuto píseň napsal na konci roku 1944, tedy nedlouho před svou smrtí na jaře 1945. Píseň zazněla v podání scholy SGV, kterou na saxofon doprovodila Patricie Leskovanová.

Místo konání tohoto aktu nebylo vybráno náhodně. Na podzim minulého roku se naše škola zapojila do projektu „Krokus". V rámci tohoto projektu jsme právě v Rajské zahradě vysadili krokusy ve tvaru šesticípé hvězdy, neboli hexagramu.

Tyto žlutě kvetoucí krokusy nám připomínají znak, kterým museli být za druhé světové války označováni všichni Židé od šesti let. Žlutě rozkvetlá Davidova hvězda je tedy důstojnou památkou holocaustu a všech jeho dětských obětí.

František Hruška, 1. A

 

Opava cantat 7.4.2016

08.04.2016, 16 fotek

Opava cantat 7.4.2016

Dnes 7. 4. se konala v Brně krajská postupová přehlídka středoškolských pěveckých sborů Jihomoravského kraje 8. Celostátní přehlídky OPAVA CANTAT 2016, kde sbor SGV získal v kategorii - I. smíšené sbory zlaté pásmo s postupem do celostátního kola, které se bude konat v Opavě 24. - 27. 11. 2016. - Gratulujeme!

Mše svatá s naším absolventem

06.04.2016, 7 fotek

Mše svatá s naším absolventem

Dne 6. 4. 2016 jsme slavili mši svatou s naším absolventem a zároveň novoknězem Martinem Rumíškem. Měli jsme opravdovou radost, že si na nás udělal čas a přišel nás povzbudit. Přejeme mu, ať ho Pán naplňuje pokojem, radostí ze služby a posílá mu do cesty ochotné spolupracovníky.

Krajské kolo dějepisné soutěže gymnázií

06.04.2016, 3 fotek

Krajské kolo dějepisné soutěže gymnázií

Dne 6.4.2016 se v prostorách Gymnázia Lesní čtvrť ve Zlíně uskutečnilo krajské kolo dějepisné soutěže gymnázií. Předmětem porovnávání sil byly znalosti o Československu v letech 1945 - 1948. Náročný test obsahoval všehochuť otázek nejen z dějin politických, ale mapoval i kulturní dění a také sportovní úspěchy československých sportovců té doby. Na vypracování testu měly jednotlivé tříčlenné týmy gymnázií 75 minut. Barvy Stojanova gymnázia v této soutěži hájila již osvědčená dějepisná reprezentantka Doroty Hermanová (4.A), kterou nově doplnili Barbora Petříková (2.A) a Oskar Vogl (1.B). Na náročnost testu byla zvědavá i vyučující Mgr. Eva Pěchová, která žáky do Zlína doprovázela. Očekávání bylo naplněno, otázky byly náročné a odpovědi na ně rovněž, ale naše trojice se s nimi poprala dle svých nejlepších sil. V konečném pořadí obsadila z dvanácti soutěžících gymnázií 8. místo. Všem našim reprezentantů patří velký dík, protože samotná příprava na tuto soutěž byla náročná a zabrala jim hodně volné času, který mohli věnovat jiným, možná zábavnějším, činnostem.

Pouť k A. Zelíkové do Napajedel

04.04.2016, 19 fotek

Pouť k A. Zelíkové do Napajedel

Bylo pondělí 4. dubna a my jsme se vydali mikrobusem s velmi sympatickým panem řidičem na cestu do rodiště Aničky Zelíkové, do nedalekých Napajedel. Počasí bylo velmi vydařené, a snad proto jsme se v autobuse pekli jako špekáčky. Po příjezdu do Napajedel jsme si v parku blízko kostela udělali generální zkoušku scholy a svým zpěvem obšťastnili náhodné kolemjdoucí.
Studentům naší školy byl svěřen hudební doprovod a průvodní modlitba při adoraci. Adorace byla dobrou přípravou na mši svatou, kterou celebroval arcibiskup Jan Graubner. Jeho krásná slova o lásce, rodině a životu nám mnoho dala. Mše svatá byla obětovaná za nenarozené děti.
Po mši svaté jsme se se zapálenými svícemi vydali na nedaleký hřbitov k hrobu Aničky Zelíkové, která nabídla svůj život Bohu jako oběť za ty nejmenší. Zde jsme se společně s otcem arcibiskupem modlili růženec.
Pouť byla zakončena požehnáním otce arcibiskupa. Pro nás všechny byla nejen obrovským povzbuzením, ale také časem, kdy jsme si mohli uvědomit, jak velký dar od Pána je náš život a život každého člověka.
Bylo krásné se s tolika lidmi modlit za stejný úmysl, a to za úctu k životu! Věříme, že za rok tam opět zavítáme a společně se v Bohu sjednotíme!

Veronika Kazíková a Kristýna Kuchaříková, 2.A

Polsko 4

01.04.2016, 7 fotek

Polsko 4

Poslední den našeho sborového turné jsme zahájili ranní mší, po které jsme se nasnídali a pomalu začali balit kufry na zpáteční cestu. Kolem deváté hodiny jsme se rozloučili s Kalwarií, naložili kufry a vyrazili domů. Cestou jsme si udělali dvouhodinovou zastávku ve Wadowicích za účelem zbavit se posledních zlotých a hlavně za účelem návštěvy muzea a rodného domu papeže
Jana Pavla II. Muzeum udělalo velký dojem, na kterém měly nemalý podíl exponáty týkající se České republiky a také Velehradu. Tento zážitek nám nepokazilo ani nepříznivé počasí, které nás naštěstí zastihlo až poslední den.
Po absolvování prohlídky muzea jsme se přesunuli opět k našemu autobusu a trochu zmoklí, ale spokojení jsme pokračovali v cestě. Ačkoliv si myslím, že nejeden člen našeho zájezdu byl rád, že opět vidí na ulicích české nápisy, přesto bychom si tento výlet ještě o pár dní prodloužili.
Byly to krásné čtyři dny, které jsme si moc užili a to i přes lehce nepohodlné postele a pár dalších nesnází. Myslím, že všem patří velké poděkování a těšíme se na další sborovou akci.

DO WIDZENIA W POLSCE NASTĘPNYM RAZEM

Alžběta Fojtová, 2.A

Polsko 3

01.04.2016, 10 fotek

Polsko 3

Dnešní den skupina ranních ptáčat zahájila mší v „úžasné“ polštině. Na snídani jsme dostali moderní jogurty (historické jsou už dávno minulostí). Po ní jsme se nalodili do autobusu a „pluli“ po opravených polských dálnicích směr Krakov. Asi po hodinové cestě jsme dopluli k našemu cíli – partnerské piaristické škole v Krakově, kde následoval krátký koncert obou sborů. Budoucí medik a sportovec nám pak ukázali jejich školní ráj.

Náš autobus nás kolem poledne dopravil k centru Krakova, kde jsme se naobědvali. Prohlédli jsme si katedrálu sv. Václava a sv. Stanislava s bájným drakem. Po strmém schodišti jsme vyšplhali k největšímu zvonu v Polsku a rozhlédli se po krásném historickém městě. Měli jsme i možnost vidět hrobky polských králů a královen, jejich dětí, národních hrdinů i prezidentského manželského páru, který zahynul v roce 2010 při letecké havárii.

Kouzelnou prohlídku města jsme ukončili velkolepým koncertem s partnerskou školou, kde jsme se pokusili společně zazpívat hymnu letošního SDM v Krakově. Našemu sbormistrovi se po koncertě hodně ulevilo! Ke konci dne jsme už při každém kroku zatínali zuby. Na večer jsme dostali polskou specialitu zvanou bygosz. Poslední večer si pro nás připravilo vedení příjemný večerní program, při kterém jsme hráli pohádkovou hru, zpívali písničky, povídali si o našem největším polském zážitku a nakonec se pomodlili před bazilikou. Dnešní den byl vyvrcholením skvělé dobrodružné pouti před Svatou bránou, kterých je v Polsku velký „nedostatek“ – v každé diecézi je jich minimálně deset!!!

Eliška Vojáčková a spol., 2. A

Polsko 2

30.03.2016, 20 fotek

Polsko 2

Dnes nás čekal velmi pestrý program, a tak jsme se po bezesné noci na neuvěřitelně komfortních postelích posilnili vydatnou snídaní v podobě historických jogurtů. Poté jsme nasedli do autobusu a vydali se do solných dolů ve Wieliczce. Museli jsme sejít do hloubky více než 135 m, abychom mohli prozkoumat solný svět pod zemí. Viděli jsme kapli sv. Kunhuty, svatební sál celý ze soli a ochutnali jsme sůl přímo ze zdí dolů.
Po výborném obědě jsme se odebrali do Lagiewniku, kde jsme se v bazilice Božího milosrdenství zúčastnili modlitby Korunky Božího milosrdenství a mše svaté, kterou jsme doprovázeli naším zpěvem. Někteří jedinci se pak odebrali hledat toalety a naše skupinka se jim ztratila. Naštěstí všechno dobře dopadlo a my jsme se již v plném počtu přesunuli na vrchol věže vedle baziliky, odkud jsme se mohli kochat pohledem na malebný Krakow a jeho okolí.
V centru Jana Pavla II. jsme si prošli svatou bránou, pomodlili jsme se před svatostánkem a prohlédli jsme si také kleriku sv. Jana Pavla II., která byla potřísněná krví následkem atentátu na svatého otce z roku 1981.
Naší poslední zastávkou byla kaple s ostatky sv. Faustiny Kowalské, ve které mnozí z nás pocítili pokoj a klid v srdcích. Unavení a spokojení jsme se vrátili k našemu autobusu a vyrazili na cestu domů. Myslím, že dnešní den byl pro každého z nás velmi silným zážitkem.

Veronika Kazíková a spol., 2. A

Polsko 1

29.03.2016, 7 fotek

Polsko 1

Náš čtyřdenní výlet do Krakova začal dnes, v 8:30, odjezdem z Velehradu. Jako vždy jsme měli mírné zpoždění, naši náladu to však neovlivnilo.
S úsměvem na rtech jsme překonali cestu, která trvala nekonečných pět hodin. Po příjezdu na Kalwárii jsme se ubytovali. Poté jsme zasedli k prvnímu společnému obědu, po kterém jsme usoudili, že Polsko rozhodně netrpí nedostatkem kopru.
Následovala křížová cesta po Kalwárii, kterou jsme krásně duchovně prožili, při které se dokonce ztratil otec s našimi třemi studenty. Naštěstí se v pořádku vrátili.
Po chvilkovém odpočinku následovala mše svatá v bazilice Panny Marie Andělské. Měli jsme jedinečnou možnost duchovního nasycení v podobě účasti mše svaté v polštině. Po mši následoval krátký koncert pro opravdu velké množství poutníků. Našim zpěvem byli zjevně potěšeni.
Po náročném dni se všichni těšíme na sprchu a sladký spánek. Těšíme na radosti zítřejšího dne, v podobě návštěvy solných dolů ve Wieliczce a Lagiewniků.
Jsme vděčni Pánu Bohu za onu milost být zde na tomto krásném a požehnaném poutním místě. Nikdo z nás rozhodnutí jet do Krakova nelituje!

Kristýna Kuchaříková, 2. A

Křížová cesta Velehradem

22.03.2016, 14 fotek

Křížová cesta Velehradem

Každý rok v době postní se schází velký zástup věřících ke společné modlitbě křížové cesty po Velehradě. Tento rok nebyl výjimkou. Téma křížové cesty bylo „Blahoslavení milosrdní". Žáci naší školy zahájili křížovou cestu scénkou o marnotratném synovi. Dále se pokračovalo jednotlivými zastaveními, které četli lidé z různých komunit: např. z DZP Vincentina, Kopretiny, Matice velehradské, sestřičky, farníci i naši žáci. Opravdu jsme tvořili krásné společenství živé víry. Rozcházeli jsme se povzbuzení a radostní ze setkání.

Večeře pro labužníky

20.03.2016, 18 fotek

Večeře pro labužníky

V neděli 20.3. odpoledne se skupinka 7 žáku našeho gymnázia vydala s p. uč. Hrubošem na večeři. Nebyla to obyčejná večeře. Byla to večeře pořádaná Klubem cestovatelů Brno na téma hmyz. Celým večerem provázel šéfkuchař Petr Ocknecht, který je jedním z průkopníků entomofagie (pojídání hmyzu) u nás. Večeře se skládala z několika chodů, kdy každý z nich byl uveden kratičkou přednáškou. Po přednášce jsme si na talíři odnesli patřičnou porci. Postupně jsme ochutnali od moučných červů, přes kobylky a sarančata, až jsme se dostali ke švábům. Vrcholem celého večerního představení byli švábi madagaskarští (syčící), kteří byli určitě předlohou pro postavu vetřelce. Celou večeři, jak je patrno z fotografií, jsme si náležitě užili. S dobrým pocitem a plným břichem jsme se vydali zpět domů. Takže dobrou chuť a šéfkuchaři velký dík!

http://www.hedvabnastezka.cz/klub-cestovatelu-brno/

www.hmyznataliri.cz

Krajské kolo olympiády ve FJ

16.03.2016, 7 fotek

Krajské kolo olympiády ve FJ

Hruď se dme pýchou, srdce jásá... 16.3.2016 na jazykovém gymnáziu ve Zlíně jsme opět vybojovali 3. místo v krajském kole olympiády ve francouzském jazyce. Ve tvrdé konkurenci žáků gymnázií se rozhodně nenechala zahanbit Tereza Marečková, studentka 3.ročníku našeho gymnázia, a v kategorii B1 získala bronzovou medaili (v podobě bronzového diplomu). Čekala ji dvě obtížná klání - poslechová část a část konverzační (popis obrázku a argumentace, vyjádření názoru na danou otázku). Odvážné soutěžící gratulujeme a těšíme se na další úspěchy v tomto uchu lahodícím jazyce. Félicitations et... hourra, hourra, hourra!!!

Celostátní přehlídka zájmové činnosti církevních škol

15.03.2016, 19 fotek

Celostátní přehlídka zájmové činnosti církevních škol

Malebná vesnice Odry se stala dočasným domovem pro žáky Stojanova gymnázia, kteří se zúčastnili XXIII. Celostátní přehlídky církevních škol v zájmové umělecké činnosti ve dnech 15. až 18. března 2016.
V úterý 15. března odpoledne jsme společně vyrazili vlakem směr Odry. Hned po příjezdu jsme se zabydleli v prostorách Střední zdravotnické a pedagogické školy sv. Anežky české v Odrách. Po chvíli odpočinku jsme začali zkoušet naše současné souborové pásmo, se kterým jsme následující den v 9 hodin ráno vystupovali. Proto jsme se večer odebrali ke spánku co nejdříve, abychom načerpali dostatek energie a předvedli co nejlepší výkon.
Ráno jsme se celí nedočkaví rychle nasnídali, vzali kroje a nástroje, a vydali se k místnímu kulturnímu zařízení, kde se soutěž konala. Vystoupení jsme zvládli s lehkostí a úsměvem, za což jsme byli náležitě odměněni velkým potleskem. Po dopolední přehlídce jsme se zúčastnili hodnotícího semináře vedeného porotou z řad odborníků na zpěv, tanec, choreografii, dramaturgii, umělecké provedení, recitaci, atd. Dostalo se nám vesměs velmi kladného hodnocení. Zbytek dne jsme pak strávili střídavě zkoušením i odpočinkem. Čas jsme využili i ke zkoušení nového repertoáru.
Ve čtvrtek nám naši vedoucí souboru oznámili, že jsme byli vybráni na galakoncert. Myslím, že naši radost bylo slyšet až do Přerova. Takže jsme znovu zkoušeli, pilovali a vychytávali veškeré drobnosti. Vystoupení jsme zahájili v sedm hodin besedou u cimbálu. Celý večer se nesl v poklidné atmosféře za doprovodu naší výborné cimbálové muziky. Avšak ani taneční složka nezůstala pozadu a neváhala zapojit do tance naše diváky. K spánku jsme ulehli sice pozdě, ale za to spokojení a unavení.
Ráno jsme nasedli do vlaku a loučili se s Odrami s úsměvem na rtech.
Velké poděkování patří paní Anně Heliové ze Salaše a paní Dagmar Kováříkové z Modré za ušití nových krojů, v nichž jsme se mohli poprvé předvést. Děkujeme.

Anna Heliová, 3. A

Koncert tří sborů

11.03.2016, 5 fotek

Koncert tří sborů

Ve středu 9. 3. 2016 se uskutečnil ve Slovanském sále SGV koncert tří pěveckých sborů.
Dorazili k nám vzácní hosté ze Slovenska, Slovinska a Polska.

Příběhy bezpráví

09.03.2016, 13 fotek

Příběhy bezpráví

Fotogalerie

Sedmnáct žáků 1.A a 1.B se zapojilo do projektu společnosti Člověk v tísni s názvem „Příběhy bezpráví - Z místa kde žijeme". V rámci tohoto projektu věnují pozornost lidem poznamenaných komunistickou zvůlí. V našem případě se studenti zaměřují na dvě témata: kolektivizace na Slovácku a řeholní dům cyrilometodějek na Velehradě. V minulém týdnu vyjelo pět studentů zastupovat naši školu na úvodní setkání do Prahy.
Nechme ale už o naší cestě do Prahy vyprávět její samotné pamětníky. Čtenář nechť má však na paměti, že vyprávění pamětníka je subjektivní. Váš pamětník byl v samotném centru historie, která se odehrávala před jeho očima. Proto mohou být jeho vzpomínky v rozporu s tím, co jste se dozvěděli z jiných zdrojů. Ale to neznamená, že si takový člověk vymýšlí nebo lže, jednoduše vypráví o tom, jak chápe a hodnotí události, kterých se účastnil. Nebuďte tím zaskočeni.
Vyrážíme brzy ráno ve čtvrtek 3. března z vlakového nádraží ve Starém Městě. Od Hulína se několik studentů neustále ptá, kdy už tam budeme, a tak jsme si začali cestu krátit sledováním historických objektů podél trati, načež se naše debata přirozeně strhla k rozmluvě o estetické hodnotě bavorského zámku Neuschweinstein a až na malé přestávky nás tato debata doprovázela až do slavnostního ukončení akce v pátek večer ve Velkém sále na vlakovém nádraží ve Starém Městě.
Na dveře Goethe Institutu, kde nás hostil pořadatel tohoto projektu, jsme zaklepali přesně v 10h. A mohlo se začít. Před sebou jsme měli několik workshopů a přednášek, exkurzi a seznámení se se studenty dalších jedenácti českých škol. O nové poznatky z orální historie nás obohatila Judita Matyášová, novinářka Lidových novin. Poté jsme navštívili Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek, kde jsme si prošli depozitář a nahlédli do spisů STB. Ctí nám bylo, že mezi přednášející tohoto setkání se jako jediný žákovský zástupce zařadil i náš žák Oskar. A tak už nezbývá než zmínit odměnu za dobrou reprezentaci během celého dne - návštěvu přehlídky filmů Alfreda Hitchcocka v legendárním žižkovském kině Aero.
Druhý den nás čekaly dva workshopy - první s Janem Šípkem zaměřený na tvorbu videa, druhý s Janem Šibíkem zaměřený na fotografování. Nemůžeme nezmínit umístění jednoho/é z členů/členek naší výpravy ve fotosoutěži. Obsadil/a svým umem neuvěřitelné první místo (ze skromnosti si přeje zůstat v anonymitě). Připomenout bychom ale měli i skvělá umístění dalších našich zástupců ve vedlejších kategoriích, jakož i fakt, že někteří členové výpravy zapomněli své fotografie odevzdat, čímž připravili naši školu o jistý atak dalších míst na stupních vítězů v hlavní kategorii.
Oba dva dny byly plné zážitků a nových informací. K celkovému hodnocení je nutné vypůjčit si slova klasika: Takto akce byla formativním zážitkem a zároveň se jednalo o zlomový okamžik pro vytváření našich rozhovorů s pamětníky.
Kolektiv autorů

Hokej

08.03.2016, 9 fotek

Hokej

Ve středu 8.3.2016 jsme se zúčastnili v rámci internátu druhého čtvrtfinálového zápasu mezi domácím Zlínem a Třincem. Malá skupinka pod dohledem pana vychovatele Chytky vyrazila o čtvrt na pět z intru. Po příjezdu jsme se sotva usadili a zápas začal. Byl to velmi zajímavý a napínavý zápas, ve kterém domácí podlehli až po nájezdech 3:4. Viděli jsme spoustu pěkných gólů a šancí, nechyběla ani jedna bitka. Všichni se zajisté těší na podobné akce.

Vilém Brunclík

Příběhy bezpráví

03.03.2016, 14 fotek

Příběhy bezpráví

Sedmnáct žáků 1.A a 1.B se zapojilo do projektu společnosti Člověk v tísni s názvem „Příběhy bezpráví - Z místa kde žijeme". V rámci tohoto projektu věnují pozornost lidem poznamenaných komunistickou zvůlí. V našem případě se studenti zaměřují na dvě témata: kolektivizace na Slovácku a řeholní dům cyrilometodějek na Velehradě. V minulém týdnu vyjelo pět studentů zastupovat naši školu na úvodní setkání do Prahy...

Duchovní obnova rodičů

27.02.2016, 5 fotek

Duchovní obnova rodičů

V sobotu 27. února se na SGV opět sešla skupinka rodičů, kteří spolu chtěli prožít postní duchovní obnovu. Čas byl požehnaný. Celou obnovou nás provázel svatý apoštol Petr a předával nám svoji životní zkušenost. Jeho cesta k proměněnému lidství vedla přes jeho typickou snahu angažovat se a brát věci pevně do svých rukou, přes bolestný okamžik zapření Pána až po letniční zkušenost, kdy jeho vnitřní nádobu naplnil Boží Duch a on se začal angažovat už ne kvůli svému prospěchu, ale kvůli svému Pánu. Proměnu jeho života jsme pak zřetelně viděli v jeho listech. V rámci obnovy nechyběl čas na společnou diskuzi, sdílení a seznamování se s novými tvářemi. Vrcholem obnovy bylo společné slavení mše svaté.

Noční křížová cesta

23.02.2016, 20 fotek

Noční křížová cesta

Modlitba za pochodu. Tak by se dalo nazvat večerní pěší putování ze Starých Hutí na Velehrad v úterý 23. 2. 2016. Více než padesát účastníků z řad studentů, vychovatelů i učitelů si prožilo téměř 14 kilometrovou křížovou cestu chřibským terénem. Jako inspiraci a duchovní náplň cesty jsme zvolili připomínku umučení čtrnácti františkánských mnichů, kteří byli v Praze roku 1611 surově pobiti v důsledku tehdejší pohnuté politické situace. V roce 2012 byli tito svědkové víry v katedrále sv. Víta v Praze blahořečeni. My jsme měli možnost si při každém zastavení připomenout vždy jednoho z nich a zamyslet se nad skutečností, že do dnešních dnů prochází Ježíš svoji křížovou cestu ve všech svých následovnících, kteří jsou na celém světě pronásledováni pro víru. Ještě než jsme se vydali na cestu, slavili jsme v kapli ve Starých Hutích mši svatou a poté se posílili potřebnou svačinou. Vzácným okamžikem bylo udělení požehnání na dálku od jednoho kněze, který ve chvíli, kdy jsme zastavili pod Buchlovem, držel v ruce ostatky těchto mučedníků a žehnal všem účastníkům. Kromě tohoto duchovního náboje v průběhu cesty jsme všichni zaznamenali zvýšenou hladinu adrenalinu, protože lesní a polní terén byl po předchozích deštích řádně promáčený. Intenzivní byl pak "sjezd" po blátě z kopce dolů na Velehrad. Celá cesta vrcholila modlitbou u velkého kříže uprostřed nádvoří.

Návštěva z Miskolce

23.02.2016, 5 fotek

Návštěva z Miskolce

Ve dnech 23. až 26. února vyučující anglického jazyka Andrea Juhasznagy z jezuitského gymnázia Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium z Miškolce z Maďarska aktivně působila ve výuce Mgr. Jany Vlčkové. Vyučující si předávaly zkušenosti a výuka byla obohacena zajímavými aktivitami např. imitací debaty v Britském parlamentu.

Návštěva našich anglických přátel

22.02.2016, 20 fotek

Návštěva našich anglických přátel

Ve dnech 21. 2 až 24. 2. 2016 jsme měli možnost hostit skupinu třiceti chlapců z Londýna. Spolupráce mezi Stojanovým gymnáziem, Velehrad a Saint Ignatius College probíhá již čtvrtým rokem, avšak nikdy zde nebyla šance ubytovat studenty z Londýna v našich rodinách. Tohoto nelehkého úkolu se letos zhostili žáci Stojanova gymnázia s velkým nadšením. V rodinách bylo ubytováno sedmnáct chlapců a zbytek skupiny se zabydlel na internátu gymnázia.

V pondělí i v úterý si žáci prvních ročníků připravili bohatý program a společně tvořili v pěti různých workshopech: folklor, divadlo, noviny, film a sbor. Po vyučování se Angličané odebrali se sborem Stojanova gymnázia do Uherského Ostrohu, kde vystoupili a společně zazpívali na mši svaté.

V úterý se Angličané s velkou chutí pustili do poznávání Velehradu a opět se neváhali zapojit do společných hodin s našimi studenty. Některé třídy měly dokonce čest být obohaceny výukou profesorů z partnerské školy v Londýně. Po skončení měli Angličané připraven program na internátu. Ne všichni se tam ale odebrali. Chlapci ubytovaní v rodinách měli vlastní program s jejich hostiteli. Ti si pro chlapce připravili speciální program, který vrcholil společným večerem v Uherském Hradišti. Úterý se tedy neslo v duchu nových přátelství a zlepšování angličtiny.

A před odjezdem naší návštěvy nakonec došlo k velkolepému zhodnocení celé výměny. Měli jsme možnost zhlédnout všechny nacvičené tance, videa a divadelní hry. Nechyběl ani společný pěvecký výkon studentů z Anglie a Stojanova gymnázia. Po posledním rozloučení nás Angličané opustili směr hlavní město Praha.

Těšíme se na další shledání, tentokrát v Londýně.

Anna Heliová

Biologická olympiáda

18.02.2016, 6 fotek

Biologická olympiáda

Dne 18.2. proběhlo na naší škole školní kolo biologické olympiády věnované evoluci. Znalosti žáků ve školním kole prověřily praktické a teoretické úkoly včetně poznávačky živočichů, rostlin a hub. Soutěžilo se ve dvou kategoriích. V kategorii A určené pro 3. a 4. ročníky a kategorii B určené 1. a 2. ročníku.
Kategorie A:
1. Macek Lukáš 4. A
2. Kazíková Růžena 4. A
3. Tomšejová Ludmila 3. B

Kategorie B:
1. Beníček Daniel 2. B
2. - 3. Stehlíková Marie 1. A a Vagunda Jakub 2.B
První dva z každé kategorie postupují do krajského kola, které se bude pro kat. A konat 1.4. a pro kat. B 15.4. ve Zlíně.
Vítězům gratulujeme ke krásným výsledkům a všem ostatním za účast!

 

Florbal v Arcibiskupském kněžském semináři

17.02.2016, 11 fotek

Florbal v Arcibiskupském kněžském semináři

Dne 17.2.2016 vyjel náš tým florbalistů do Olomouce na „4. Ročník florbalového turnaje o pohár otce rektora AKS". Turnaje se zúčastnil tým AG Kroměříž, Petrinum Brno, SGV a domácí tým bohoslovců. Po prvním prohraném zápase s Petrinem Brno, kdy si naši hráči zvykali na stísněné podmínky malého hřiště, a náš nový brankař Ondra si vytyčoval rozměry branky, nás čekal tým loňských vítězů - AG Kroměříž. Po velmi vyrovnaném zápase za stavu 4:4 naši borci skórovali. Jásot byl velký, ale netrval dlouho. Vítězný gól padl do sítě kroměřížského brankaře právě v momentě, kdy vypršela oficiální hrací doba zápasu. Verdikt rozhodčího zněl nakonec neúprosně - zápas skončil plichtou. To ale náš tým neodradilo a do závěrečného zápasu s mužstvem domácích se vrhl s plným nasazení. A výsledek byl nečekaný - podařilo se nám, jakožto jediným, porazit vítěze letošního turnaje!!!
Sice bez putovního poháru, zato však s pocitem stále se zlepšujícího sportovního výkonu, který vedl až k cennému vítězství nad samotným vítězem letošního turnaje, jsme odjížděli spokojeni a příjemně unaveni domů na Velehrad. Za rok se uvidí ...

Křížová cesta v rádiu Proglas

17.02.2016, 6 fotek

Křížová cesta v rádiu Proglas

Ve středu 17. 2. 2016 skupinka 8 sympatických studentů naší školy za doprovodu paní vychovatelky Vlkové a otce Radima využila jedinečné příležitosti, a to modlitby křížové cesty ve studiu Radim rádia Proglas v Olomouci. Pracovníci rádia Proglas nás vřele přivítali a seznámili nás se světem profi moderování. Společně s posluchači jsme vytvořili krásné společenství a mohli jsme si připomenout utrpení Ježíše Krista a jeho cestu na Kalvárii. I přes značnou nervozitu to všechno s Boží pomocí dobře dopadlo. Odměnou nám bylo pohoštění a krátká procházka zakončená výhledem na malebný olomoucký park.

A to ještě nebylo všechno. Otec Radim s paní vychovatelkou Martinou nám přichystali příjemné překvapení v podobě prohlídky sportovního centra Omega, jímž nás provedl Michal Jahn. Všem se v tomto centru moc líbilo.

Po krásně stráveném odpoledni jsme se vydali na cestu domů a oddali se sladkému spánku.

Veronika Kazíková a Kristýna Kuchaříková, II.A

 

Instrumentální minifestival

09.02.2016, 7 fotek

Instrumentální minifestival

V předvečer vstupu do doby postní (v úterý 9.2.2016) se v Zimním sále SGV uskutečnil již tradiční Instrumentální minifestival. Tentokrát byla hojná účast veřejnosti, ale i posluchačů z řad kamarádů vystupujících studentů. Zvolené téma Filmová hudba bylo velmi lákavé. Ti, co dorazili, tak mohli slyšet známé melodie z pohádek i klasických filmů. Sálem se rozezněly zvuky klavíru, saxofónu i akordeonu. Účinkujících nebylo mnoho, a právě proto si zasloužili obdiv za svoji odvahu a nadšení.

 

 

Expedice Malsupro

03.02.2016, 20 fotek

Expedice Malsupro

Video

Během Jarních prázdnin, kdy většina normálních žáků odpočívá a nabírá síly do druhého pololetí, se 16, už méně normálních odvážlivců, vydalo na Expedici Malsupro do Nízkých Tater.
Již na Velehradě nabrala karavana 2 dodávek zpoždění, a tak jsme do Tater dojeli až za tmy. S čelovkami na hlavách jsme rozbalili stany a celí promrzlí ulehli do spacáků. Po chladné noci nás čekalo ještě chladnější ráno. Každý sbalil svoje věci, něco málo posnídal a nasadil těžkou krosnu na záda. Expedice začala.
První den probíhal v poklidném tempu, a tak měl každý úsměv na tváři. Tyto úsměvy se začaly ztrácet po informaci, že na místo noclehu dorazíme opět až za tmy. Další úsměvy se ztratily, když jsme spatřili chatku, ve které jsme měli přespat. Chatka byla pro 16 lidí malá, a tak se museli najít obětaví odvážlivci, kteří přespali jen tak venku.
Druhý den ráno na nás čekal čerstvě nasněžený sníh, a to i přes předpovědi, které tvrdily, že po celou dobu expedice nemá mrznout ani sněžit.
Trasa druhého dne už byla maličko náročnější. Místy jsme se brodili sněhem po pás, místy hustou mlhou a jinde jsme se naopak prosekávali ledem. Nakonec jsme to ale zvládli. Zdolali jsme vrchol Ďumbier (2043 m) a taky, sice opět již za tmy, vrchol Chopok (2024 m).
Po náročném dnu, jsme se ještě rozhodli přejet k termálu Kalameny, kde jsme prohřáli naše zmrzlá těla a pozdě v noci opět ulehli do spacáků. Ráno se už expedice začala ubírat k domovu.
Celá Expedice Malsupro byla moc vydařená a i přes lehčí omrzliny některých členů se už všichni těšíme na další podobnou akci.

S. Zalubil, 2. B

Hokej

26.01.2016, 7 fotek

Hokej

Dne 26. ledna se parta studentů z internátu v doprovodu pana vychovatele Chytky a jeho syna zúčastnila hokejového zápasu PSG Zlín proti Litvínovu na zimním stadionu ve Zlíně.
Hlasité projevy fanoušků se nesly zaplněným stadionem a ve vzduchu byla cítit pravá hokejová atmosféra. Zápas se pro Ševce ze začátku vyvíjel poněkud špatně, avšak ve 2. třetině došlo k velkému obratu. Hráči začali být více aktivní v obranném i v útočném poli. Konec dopadl velice dobře, výhrou 4:1 pro nás. Všichni jsme si zápas velice užili a s úsměvem na tváři jsme se vraceli zpět na internát.

Vilém Brunclík

Olympiáda v anglickém jazyce

26.01.2016, 7 fotek

Olympiáda v anglickém jazyce

V úterý 26. ledna se uskutečnilo školní kolo olympiády v anglickém jazyce, kterého se zúčastnilo 16 studentů přicházejících ze všech tříd naší školy. Jak olympiáda probíhala? Vedle úvodní části -písemného testu založeného na porozumění textu - byla jejím základem konverzace. Ta obkružovala vždy jedno téma, které si studenti vylosovali a poté o něm spolu s porotou vedli kultivovaný rozhovor, založený jak na jejich orientaci v daném tématu, tak na schopnosti reagovat na doplňující dotazy.

Úroveň soutěžích byla nad očekávání vysoká, nebylo snadné vybrat dva vítěze a zároveň postupující do okresního kola téže soutěže. Kdo to byl? Patricie Novotná z 1.A a Tereza Marečková ze 3.A.

Okresní kolo poté proběhlo ve čtvrtek 11.2. na Gymnáziu Staré Město, bylo založené na stejném principu jako školní kolo, a Terez a Marečková v něm v konkurenci reprezentantů všech středních škol obsadila výborné páté místo. Všem účastníkům děkujeme a vítězům k úspěchům gratulujeme!

 

Konverzační soutěž v NJ

26.01.2016, 6 fotek

Konverzační soutěž v NJ

Kdo nejlépe vládne německým jazykem?
Kdo umí reagovat na záludné otázky??
Kdo nejlépe pronikl do tajů skloňování, časování a záhadných německých členů???

Vše je odhaleno!
Dne 26. 1. 2016 proběhlo školní kolo olympiády v německém jazyce.
V kategorii 1. a 2. ročníků se na nejlepších pozicích umístili tito žáci:
1. místo Magdaléna Krchňavá
2. místo Tereza Gregůrková
3. Andrea Šatavová,

v kategorii 3. ročníků
1. místo Jiří Vašek - postup do okresního kola
2. místo Richard Kasan - postup do okresního kola
3. místo Karolína Horáková a Aneta Vašková.

Žákům k úspěšným výkonům gratulujeme! U všech zúčastněných oceňujeme odvahu, snahu a ochotu zabývat se němčinou nad rámec vyučování!

Konverzační soutěž ve FJ

26.01.2016, 10 fotek

Konverzační soutěž ve FJ

Dne 26. 1. 2016 proběhlo na SGV klání ve francouzském jazyce, kterého se mohou zúčastnit zástupci všech ročníků našeho gymnázia. Dívky hovořily o vylosovaných tématech a také komentovaly obrázky s tématem spojené. Všechny předvedly kvalitní výkony a umístily se následovně:

1. místo - Romana Ryšková (4.B)
2. místo - Tereza Marečková (3.A)
3. místo - Veronika Tomečková (4.B)
4. místo - Veronika Lukášová (1.B)

První dvě místa získala velmi netradiční, ale zato hodnotné ocenění, zájezd do Bruselu v červnu tohoto školního roku. Tereza Marečková navíc postupuje do krajského kola soutěže, které se bude konat ve Zlíně v průběhu měsíce března.

Všem zúčastněným gratulujeme.

Félicitations et bon voyage!

Taneční 2. ročníků

25.01.2016, 20 fotek

Taneční 2. ročníků

Čas plyne rychle jako voda a z našich druháků vyrostli krásné mladé dámy a sympatičtí gentlemani, kteří si prošli pod vedením pana Jirky Herůdka dvanácti lekcemi tanců a etikety. Zde přes zavazování kravaty, úpravu společenského oděvu, česání a make-upu přešli až k večerním róbám a závěrečnému tanci. Podívejte se, jak jim to slušelo ...

Zeměpisná olympiáda - školní kolo

20.01.2016, 6 fotek

Zeměpisná olympiáda - školní kolo

Dne 20. 1. 2016 se uskutečnilo školní kolo zeměpisné olympiády. Zúčastnilo se 23 žáků ze všech ročníků, kteří řešili multimediální test. Nejvíce bodů získali a do okresního kola, které proběhne 16. 2. 2016 v Dolním Němčí, postupují tito žáci:
Petr Janoš (3.A)
Jiří Vašek (3.A)
Jakub Vagunda (2.B)
Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme.

Zvonečkový karneval 2016

16.01.2016, 12 fotek

Zvonečkový karneval 2016

Vážení a milí na SGV,
tak máme za sebou již 6.ročník Zvonečkového karnevalu. Tentokrát na téma HRDINOVÉ PŘICHÁZEJÍ. I letos byla účast velmi hojná. Sešlo se 128 dětí v krásných maskách i spolu se svým dopspěláckým doprovodem místy taky v maskách. Jsme velmi rádi, že se můžeme takto setkávat v krásných prostorách Stojanova gymnázia, zejména pak ve Slovanském sále. Letos obzvláště chceme poděkovat také za to, že jsme mohli využít propracovanou pohádkovou výzdobu sálu od studentů, kteří jej takto připravili na svoji vánoční akademii. Věřím, že i tentokrát tak mohly děti odcházet spokojené a plné milých zážitků. Děkujeme za skvělé zázemí a podporu.

Za pořadatele
Saša Chytková

Přednáška P. Šupola

13.01.2016, 5 fotek

Přednáška P. Šupola

Dne 13. 1. proběhla přednáška na internátu, které se zúčastnila naše třída 2. A. Přednášejícím byl P. Pavel Šupol, vícerektor Katolického kněžského semináře v Olomouci, a přednášku měl na téma Křesťan a hudba v dnešním světě. Probírali jsme realitu showbyznysu, reklamy a jejich vytváření přes psychické testy, hudební skupiny a to, co ovlivnilo jejich tvorbu. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých a důležitých věcí, například že písně hudebního žánru techno upravují tep lidského srdce, aby tak člověk byl snáze manipulovatelný. Zároveň nám otec Pavel pouštěl videoklipy křesťanských metalových, rockových i popových kapel a zval nás do Popradu na evangelizační koncert křesťanské skupiny Hillsong z Austrálie. Řekl nám, abychom nemarnili svým volným časem, ale vyplňovali ho dobrými zájmy, koníčky, studiem, protože jinak budeme znuděně vysedávat u internetu a taky zkoušet věci, které nám k lepšímu zrovna nepomůžou: drogy, alkohol apod. Přednáška se mi velice líbila, dala mi hodně informací a také typů na křesťanské kapely, které jsem dosud neznala.

Kristýna Filáková, 2.A

Vánoční akademie 2015

22.12.2015, 20 fotek

Vánoční akademie 2015

Dne 22. 12. 2015 proběhla ve Slovanském sále SGV Školní vánoční akademie. Letos byl tématem Večerníček. A tak jsme se alespoň na chvilku vrátili zpátky do dětství. Připomněli jsme si, jak jsme večer usedali natěšeni na pokračování našeho oblíbeného dílu. Tady jsme si také naživo připomněli, nejen jaké to bylo, ale také jsme se osobně setkali s postavami, které se ukazují na našich obrazovkách.

Po celou dobu akademie se Slovanským sálem linula vůně čerstvě napečených perníčků a Krtečkova čajového lektvaru. Atmosféra byla velmi uvolněná a klidná. Sál ovládala pohodová vánoční nálada, která nás krásně připravila na pokojné prožití Vánoc.

Vánoční večer na DM

21.12.2015, 17 fotek

Vánoční večer na DM

Ještě než jsme se rozjeli na vánoční prázdniny do svých domovů, oslavili jsme v pondělí 21. 12. 2015 Vánoce i na Domově mládeže. Sváteční večer byl zahájen mší sv. v kapli, poté následovala slavnostní večeře v jídelně. V krásném počtu 100 žáků s vychovateli jsme se společně pomodlili u rozzářeného adventního věnce a stromečku, vzájemně si popřáli vše dobré k Vánocům, ale i do nového roku a rozdělili se o kousek svého vánočního oplatku. Smažák s americkými bramborami byl poněkud netradiční vánoční večeří, ale pochutnali si opravdu všichni. Pak jsme se sešli u stromečku v Zimním sále, kde proběhlo několik neotřelých her, při kterých jsme se dobře pobavili a lépe seznámili. Většina si pak zahrála i oblíbenou hru Městečko Palermo 3D. Sváteční večer jsme zakončili pohádkou Ledové království v Zimním sále.

Pohár českého florbalu středních škol

21.12.2015, 4 fotek

Pohár českého florbalu středních škol

Poslední školní pondělí v letošním roce jsme zavítali do Starého Města na závěrečný florbalový turnaj roku. Jednalo se o Pohár českého florbalu středních škol, kde jsme se střetli s Výběrem Slovácka (SOŠG St.Město) a Střední školou leteckou Kunovice.
V prvním zápase jsme po lítém boji zvítězili 5:2 nad SŠL, ve druhém pak prohráli s favorizovanými Staroměšťáky 7:1. Za hodinu bylo hotovo a mohli jsme vyrazit zpět do školy. Turnaj by tak bylo možné hodnotit jako vydařený, nebýt gólmana Paciorka, kterému se brankářské řemeslo zalíbilo natolik, že zůstal v bráně i na třetí zápas, který se však už nekonal. Inu vrátili jsme se pro něj a s překvapením zjistili, že v kabině ještě trénuje kličky Vilém, aby prý další tým rozprášil svými skvělými akcemi. Vysvětlili jsme chlapcům, že turnaj je u konce a zahrát si tak mohou pouze s uklízečkou, která v té době chystala smeták k setření podlahy. Ondra s Vilémem se tedy smířili s celkovým druhým místem a téměř bez protestů se nechali odvézt společně s týmem zpět do školy.
Tímto se loučím s rokem 2015 a doufám, že ten příští pro nás bude sportovně zajímavý alespoň tak, jako rok letošní.

Viktor Johaník

Florbalový turnaj děvčat O pohár ředitele SGV

18.12.2015, 20 fotek

Florbalový turnaj děvčat O pohár ředitele SGV

Dne 17. 12. 2015 se odehrál mezitřídní turnaj ve florbalu v tělocvičně zdejší základní školy. Zúčastnily se čtyři týmy: 1.A,1.B,3.A a 3.B. Hrálo se systémem každý s každým. Hrací doba byla stanovena na 2 x 10 minut. Po prvním zápase došlo k úpravě a zkrácení herního času na 2 x 8 minut, neboť nám některá děvčata začínala kolabovat. Všechny zápasy měly svou kvalitu, děvčata se rvala jako lvice, brankařky chytaly, obránkyně bránily, útočnice útočily. Kdo viděl nedávno skončené MS ve finském Tampere, ten ví, o čem mluvím.

Turnaj se nám výrazně zkomplikoval, když na jeho konci vyplynulo, že tři týmy mají shodný počet bodů a pouze outsider turnaje 1.B skončil s nulou. Aby toho nebylo málo, podala 3.B protest pro údajnou hru cizí brankařky v týmu 1.A. Předsednictvo turnaje se sešlo a podaný protest uznalo, když se ukázalo, že jeden z členů předsednictva rozpoznal porušení pravidla 3c) uvedeného v propozicích turnaje. Šalamounským rozhodnutím pak vyhlásilo pokračování v turnaji s účastí tří celků se stejným počtem bodů. A jak to všechno dopadlo?

1. místo: 3.B - zcela zaslouženě
2. místo: 1.A - naprosto nečekaně
3. místo: 3.A - s žalem v srdci
4. místo: 1.B - oficiálně: naprosto zaslouženě (neoficiálně 1. kvůli tělocvikáři, který s nimi málo hraje florbal, neoficiálně 2. kvůli kantorce upřednostňující češtinu před sportem. A při tom si to nazve olympiáda - nechápu)

1A

1B

3A

K3

skore

body

pořadi

1A

8:2

6:2

2:8

16:12

6

2.

1B

2:8

2:8

3:9

7:25

0

4.

3A

2:6

8:2

.

4:3

14:11

6

1.

3B

8:2

9:3

3:4

20:9

6

3.

Nejlepší střelec: Klára Gomelská
Nejužitečnější hráčka turnaje: Kateřina Žišková
Nejlepší gólmanka: Jana Holečková

POHÁR ŘEDITELE ŠKOLY BUDE SLAVNOSTNĚ PŘEDÁN NEJLEPŠÍMU CELKU NA AKADEMII SGV!!!

Viktor Johaník

Florbal Uherský Brod

15.12.2015, 9 fotek

Florbal Uherský Brod

V úterý 15. prosince jsme v rámci kroužku florbalu vyrazili na přátelské utkání do Uherského Brodu, abychom si po čase opět zahráli na větším hřišti. V podvečerních hodinách tam pravidelně mívají trénink florbalisti Orla. Tentokrát se místo jejich tréninku konal přátelák. K našim osmi hráčům se přidali ještě dva hosté, aby byly týmy početně alespoň trochu vyrovnány. Hodinový zápas byl velmi intenzivní a vyrovnaný. Konečné skóre, které bylo o dvě branky rozdílné ve prospěch domácích, nic nezměnilo na tom, že jsme domů odjížděli s pocitem hrdého soupeře. Těšíme se na příští výjezdní trénink.

Duchovní obnova rodičů

12.12.2015, 15 fotek

Duchovní obnova rodičů

V sobotu 12. prosince se opět sešli zájemci z řad rodičů našich žáků, aby společně prožili adventní čas duchovní obnovy. Téma bylo aktuální: Rok milosrdenství, který byl zahájen 8. prosince papežem Františkem. Jako podklad k obnově jsme si proto vzali papežovu bulu Misericordiae Vultus (Tvář milosrdenství), která poskytuje hluboké zamyšlení nad Božím milosrdenstvím nejvíce uskutečněném v osobě Ježíše Krista. Celé setkání s rodiči, které vedl o. Radim, bylo naplněno pohodou a vzájemným sdílením o tématu. V souvislosti s tím jsme si také připomněli výčet skutků tělesného a duchovního milosrdenství a vysvětlili si význam tzv. svaté brány. Příjemnou skromnou skupinku tvořilo deset rodičů.

Adventní koncert Buchlovice

10.12.2015, 16 fotek

Adventní koncert Buchlovice

Dne 10.12. se sbor SGV vypravil do Buchlovic, kde se uskutečnil v pořadí třetí koncert ze čtyř v adventním duchu. Jeli jsme jen kousek, a tak nám cesta rychle uběhla. Než jsme se vzpamatovali, byli  jsme v cíli. Po příjezdu následovala akustická zkouška. Poté jsme měli chvilku čas, který každý využil dle svého uvážení. Následovala mše svatá, které jsme se aktivně zúčastnili a doprovázeli ji zpěvem. Po mši svaté, přišla naše chvíle, zapálili jsme si svíčky, kostel zhasl, lid utichl a za doprovodu chorálu Rorate coeli jsme se přesunuli dopředu. Toto zahájení mělo veliký úspěch. Poté jsme odzpívali koncert, který díky písním a času nás příjemně adventně naladil. V průběhu koncertu byli představeni rodáci z Buchlovic, kteří byli vřele i spolu s námi přivítáni. Koncert jsme ukončili písní Mnogaja ljeta. Milým překvapením, které na nás čekalo, bylo následné pohoštění, kde si mohl vybrat i nejnáročnější gurmán. Řízky, rolády, cukroví a horký čaj, který příjemně zahřál. S hlavou plnou nových zážitků a spokojeným žaludkem jsme se odebrali domů a v pořádku dorazili zpátky na Velehrad.

Královská hra

10.12.2015, 10 fotek

Královská hra

... 3 - 2 - 1 ...TEĎ
... a hra byla odstartována.

Ve čtvrtek 10. 12 se uskutečnilo v Zimním sále losování herních kartiček, kde se každý hráč dozvěděl rod, za který hraje a postavu, kterou ve hře zastupuje. Hráčům byla rovněž vysvětlena pravidla hry a byli seznámení s taktikou. Cílem celé hry je zabít krále jakéholi rodu, kromě svého. :-) Hráči ale musí postupovat velmi opatrně a odhalovat i ostatní členy královských rodů...

V průběhu hry jsou hrácům sdělovány informace o ostatních hráčích a postupu hry. Novinky jsou zveřejňovány na facebookových stránkách a ve škole na nástěnce v přízemí. Hra je stále živá a posunuje se svižně k cíli... Hráčům zbývá týden do konce...

Hra bude ukončena a vyhlášena 22. 12 po skončení Vánoční akademie ve Slovanském sále.

Držíme pěsti ... a za celý tým přejeme šťastnou trefu :-)

Turnaj středních škol v halové kopané

10.12.2015, 14 fotek

Turnaj středních škol v halové kopané

Závěrečný zápas zvládli naši chlapci na výbornou, tým silného Mesitu porazili 4:1.
Zásluhu na vítězství mají především dva borci - Dominik Mazel, jenž se blýskl hattrickem a coach Lukáš Petrucha, který jako jediný z tria trenérů (předchozí zápasy „úspěšně" prokoučovali Vojáčková a Johaník) dokázal kluky správně namotivovat, určil skvělou taktiku a zvítězil. Z turnaje si tak odvážíme pěkné páté místo a radost z nalezení pravého fotbalového odborníka, který je tímto nominován na místo hlavního trenéra pro příští ročník! DOMA-LUPE! (rozuměj: Dominik Mazel a Lukáš Petrucha!) Sláva jim!

Volejbal na AG

09.12.2015, 12 fotek

Volejbal na AG

Dne 9.12.2015 se na kroměřížském Arcibiskupském gymnáziu uskutečnil turnaj ve volejbale. Vybraní studenti z SGV se tedy vydali na krkolomnou cestu přes temný les. Po příjezdu na AG jsme se odebrali do šaten. Převlékli jsme se do velmi slušivých červených dresů a odebrali se do tělocvičny. První set jsme vyhráli. Samozřejmě jsme se strašně snažili i nadále. Ovšem rozměry tělocvičny nebyly vyhovující naším potřebám. Souboj byl velice vyrovnaný, takže jsme skoro vyhráli i ty ostatní sety. Jenže štěstěna nestála na naší straně. NEVADÍ. Po velice vyčerpávajícím výkonu jsme se vydali opět přes ten temný les plný mlhy zpět na SGV. Byli jsme rádi za pozvání a doufáme, že příště přijmou oni to naše.

Ráchel Jankových

Modlitba v Proglasu

08.12.2015, 11 fotek

Modlitba v Proglasu

Dne 8. prosince, na slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie, se vydala osmičlenná skupinka pod vedením o. Radima a vychovatelky Martiny do předvánoční Olomouce. Hlavním důvodem této výpravy byl živý výstup v rádiu Proglas, kde se modlila breviář.
Výjezd byl v pět hodin, do Olomouce jsme dorazili kolem šesté. Byli jsme seznámeni s kavárnou Ôde, kterou v Olomouci provozují sestry františkánky. Dostali jsme zde skvělé kohuke, které nás všechny zmátlo svým vzhledem a džus (ve většině případů jahodový). Tato kouzelná kavárna s poklidnou atmosférou nás všechny upřímně dostala. Pak jsme si prošli vyhlášené předvánoční olomoucké trhy a vydali se do Proglasu.
Tam nás milý personál pohostil čajem a sušenkami. Vysvětlil nám co a jak, co smíme a co raději ne, jak máme mluvit, jestli se bát a tak. I přes menší trému, kterou na začátku pociťoval každý z nás, jsme modlitbu zvládli. Také jsme měli možnost popovídat si jak se zvukařem, tak s paní reportérkou, kteří mají olomoucké studio Radim na starost. Domů (či na intr) jsme se vraceli s krásnými vzpomínkami a skvělým pocitem, který v nás všechna tato místa a lidé stihli zanechat.

Mikuláš

04.12.2015, 10 fotek

Mikuláš

Když se dnes řekne Mikuláš, každému z nás se vybaví naše dětství. To, jak jsme každý rok 5. 12. se strachem očekávali příchod sv. Mikuláše, který se k nám spustil po zlaté nitce v pravý čas a sečetl naše roční chování. Za těmi hodnějšími si vzal s sebou anděla a na ty zlobivé číhal za dveřmi čert a chrastil řetězem.
Občas není špatné se vrátit v čase a trošku si to připomenout.

Adventní koncert Prostějov

03.12.2015, 12 fotek

Adventní koncert Prostějov

Dne 3. prosince sbor Stojanova gymnázia Velehrad ukončil svou výuku dříve, vydal se k autobusu a zahájil cestu do Prostějova, kde se uskutečnil druhý adventní koncert. Cesta byla poklidná, oznamovali jsme si novinky a doučovali se některé písničky, které nám ještě „nevlezly" do paměti. Po hodině a půl cesty jsme dorazili do cíle. V kostele Povýšení svatého Kříže se uskutečnila akustická zkouška, po které jsme měli možnost chvíli na rozchod a porozhlédnutí po náměstí, kde se konal vánoční trh a zimní radovánky v podobě kluziště. V 18:00 byla odsloužena mše svatá, kterou jsme pěvecky doprovázeli. Po mši svaté byl zahájen koncert tradičním chorálem Roráte caeli desuper et nubes pluant iustum se svící v ruce. Písně, které jsme zpívali, byly prozářeny duchem adventu a radostí brzkého oslavení narození Ježíše Krista. Po vyčerpávajícím výkonu nás místní pozvali na občerstvení v podobě chlebíčků, spousty druhů cukroví, punče apod. S plným žaludkem a s úsměvem na tváři jsme se odebrali k autobusu, který nás v pořádku dovezl zpět domů.

Markéta Slivová 1.B

Já, migrant a Bůh?

03.12.2015, 10 fotek

Já, migrant a Bůh?

„Jak vaše škola reaguje na současné dění v Evropě a uprchlickou krizi?" Tuto otázku dostávám jako ředitel školy velmi často. Má odpověď většinou zní takto: snažíme se nebýt lhostejní, snažíme se o získání pravdivých informací, zveme do školy osobnosti, které nám k tomuto tématu mají co říci, pokoušíme se o konkrétní pomoc, být aktivní. I nadále se chceme zajímat o tuto problematiku. Na toto téma jsme již v závěru minulého školního roku diskutovali s mosulským arcibiskupem Y. P. Mouchem, naším hostem byl také Mons. Jan Graubner, na podzim jsme uspořádali sbírku a odevzdali „plnou dodávku" potřebných věcí pro uprchlíky na srbských hranicích.

Dalším střípkem do této naší činnosti byla přednáška P. Martina Holíka, ředitele rádia Proglas, který nás navštívil ve čtvrtek 3. 12. 2015. Přednáška nesla název "Já, imigrant a Bůh?". Já - jako účastník přednášky, jako někdo, kdo je povinen aktivně přispět k řešení; imigrant - předmět naší přednášky, symbol současného dění v Evropě, problém, nebo výzva?; Bůh - ten, který nám příkladem svého života ukazuje cestu k řešení.

Během přednášky zaznělo mnoho informací, které média nesdělují. Častokrát slyšíme pouze díl pravdy, ale další, a mnohdy podstatnější část, zůstane nevyslovena. Z jakého důvodu s námi média hrají tuto podivnou hru? Jaká je skutečnost z pohledu člověka, který se rozhodl k odchodu ze své země, znám jeho důvody? Mám právo na nadřazenost nad jakýmkoli uprchlíkem? Je třeba se bát? Jak konkrétně mám reagovat? Věřím, že jsme se společně snažili hledat pravdivé odpovědi na tyto a další otázky.
Velmi děkuji otci Martinovi za všechna jeho slova i osobní svědectví.

Michal Hegr

Přírodovědná exkurze do Hvězdárny a planetária Brno

02.12.2015, 20 fotek

Přírodovědná exkurze do Hvězdárny a planetária Brno

Dne 2. prosince se žáci prvních ročníků v doprovodu Mgr. Kaňovské, Ing. Mahrové a Ing. Petruchy vydali na exkurzi do Hvězdárny a planetária Brno. Zhlédli jsme zde tři naučné programy. První byla prohlídka výstavy s názvem Příběh Sluneční soustavy, kde jsme viděli zajímavé exponáty a pokusy týkající se Sluneční soustavy. Druhý program byla Geometrická optika, kde nám byly zajímavým způsobem dokazovány zákony optiky. Nakonec jsme se vydali do digitária, kde jsme mohli zhlédnout projekci naší galaxie, hvězdnou oblohu, kterou můžeme vidět v těchto dnech a pořad Cesta za miliardou hvězd. Exkurze se nám velmi líbila a myslíme, že pro nás byla přínosná.

Napsaly žákyně 1. A

Na hokej do Zlína

01.12.2015, 8 fotek

Na hokej do Zlína

Dne 1.12. 2015 se skupinka hokejových nadšenců z Domova mládeže vypravila povzbudit tým PSG Zlín v zápase s Pardubicemi. Zápas byl od samého začátku velmi napínavý, ale ani naše hlasivky bohužel nestačily domácímu týmu vykřičet vítězství. Tám Beranů nakonec po nevyužité powerplay podlehl Pardubicím 1:3. I přes to jsme si však ze zápasu odvezli skvělý sportovní zážitek a těšíme se na další utkání, kterého se zúčastníme.

Novinky ze školní knihovny

01.12.2015, 7 fotek

Novinky ze školní knihovny

Školní knihovna, pojmenovaná podle kardinála T. Špidlíka, se nachází v 1. patře Domova mládeže. Je zde k zapůjčení více než 9 500 knižních titulů, převážně beletrie. Od září 2015 přibylo dalších 500 nových knih doporučené literatury do českého jazyka a k maturitě, o které je mezi čtenáři velký zájem. Knihovnu je možno navštívit celý týden, klíče si mohou studenti vypůjčit kdykoli na vychovatelně. Každou středu od 14:00 - 15:30 hod. je v knihovně k dispozici i knihovnice, která vám ráda poradí s výběrem knih. Knihovnu je možno také využívat jako studovnu.

Volejbalový turnaj dívek

30.11.2015, 3 fotek

Volejbalový turnaj dívek

Poslední listopadový den jsme se s děvčaty vypravili na tradiční volejbalový turnaj do Starého Města. V základní skupině jsme se střetli s SOŠG Staré Město a GJAK Uherský Brod. Soupeřky však herně výrazně převyšovaly náš tým. Holky se snažily, ale snahou proti kvalitě lze zvítězit jen v ojedinělých případech, k čemuž nedošlo. Nastoupili jsme tedy k zápasu o poslední místo, který jsme rovněž prohráli. A tak na nás zbyl diplom za šesté místo. Tak, a dost pesimismu (realismu?): od prvního setu prvního utkání se náš výkon dramaticky zlepšoval. Soupeřky sice vždy dosáhly 25-ti bodové hodnoty dříve než my, ale posuďte sami, jak rychle jsme se k této hranici blížili: 25:4, 25:7, 25:9, 25:10, a v posledním utkání, hraném jen do dvaceti, jsme se dokonce dostali na polovinu bodů požadovaných k vítězství v setu - 20:10. Poslední set jsme prohráli výrazným rozdílem a přerušily tak vzestup k pomyslnému vrcholu. Tento set však beru na sebe, neboť jsem holky zaskočil informací, že nestihneme oběd na Velehradě, pokud se budeme s našimi soupeřkami příliš mazlit. Nemazlili jsme se! 20:2. Nejlepšími hráčkami týmu byly Monika Somrová a Veronika Kročilová, kterým patří dík za to, že nezahodily své tenisky do nedaleké Salašky a neprchly domů. Naopak, tým podržely v nejtěžších chvílích a svým výkonem přesvědčily soupeře, že je třeba z nás mít respekt. Respekt!

Vstup do adventu

30.11.2015, 10 fotek

Vstup do adventu

Dne 30. 11. jsme o  velké přestávce při společném "setkání na schodech" zapálili první svíci na školním adventním věnci. Po krátkém úvodním slovu otce Radima a požehnání adventních věnců zazpívala schola a první svíčku zapálil zástupce prvního ročníku František Hruška. Až do Vánoc se takto budeme každé pondělí o velké přestávce setkávat a připravovat se na nadcházející svátky.

Adventní koncert Kunovice

29.11.2015, 12 fotek

Adventní koncert Kunovice

V neděli 29. listopadu náš sbor SGV se sbormistrem Filipem Mackem zahájil svou sezónu adventních koncertů. První adventní koncert se konal v kostele sv. Petra a Pavla v Kunovicích. Všichni jsme se setkali v 16.45, a poté následovala krátká zkouška. Ještě před koncertem zazpívala schola z Kunovic. Samotný koncert začal v 18.00. Zúčastnila se sice jen polovina sboristů (48 zpěváků), ale i přesto se koncert vydařil a sklidili jsme nemalý potlesk. Během koncertu zazněly písně od D. Bortnianského, Jacoba Arcadelta, Williama Byrda, J. A. Komenského, Jamese E. Moora, Gregora Hamiltona a dalších. Po koncertě nás přívětivě pohostili v restauraci Panský Dvůr. Poté nás autobus dopravil na Velehrad. Koncert se mi velmi líbil a těším se na další adventní vystoupení.

Viktorie Lesovská 1.B

Dny otevřených dveří

27.11.2015, 8 fotek

Dny otevřených dveří

Na sklonku listopadu se na naší škole tradičně konají dny otevřených dveří. Letos jsme školu otevřeli v pátek 27. a v sobotu 28. 11. Zástupy deváťáků v doprovodu rodičů, sourozenců či kamarádů zavítaly na Velehrad, aby si prohlédli Stojanovo gymnázium a zjistili, co všechno škola nabízí. Usměvaví průvodci z řad našich žáků a učitelů jim pak rádi zodpovídali všetečné dotazy, které směřovaly zejména k organizaci přijímacího řízení. Doufáme, že se všem návštěvníkům na SGV zalíbilo tak, že se s nimi setkáme u přijímaček a hlavně 1. září.

Turnaje na DM

26.11.2015, 10 fotek

Turnaje na DM

V měsíci říjnu a listopadu proběhly na Domově mládeže dva turnaje. Jeden v piškvorkách a druhý ve stolním fotbálku. Kalčoturnaje se zúčastnilo 18 borců, kteří při fantastické atmosféře odehráli naplno všechny zápasy. Nejlépe si vedl Ondřej Paciorek a jemu patří putovní kolík kalčoturnaje a sladká odměna. V piškvorkovém turnaji pak zazářil Zdeněk Maňák, který svým bystrým úsudkem porazil všech12 účastníků tohoto klání.

Celostátní kolo dějepisné olympiády aneb z Moravy do Chebu a zpět ve dvou dnech

26.11.2015, 10 fotek

Celostátní kolo dějepisné olympiády aneb z Moravy do Chebu a zpět ve dvou dnech

Ve dnech 25. a 26.11.2015 se trojice našich žáků ve složení Martin Skopal (2.B), Helena Janáková (3.B) a Doroty Hermanová (4.A) zúčastnila celostátního kola dějepisné olympiády gymnázií v Chebu. Nezbytný pedagogický doprovod tvořila Mgr. Eva Pěchová. Před trojicí žáků stál nelehký úkol - pokusit se co nejlépe navázat na úspěch loňského týmu v krajském kole této soutěže, který nečekaně v dubnu vybojoval postup do celostátního kola. Dva odchozí žáky Martina Fornůska a Adama Koníčka, kteří již úspěšně studují na vysoké škole, se tak pokusili nahradit noví bojovníci. Hned po příjezdu do Chebu jsme pochopili, že organizátor soutěže na nás opravdu nešetřil. Ubytoval nás v centru Františkových lázní a tak jsme alespoň na chvíli mohli zachytit nezaměnitelnou atmosféru tohoto lázeňského města. Druhý den následovala samotná soutěž. Až na místě samém nám došlo hned několik věcí např. ta, proč někteří účastníci dorazili s velkým kufrem na kolečkách. Každý z účastníků totiž obdržel cca 11 hodnotných historických knih (dohromady vážily 12,5kg) a řadu drobných dárků. Jejich následný transport na vlakové nádraží v Chebu zůstane na dlouhou dobu velmi intenzivním zážitkem pro každého z nás. Samotná soutěž zahrnovala čtyři kola testových otázek, které se vztahovaly k období Protektorátu a Slovenského státu, neboť mezi 75 účastnícími se týmy byla i slovenská gymnázia. Test byl velmi náročný a přesahoval znalosti absolventa vysoké školy. Náš tým musel nejprve „vydýchat" řadu otázek a poté se pustit s obrovskou vervou do jejich řešení. Zde se patří vyzvednout podíl zejména Doroty Hermanové, která si zachovala chladnou hlavu a zápolila s otázkami s nadšením hodným potomka husitů. Výsledné umístění ve druhé polovině tabulky by se sice mohlo dát vykládat jako neúspěch, ale uvážíme-li, že se v jednotlivých krajských kolech zapojilo na 200 gymnázií z ČR a SR, tak si myslíme, že se rozhodně nemusíme stydět. Navíc v následujících letech přece můžeme stoupat výš! Tak vzhůru do toho!

Jam session na DM

26.11.2015, 8 fotek

Jam session na DM

Každé pondělí a úterý se schází několik žáků SGV, aby si spolu zahráli a rozšířili si své hudební schopnosti. Začátečníci se scházejí v knihovně na kroužek kytary a ti pokročilejší chodí improvizovat do Slovanského sálu na akci s názvem Jam session. Hrajeme žánry od folku přes rock, pop, punk, blues a sem tam i jazz. A z těch pokročilejších se nám pomalu uskupuje školní kapela. V nejbližší době se můžete těšit na novinky z naší tvorby.

 

Bible a my

25.11.2015, 16 fotek

Bible a my

V měsíci říjnu se na naší škole uskutečnilo školní kolo soutěže Bible a my, kterého se zúčastnilo celkem 125 studentů. Z nich to byli čtyři nejúspěšnější, kteří postoupili do kola okresního konaného v Uherském Brodě. Byli to druháci: Jakub Vagunda, Nikodém Přádka, Karolína Strachotová a Nela Obdržálková z prvního ročníku. Na okresním kole se na druhém místě objevil Nikodém Přádka, který také tímto postupuje do kola celostátního do Brna. Toto závěrečné finále se koná v polovině března. Gratulujeme!

Ve středu 25. 11. 2015 v poobědových hodinách nasedli čtyři žáci z naší školy do našeho nového oblíbeného školního auta a vyrazili na dobrodružnou výpravu. Zatímco se ostatní studenti třásli s obavami, jak asi dopadnou třídní schůzky, my jsme se vesele bavili po cestě s naším „duchovním tátou" Radimem. Někteří ještě doháněli, co nestihli a pročítali si Janovo evangelium nebo jeden z jeho tří listů, jiní zase odpočívali - no co, poobědová siesta, ne? Asi po necelé půlhodině jsme byli na místě, naše dodávka byla přistavena kousek od vchodu. Rychle jsme vysedli a měli jsme asi minutu a půl na to, abychom se zapsali. Přišli jsme ke dveřím a už to začalo, otec zazvonil... a... nic. Zazvonil na druhý a třetí zvonek a.... nic. Zvonili jsme podruhé, potřetí.... a už to vypadalo, že asi prorazíme dveře, jak otec Radim navrhoval. V tom přišla jak anděl z nebe paní Macková a otevřela nám. Pozvala nás dál, abychom se zapsali v jídelně. Poté nás slavnostně přivítali a tím se započalo klání s názvem „Bible a my". Ještě jsme dostali požehnání od otce Radima, rozdělili jsme se do kategorií a rozešli do tříd. Tam pro nás byly připraveny písemné testy. Po vypracování úkolů a otázek jsme se opět vrátili zpět do jídelny. Tady jsme čekali na výsledky. Šest nejlepších soutěžících z písemného kola postoupilo do kola finálního. Zasedli jsme před porotu a odpovídali na otázky. K bodům z první části byly přičteny body z části druhé a v ten okamžik bylo sděleno, kdo je na tom nejlépe s biblickými vědomostmi. Naším největším znalcem Bible se stal Nikodém, který obsadil krásné druhé místo ve čtvrté kategorii. Následovalo čtvrté místo Nely, páté místo patřilo Karolíně a sedmou příčku obsadil Kuba.
Rádi bychom také poblahopřáli Pepovi Mackovi k jeho druhému místu ve třetí kategorii a jeho sestře Majdě ke třetímu místu ve druhé kategorii a těšíme se, až budou reprezentovat naši školu... Děkujeme paní Mackové za její staroslivý dozor.
Po končení na nás už čekal dobře naladěný Tidit. Znova jsme nasedli do auta, poděkovali Panně Marii a ubírali se cestičkou k domovu - na SGV.
Bylo to pro nás obohacující a krásně strávené odpoledne, ze kterého jsme si nedovezli jen pamětní listy, ale i další vědomosti týkající se Bible. A kdybychom sem nejeli, mnozí z nás, bychom ještě neměli přečteno Janovo evangelium i s listy, protože to bylo naším hlavním tématem.
Velké dík patří otci Radimovi za zprostředkování.

Karolína Strachotová

Burza škol Uherské Hradiště

24.11.2015, 6 fotek

Burza škol Uherské Hradiště

V úterý 24. a ve středu 25. 11. se v Klubu kultury v Uherském Hradišti konala burza středních škol. Návštěvníci měli možnost zavítat také k barevnému stánku SGV. Velmi nás těší rostoucí zájem o studium na našem gymnáziu a těšíme se na setkání s mnohými deváťáky při dnech otevřených dveří. Velký dík patří holkám z prvního a druhého ročníku, které neúnavně a s úsměvem propagovaly naši školu.

Internetová matematická olympiáda

24.11.2015, 7 fotek

Internetová matematická olympiáda

Tak jako loni, i letos se na Stojanově gymnáziu, Velehrad našla skupinka odvážlivců, kteří si zkusili potrápit svoje mozkové závity zapeklitými matematickými příklady v rámci Internetové matematické olympiády konané dne 24.11.2015. Na základě instrukcí dodaných Mgr. Evou Pěchovou a Mgr. Petrem Halodou se do řešení vrhlo 28 zájemců, kteří se rekrutovali z řad žáků 1. - 4. ročníku. Vytvořili 7 týmů, které se po dvě hodiny snažily řešit v 9 hodin zveřejněné zadání. Jak naši žáci uspěli v tomto boji prozatím nevíme, ale už teď jim můžeme poděkovat za to, že dobrovolně strávili nad matematikou o dvě hodiny více než ostatní.

O adventu v Regensburgu

23.11.2015, 10 fotek

O adventu v Regensburgu

Od 23. 11. do 4. 12. jsem měla možnost účastnit se vzdělávacího kurzu pro učitele němčiny v Regensburgu v Bavorsku. Co to znamenalo? Stále naposlouchávat a denně užívat němčinu, získat nové tipy pro výuku cizího jazyka, a také poznat místní obyvatele a kuchyni prostřednictvím ubytování v hostitelské rodině.
Jazykový a metodický kurz pro učitele nj hodnotím velmi kladně, především úroveň výuky a vstřícnost lektorů. Kurz navštěvovalo 10 učitelek - 3 z Polska, 1 z Maďarska a 6 z České republiky. Dopolední vyučování bylo věnováno zdokonalování jazyka obecně, ať už formou společné konverzace, práce s textem nebo plnění jazykových cvičení. Dopolední kurz vedla vždy stejná lektorka. Odpoledne se lektoři střídali, přičemž kurzy byly zaměřeny na nejrůznější témata, kde jsme se mohly nechat inspirovat dalšími metodickými tipy pro výuku němčiny (hry a hudba ve vyučování, mluva mladé generace, školní den v Německu aj.). Poté následoval volnočasový program - účastnily jsme se komentované prohlídky města s nejvýznamnějšími památkami (např. římská brána Porta Pretoria, Kamenný most aj.), zavítaly do pivovaru Kneitinger nebo na vánoční trhy. Mimo jiné jsem 1. neděli adventní navštívila Dóm svatého Petra, kde jsem zaslechla písně známého chlapeckého sboru „Domspatzen", a vstoupila tak do nadcházejícího adventu.
I když celkový studijní pobyt považuji za užitečný, doma je doma.

Návštěva bratrů z komunity v Taizé

23.11.2015, 8 fotek

Návštěva bratrů z komunity v Taizé

V pondělí 23. listopadu 2015 k nám na Domov mládeže na Velehrad zavítala vzácná návštěva, dva bratři z komunity Taizé. Bratr Immanuel pochází z Francie a bratr Wojtek je původem z Polska. Bratr Wojtek je v kontaktu s českou mládeží, která organizuje modlitby Taizé nebo přijíždí z ČR do Taizé. Po obědě měli oba možnost prohlédnout si velehradskou baziliku a lapidárium. Poté se jim věnovali studenti gymnázia, kteří je pozvali do cukrárny a tam si s nimi povídali anglicky (i česky). Po společné večeři se uskutečnila modlitba Taizé v kapli na Domově mládeže a následovala beseda s bratry v čajovně až do 20:30hod. Bratři nás seznámili s komunitou Taizé prostřednictvím krátkého, ale výstižného videa, které zachycovalo den mladých lidí v Taizé. Následovala beseda o tom, proč a jak se bratři rozhodli pro život v této komunitě. Také mluvili o radosti a pokoji z důvěry, kterou vkládají do Boha, a duchu jednotného a otevřeného společenství, které se v Taizé snaží žít. Velké díky patří Ivě Orlové, která se bratrům věnovala po celou dobu návštěvy Velehradu až do úterního dopoledne, kdy bratři odjížděli za dalšími mladými do Olomouce.

Ekumenická komunita bratří žijících ve francouzské vesničce Taizé byla založena v roce 1940 tehdy mladým Švýcarem Rogerem Schutzem. Po jeho smrti v 2004 se stal představeným komunity br. Alois. Dnes žije v komunitě přes 100 bratří z různých zemí a různých křesťanských vyznání (katolíci, protestanti, pravoslavní), někteří z bratří žijí v misiích např. v Bangladéši. Bratři každý týden přijímají stovky mladých lidí z celého světa, společně se modlí a ve skupinkách rozmlouvají, jak žít radost evangelia mezi lidmi. Na přelomu roku se uskutečňuje pravidelné setkání mladých s komunitou v některé evropské zemi, letos se uskuteční ve Valencii (loni bylo setkání v Praze). Jednou za dva roky probíhá víkendové setkání mladých z ČR v některém větším městě naší republiky. V roce 2017 se uskuteční setkání v Českých Budějovicích.

Shadowing - Francie

23.11.2015, 12 fotek

Shadowing - Francie

Možná jste zaznamenali, že v letošním školním roce zmizel na týden či dva nejeden kantor, zejména z řad jazykářů. I já jsem dostala příležitost se vytratit, a to na jeden týden, od 23. do 27. listopadu. Cílem mé cesty byla sladká Francie, tentokrát však zahalená do smutku důsledkem nedávných teroristických útoků.

I přes obavy ze zpřísněných kontrol na hranicích proběhla cesta bez sebemenších komplikací, pouze s větší intenzitou ozbrojených policistů. Následoval týden v poklidném městečku Bourg-en-Bresse v regionu Rhône-Alpes nedaleko Lyonu, kde jsem navštěvovala lycée professionnel Marcel Pardé se zaměřením na oblast módy, administrativy či sociální práce.

Mým úkolem byl tzv. shadowing, tzn. pozorování a asistenci ve výuce za účelem získání nových zkušeností a inspirace. Měla jsem možnost působit v hodinách angličtiny a francouzštiny. V literatuře se hlavně četlo a podrobně analyzovalo jedno vybrané literární dílo, a to po dobu zhruba jednoho až dvou měsíců. Výuka jazyků se od té naší příliš neliší, žáci jsou však více nuceni dlouhodoběji pracovat na projektu souvisejícím s probíraným tématem. Jedním takovým zajímavým zpracováním celku bylo krátké video do castingu soutěže The Amazing Race.

Celý pobyt pro mě znamenal cennou zkušenost. Je dobré na vlastní oči vidět, jak to opravdu ve francouzských školách chodí, a odnést si nápady do své praxe. A neméně důležité je také znovu zakusit šarm země, ucítit pravý francouzský sýr, zakousnout se do krémového mille-fille, okusit místní Beaujolais, popovídat si s Francouzi, obdivovat jejich schopnost žít a užívat, mít zase na všechno čas, pas de stress, zajít si na francouzskou mši... Tout en bref vivre français.

Marie Vančurová

Okrskové kolo ve florbalu chlapců

18.11.2015, 3 fotek

Okrskové kolo ve florbalu chlapců

Okrskové kolo ve florbalu chlapců se odehrálo včera - 18. 11. v hale Gymnázia Uherské Hradiště. Turnaje se zúčastnilo pět družstev včetně toho našeho. První dvě družstva postoupila do okresního kola, které se odehraje 20.11. v hale TJ Spartak Uherský Brod. A protože se náš tým skládá především ze studijních typů žáků, rozhodli jsme se brát Coubertinovské heslo vážně. „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se". Respektive je důležité umístit se mimo první dvě pozice a nebýt poslední. Tato taktika se nám podařila dokonale naplnit. Po dvou remízách a dvou prohrách jsme skončili na vysněném 4. místě. Chlapci si zaslouží pochvalu za bojovnost a nasazení, které ovšem tentokrát nestačilo na lépe technicky vybavené hráče soupeřících týmů. Nejlepším hráčem našeho týmu byl Johnny Lžičař, který svými rychlými výpady několikrát zaskočil obranu převážně útočících týmu. Nejtvrdším hráčem pak byl překvapivě Pavel Chudík, který jednoho hráče odmrštil, dva zesměšnil a jednou si odpykal minutový trest. V bráně řadou zákroků překvapil Albert Fuchs - zde je třeba zmínit především dva fantastické kousky, které pomohly odvrátit jasné brankové příležitosti. A potom také dva zásahy, které naopak jasné brankové příležitosti vytvořily. Ve florbalu jsme tak nezazářili, ani nepropadli a kluci si, myslím, dobře zahráli.
Konečné pořadí turnaje:
1. Gymnázium Uherské Hradiště
2. SOŠG Staré Město
3. SPHZŠ UH
4. SGV
5. OA UH
V pondělí 30. 11. nás čeká okresní kolo ve volejbale dívek. Uvidíme, jak se holkám bude dařit a zda dokážou dosáhnout lepšího výsledku než naši florbalisté.
Sportu zdar a florbalu taky...

Mgr. Viktor Johaník

Školení pedagogů ve Fryštáku

16.11.2015, 12 fotek

Školení pedagogů ve Fryštáku

Zatímco si žáci v pondělí 16. 11. užívali ředitelského volna, vyrazili učitelé a vychovatelé SGV na dvoudenní školení do Fryštáku. V průběhu dopoledního bloku jsme se spolu s bývalým spirituálem SGV, P. Pavlem Stuškou, zamýšleli nad úlohou a posláním církevních škol. Odpoledne nás pak navštívila Mgr. Zdislava Vyvozilová, vedoucí Centra pro školy Olomoucké arcidiecéze, aby si s námi povídala na téma "Učitel na katolické škole". Těsně před večeří nadešel čas na sdílení zážitků a zkušeností z výjezdů pedagogů uskutečněných v rámci projektu Rozvíjíme jazyky. Úterní dopoledne jsme se věnovali našemu Projektu osobnostního rozvoje. A díky tomu, že se naše školení konalo v prostorách DISu ve Fryštáku, jsme měli možnost poznat prostředí, kde část kurzů tráví i naši žáci.

Slavnostní benefiční koncert

15.11.2015, 20 fotek

Slavnostní benefiční koncert

Dne 15. 11. 2015 se v krásném prostředí Arcibiskupského paláce v Olomouci uskutečnil slavnostní benefiční koncert, jehož výtěžek byl věnován na podporu žáků Stojanova gymnázia, Velehrad. Tento koncert tradičně pořádalo Sdružení Amici di Velehrad (Přátelé Velehradu) ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým a podpořila jej italská sýrárna Orrero a.s. V průběhu koncertu zazněly mimo jiné skladby R. Schumanna či L. v. Beethovena.

Autor fotografií - Filip Kotek

 

Festival duchovní hudby - návštěva z Londýna

12.11.2015, 5 fotek

Festival duchovní hudby - návštěva z Londýna

Každým rokem se na podzim koná na Velehradě Festival duchovní hudby. Přijíždí sem sbory nejen z naší země, ale rovněž ze zahraničí. V tomto roce se této kulturní akce rovněž účastnil sbor z Velké Británie. Jednalo se o katolickou školu St Richard Reynolds sídlící v části Twickenham, v jihozápadním Londýně. V pátek se Angličané aktivně účastnili vyučování. Čeští studenti si připravili prezentace o jídle, Vánocích, českých zvycích. V některých hodinách se také zpívalo, např. písně od Beatles. Hudecká muzika ze třídy 3.B nás všechny potěšila svými lidovými písněmi. Během Festivalu měli Angličané možnost navštívit baziliku, lapidárium i Archeoskanzen v Modré. Hlavním festivalovým dnem však byla sobota. Angličané zde uzavírali slavnostní program. Odměnou za jejich pěkné vystoupení byl potlesk publika. Důstojné ukončení Festivalu se konalo v neděli v Brně v katedrále sv. Petra a Pavla. Všechny sbory doprovázely celou mši a užívaly si poslední společné a duchovní zážitky.
V pondělí vedla další cesta Angličanů do Uherského Brodu. Dopoledne se zapojili do vyučování v místní katolické základní škole a vzájemné setkání vyvrcholilo společným koncertem chrámového sboru z Londýna a folklórního souboru Holúbek. Následně si hosté prohlédli centrum města a ve farním kostele ještě měli možnost zazpívat si. Místní varhaník jim svým koncertem představil významné české hudební skladatele Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka. Krásné zážitky je jistě budou ještě dlouho provázet v jejich vzpomínkách.

Cimbálová muzika a folklórní soubor na konferenci

11.11.2015, 4 fotek

Cimbálová muzika a folklórní soubor na konferenci

Dne 11. 11. 2015 členové FS a CM Stojanova gymnázia, Velehrad vystoupili při příležitosti Národní Konference Venkov 2015, která se uskutečnila ve dnech 11. - 13. 11. 2015 na Velehradě. Naši studenti přispěli několika folklorními vstupy ke zpestření programu v rámci besedy, která se konala ve středu 11. 11. na našem gymnáziu. Velké poděkování patří skvělému tanečnímu souboru, tentokrát ve složení Jana Habartová a Vít Beníček, Eva Grebíková a Zdeněk Moravanský, Kateřina Vranková a Ondřej Filípek, Tereza Halodová a Jiří Vašek, Julie Waltherová a Albert Fuchs, Anna Heliová a Richard Kasan, a výborné cimbálové muzice ve složení Štěpán Kapsa, Vojtěch Jochim, Tereza Hůsková, Veronika Michalčíková, Lukáš Macek, Jakub Vagunda, Adam Kuruc, Václav Jochim, Ráchel Jankových a Anežka Orságová. Děkuji všem rodičům, kteří pomohli v dopravě žáků na naši akci.

Mgr. Ilona Krátká

Florbalový miniturnaj s AG Kroměříž

05.11.2015, 14 fotek

Florbalový miniturnaj s AG Kroměříž

Každý čtvrtek se scházíme v tělocvičně místní ZŠ, abychom trénovali a zahráli si florbal. Přibližně 10 - 15 kluků stráví hodinu tréninkem a pak i vlastní hrou.
Dne 5.11.2015 vypadal ale trénink jinak - pozvali jsme na přátelské utkání kluky z nedalekého Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži. 7 žáků a 3 vychovatelé (dva z nich byli součástí týmu) se postavili proti našim florbalistům. V našich podmínkách jsem hráli tradičně ve složení 3+1 a 2x 10 minut. Vzhledem k tomu, že z řad SGV bylo zájemců požehnaně, vytvořili jsme za SGV týmy dva. Každý z obou našich týmů si zahrál proti AG zápas - jeden tým podlehl 4:6, druhý vyhrál 11:1. Do třetice si s AG mohl zahrát každý, kdo měl ještě sílu a chuť. Poslední zápas byl velmi dynamický, nakonec skončil 8:5 pro SGV.
Čtvrteční podvečer byl tak jistě příjemným sportovním zážitkem pro všechny zúčastněné. Klukům z AG i jejich vychovatelům patří dík za návštěvu a nezbývá, než si říci „zase někdy příště".

T.Chytka

Natáčení vánočního pořadu s Hradišťanem

04.11.2015, 20 fotek

Natáčení vánočního pořadu s Hradišťanem

Pěvecký sbor SGV v současné době intenzivně pracuje na natáčení vánočního hudebního pořadu spolu s Hradišťanem Jiřího Pavlici. Zvuk se nahrával 4. 11. ve studiu v Dolních Bojanovicích a obraz budou naši sboristi natáčet ve Křtinách. Celé pásmo uvede na Štědrý den Česká televize.

Jak jsme pomáhali uprchlíkům

03.11.2015, 15 fotek

Jak jsme pomáhali uprchlíkům

Minulý týden proběhla ve sklepě našeho gymnázia první rychlá sbírka na pomoc uprchlíkům. Vybíralo se hlavně teplé oblečení a boty. Tyto a další věci měly doputovat na srbsko-chorvatskou hranici, kam přichází v průměru 5000 imigrantů denně, často zcela nepřipravených na blížící se evropskou zimu.

Jednalo se o bleskovou dvoudenní akci. Hned v úterý odpoledne byl obsah sbírky převezen do brněnského sběrného místa v kině Scala. Pár pytlů zůstalo v průjezdu školy. S těmi jsme se vypravili den nato přímo na místo, do vesničky Bapske na srbsko-chorvatské hranici. Pokud Vás zajímají detaily z oblasti Bapske, otevřte si prosím přílohu.

Velké díky patří českým dobrovolníkům, kteří začali s iniciativou pomoci a uprostřed ničeho vybudovali fungující systém a také Vám všem, kteří jste jakkoli pomohli u nás ve škole, sbírkou, nošením těžkých pytlů, tříděním... Bundy, boty a mikiny, které jste přinesli, teď hřejí tyto lidi, kteří neměli to štěstí a nenarodili se do pokrokových zemích jako je ta naše.

Pouť na Provodov

20.10.2015, 10 fotek

Pouť na Provodov

V počtu osmi lidí, včetně otce Radima a paní vychovatelky Martiny Vlkové, jsme naskákali do bílé SGV dodávky a vydali se směrem k Provodovu. Cesta dlouhá nebyla, ale nic nám nebránilo v tom, abychom si ji s kytarou a zpěvem ukrátili. Pak nás čekal výstup na kopec a házení kaštanů za límec, na baťůžky. Po vyhlídce na okolní přírodu následovala komorní mše. Měli jsme tam i starší pár, který se k nám na mši přidal a pak se před focením vypařil. My jsme si to ale náležitě užili a když jsme již v noční tmě čekali na návrat zpět, museli jsme zimu vyhnat z našich končetin ukazovačkou „Tralalero". Na zpáteční cestě jsme celou pouť završili modlitbou růžence.

Pohár Josefa Masopusta

20.10.2015, 4 fotek

Pohár Josefa Masopusta

Poprvé se čeští fotbalisté probojovali na ME v roce 1960. Na soupisce v éře studené války se objevili pouze hráči domácí ligy. Chytré kombinace přihrávek, v nichž vynikal zejména Josef Masopust, tehdy stačily na třetí místo, zrodila se ovšem generace, která brzy zapíše československý fotbal do dějin. O dva roky později skončí tým druhý na MS a Masopust se stane nejlepším fotbalistou Evropy. (RESPEKT č. 43/2015) A právě po tomto legendárním špílmachrovi se jmenuje turnaj, do kterého se kvalifikovalo naše gymnazialní fotbalové mužstvo. Turnaj se odehrál v úterý 20. října za velmi chladného počasí. Herně jsme určitě nepropadli, ba naopak, dařilo se nám předvádět divácky atraktivní kopanou, která sice nepřinesla žádný bod do turnajové tabulky, ale nadchla fotbalové odborníky, kteří náš tým považovali za outsidera turnaje. Třešničkou na pomyslném dortu pak byla geniální herní akce v podání Dominika Mazla, našeho bezesporu nejlepšího hráče, který nechal nahlédnout na svá záda pětici soupeřových hráčů a k úžasu diváků i samotného trenéra rozvlnil síť nádhernou střelou. Symbolicky jsme tak dokázali, že na turnaj patříme a protivníci musí mít před námi respekt, nemohou si dovolit podcenit naše chlapce. Všem hráčům patří dík za vzornou reprezentaci a krásné páté místo mezi všemi středními školami našeho okresu!
Sportu zdar a velehradskému fotbalu zvlášť.

Practical Methodology teacher training

19.10.2015, 9 fotek

Practical Methodology teacher training

Ve dnech 19. - 30. 10. 2015 jsem se zúčastnila kurzu Practical Methodology teacher training, který se konal ve městě Eastbourne, v jihoanglickém hrabství Sussex, v Eastbourne School of English. Kurz byl určen učitelům středních škol a byl zaměřen na teoretickou i praktickou podporu učitelů ve výuce cizího jazyka. Velká pozornost byla věnována převážně rozboru různých pedagogických teorií, přístupů a metod, včetně využití moderních technologií ve výuce. V dopoledním i odpoledním výukovém bloku jsme s vynikajícími učiteli Rolfem Donaldem nebo Markem Hillem proplouvali nejenom onou již zmíněnou teorií, ale také přínosnými a mnohdy i vtipnými aktivitami, při nichž jsme se přesvědčili, že výuka cizího jazyka může být v mnoha ohledech velmi zábavná a vtipná. Cením si jejich profesionalitu, brilantnost a otevřenost, s kterou do hodin přicházeli.
Ve svém volném čase jsem měla možnost poznávat nejenom zákoutí malebného a klidného přímořského města Eastbourne, ale také se pravidelně vydávat na příjemné procházky po pobřeží, především pak směrem k útesům na Beachy Head, které nabízí pohled na křídové útesy Seven sisters a kopcovitou krajinu nebývalé krásy - South Downs a samozřejmě na moře. Jedno odpoledne jsem zavítala do starobylého městečka Alfriston, v němž se nachází mnoho středověkých domů a kostel, jehož historie sahá až do roku 1360.
Na výlet jsem se vydala mimo jiné i do tolik turisty vyhledávaného přímořského letoviska Brighton, kde se nachází naprosto unikátní bývalé královské sídlo ojedinělé svou krásou - Royal Pavillion - s prvky indické a orientální architektury. Nevynechala jsem ani hlavní město Londýn, kde jsem cíleně navštívila National Gallery a British Museum.
Pobyt v Eastbourne mi mimo již zmíněné umožnil přirozený kontakt s kulturou a jazykem, který vyučuju. Toto považuji za nesmírný přínos, o to víc, je - li součástí takového pobytu výuka v daném jazyce o současných trendech ve výuce jazyka. Možnost prožít každodenní běžný život v anglicky mluvící zemi patří mezi nejpřirozenější způsoby jak si občerstvit, pochytit cizí jazyk. Příležitostí pro komunikaci v cizím jazyce bylo opravdu mnoho, včetně dlouhých vyprávění v hostitelské rodině.

Pobyt v cizí zemi nabízí možnosti cestování a poznávání zajímavých míst. Získané poznatky pak učitel může lépe uplatnit i ve výuce. Celkově si tak snadno dotváří představu o historii a kultuře národa, jehož jazyk vyučuje. Načerpané vědomosti, zážitky i zkušenosti se mi staly inspirací do výuky.

Ilona Krátká

Projekt krokus

15.10.2015, 5 fotek

Projekt krokus

Ve čtvrtek 15. 10. proběhlo na zahradě naší školy zasazení žlutých krokusů, kterého se zúčastnili žáci prvního ročníku. Krokusy byly zasazeny do tvaru Davidovy hvězdy, nebo hexagramu, chcete-li. Až vykvetou, budou připomínat znak, kterým museli být za druhé světové války označeni všichni Židé od šesti let, a tak symbolicky uctí památku dětských obětí holocaustu.

Projekt krokus - AJ

Projekt krokus - ČJ

"Akce byla velmi zajímavá a dobrodružná. Již od začátku bylo vše proti nám. Byla zima, pršelo a nikdo netušil, jak na to, až na pana profesora, ale i jeho znalosti byly pouze teoretické. Nakonec jsme si vzpomněli na dělníky na D1 a vypracovali jsme systém, který byl naprosto vyhovující: a sice čtyři dřeli a zbytek spokojeně přihlížel. Dlužno podotknout, že jsme kopali velmi hluboké příkopy, cca 12cm, takže archeologické nálezy nebyly žádným překvapením. S výsledky naší usilovné práce se budete moci blíže seznámit na jaře příštího roku, kdy ta nádhera k naší pýše a ke cti naší školy vykvete a bude vznešeně připomínat to, co už se nesmí nikdy opakovat. Dokud nezvadne, samozřejmě."

Oskar Vogl

Tvořivé večery na DM

15.10.2015, 13 fotek

Tvořivé večery na DM

V měsíci říjnu jsme se s prvačkami vrhly do pečení muffinů ve školním klubu. Jak byly holky šikovné a jak je to bavilo, poznáte na fotkách. Některé využily i možnosti si vyrobit barevná a voňavá mýdla třeba jako dárek k Vánocům.

Projekt osobnostního rozvoje - 3. B

14.10.2015, 20 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 3. B

Ve dnech 14. - 16. 10. 2015 jsme se zúčastnili kurzu osobnostního rozvoje ve Fryštáku. Stejně jako vždycky nás čekal velmi nabitý program, který byl tentokrát zakončený velkou výzvou. Celý kurz byl zaměřený na světové problémy. Jako první nás instruktoři přivítali v podobě novinářů. Naším prvním úkolem bylo udělat rozhovor s obyvateli Fryštáku. Po tom, co jsme se dostavili do ,,baráku", jsme si zahráli hru, kde šlo o zapamatování našich jmen. Dále jsme si na rozjezd zahráli hru Scrabble, u které jsme si procvičili slovní zásobu a navíc jsme se zapotili. Ve večerním programu jsme si vyzkoušeli, jaké to je starat se o celý stát, o jeho provoz a ekonomiku. Další den odpoledne jsme si hráli na stavitele a naším úkolem bylo postavit dráhu z trubek, která by dostala kuličku až do cíle. Třešnička na dortu celého kurzu byla již zmiňovaná výzva, která se konala vůbec poprvé za historii DISu. Instruktoři nám touto výzvou chtěli přiblížit situaci uprchlíků, protože se toto téma dotýká nás všech. Na začátku jsme vůbec netušili, o co jde. Jediné co jsme měli, byla mapa s vyznačenou trasou naší cesty. Neměli jsme sebou vůbec nic, žádné jídlo, pití, elektroniku ani peníze. Podle mapy jsme přicházeli na různá stanoviště, kde jsme dostávali nějakou věc, která nám pomůže, například baterku, jídlo nebo deku. Po čase nám došlo, že se asi do večera na DIS nevrátíme. Každé skupince byla přidělena určitá adresa, na které nás čekalo ubytování a nocleh. Na DIS jsme se vrátili až v ranních hodinách. Chvílemi jsme bloudili, ale nakonec jsme se všichni ve zdraví sešli. V té době nám celá výzva přišla hodně drsná, teď na ni ale vzpomínáme s radostí a se smíchem. Byl to zážitek, na který jenom tak nezapomeneme. Poslední den byl spíš odpočinkový, protože jsme byli unavení z předešlé výzvy. Celý kurz jsme si velmi užili a patří k těm nejvíce vydařeným.

Projekt osobnostního rozvoje - 3. A

14.10.2015, 20 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 3. A

V říjnu od 14. - 16. náš ročník prošel kurzem osobnostního rozvoje. Letošní téma byly Globální problémy. Z počátku jsem byl velice skeptický, protože jsem si nedokázal představit, jak by náš kolektiv mohl někdo poučovat o problémech ve světě, především kvůli rozličnosti názorů u nás ve třídě.

Prvním den jsme prošli pár sportovními aktivitami, při kterých jsme se poznali tak, jak to prostě ve školních lavicích není možné. Zjistili jsme, že dokážeme vytvořit skvělý tým a zabrat s cílem vyhrát za každou cenu. Potom následovalo uvědomování si vlastních názorů na dané téma s prezentací, kterou jsme si sami připravili a odpřednášeli před svými spolužáky. K večeru prvního dne si instruktoři spolu s učiteli pro nás připravili hru zvanou: „Trade game". Byly jsme rozděleni do skupin, v podstatě do jednotlivých států, a měli jsme si vyzkoušet, jaké to je vést ekonomiku určitého státu jako je například: Velké Británie, USA, Iráku a podobně. Cíl hry nebyl jasně stanovený, jenom na konci hry přišla otázka, jestli si myslíme, že to ve světě takhle funguje.

Druhý den byl více odpočinkový, tedy kromě odpoledního programu. Náš „večerní" program začal ve čtrnáct hodin, kdy jsme byli z Fryštáku vyhnáni „teroristy". Dostali jsme mapu a měli jsme dojít na určitá stanoviště, kde jsme dostávali různé předměty (deky, baterky, jídlo a pití). Cílem této hry bylo vyzkoušet si, jaké to je být ze dne na den uprchlíkem.

Já osobně jsem si tento, jakožto každý Fryšták, maximálně užil. Jenom by mohl být delší, třeba celý týden. Měl jsem šanci poznat své spolužáky mimo školní lavici a zakusit, jaký jsme kolektiv i v krizovějších situacích. A to se nepoštěstí každému.

Macho Vladimír 3.A

Kytara pro začátečníky

13.10.2015, 5 fotek

Kytara pro začátečníky

Každé úterý večer se žáci ubytovaní na SGV scházejí na volnočasovou aktivitu s názvem Kroužek kytary pro začátečníky. Výuka probíhá ve skupině 3-5 lidí. Žáci se učí základní kytarové rytmy a akordy. Hrají se především folkové písničky a skladby oblíbených interpretů.

Stánek SGV na XIX. veletrhu SŠ v Hodoníně

07.10.2015, 10 fotek

Stánek SGV na XIX. veletrhu SŠ v Hodoníně

Ve dnech 7. a 8. 10. měli návštěvníci "veletrhu vzdělávání" v Hodoníně možnost zastavit se také u stánku Stojanova gymnázia. Usměvaví kluci z naší školy deváťákům i jejich rodičům ochotně zodpovídali jejich všetečné dotazy týkající se přijímacích zkoušek a studia na SGV. Ve čtvrtek na pódiu hodonínského kulturního domu vystoupila také naše školní cimbálka a za svůj výkon sklidila zasloužený potlesk. Věříme, že se s mnohými návštěvníky veletrhu setkáme také při dnech otevřených dveří (27. a 28. 11.), u přijímacích zkoušek a hlavně 1. září 2016.

Projekt osobnostního rozvoje - 2. B

05.10.2015, 20 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 2. B

Do Fryštáku jsme vyrazili v pondělí 5. října 2015 dopoledne. Hned po příjezdu nás přivítali vědci z „Univerzity štěstí" Papája a Štěpán a začali nám dávat cenné rady, jak si udržet štěstí: Vřele se pozdravit, darovat květinu, vychutnat si sladkost, překonat překážky a tak dále.
Naplněni první dávkou štěstí jsme se vydali na průzkum DISu a hledali jsme malé skryté indicie, pomocí nichž jsme doplňovali tajenku. Po rychlém ubytování jsme si vytvořili krabičky na vzkazy, protože dobré vzkazy také zvyšují hladinu našeho štěstí.
Následovalo pečlivé plánování vzájemných rande, která probíhala kdykoli, když byl čas. Během těchto krátkých setkání jsme prodiskutovali ve dvojicích vážná i veselá témata a dozvěděli se o sobě zajímavé věci.
Nohy i ruce jsme potrápili při týmovém minigolfu hraném na skále, kde vyhrál ten, kdo se nejvíc radoval.
Následovala výroba osobních lampionů, na které jsme se podíleli vzájemně všichni.
Do našeho hnízdečka štěstí se nám snažil dostat vetřelec, jímž byl mravenec Papája, kterému jsme dokázali odolávat celé tři minuty. Pak nás ovšem přechytračil a vecpal se na naše místo.
Po večerní reflexi celého dne jsme se rozešli do postelí načerpat síly na další den.
Druhý den jsme z kruhového lana vytvořili Davidovu hvězdu. Pro velký úspěch se činnost dvakrát opakovala, přičemž nejaktivnější jedinci byli oslepeni šátkem. Přesto jsme to s více či méně vrcholy zvládli.
Protáhli jsme se vzájemně přes pavučinu, postavili most přes řeku, postavili most přes dvě řeky a nechali se zatopit povodňovou vlnou. Po vydatném obědě jsme se prošli, hráli si na indiány a honili se z kopce za nekulatým nesmyslem, přitom běhali dokolečka a křičeli. Ani potok nás nezastavil.
Zvedli jsme si adrenalin při slaňování, překonali sami sebe při lanových aktivitách, pokořili jsme horolezeckou stěnu a zatrsali si na taneční podložce.
Při prezentaci devíti různorodých scének nám záviděl samotný HOLYWOOD a tleskalo publikum v celé místnosti!
Po reflexi jsme šli spát, protože jsme potřebovali energii na RAM, CAM, CAM a opětovné překonání povodňové vlny. Tentokrát jsme neutonuli, ale vytvořili rekord v době trvání záchranné operace před povodňovou vlnou.
Po týmové hře na motivy Activity jsme si vzájemně poděkovali a šli čekat na zpožděný autobus, který nás odvezl domů.
Díky a příště zas!

Projekt osobnostního rozvoje - 2. A

05.10.2015, 20 fotek

Projekt osobnostního rozvoje - 2. A

5.-7. října tohoto roku se náš ročník konečně opět zúčastnil zajímavých a naplněných, ztmelovacích okamžiků i delších chvil ve Fryštáku, a to v rámci Projektu osobnostního rozvoje. Čekaly nás tři dny plné zábavy a her, při kterých šlo především (i když ne jen) o upevňování vztahů ve třídě. Kurzu se tentokrát zúčastnila i naše třídní matička, Mgr. Taťána Součková, která nám pobyt zpestřila a sama ji jej (podle jejích vlastních slov) velmi užila. Po celou dobu pobytu nás provázeli úžasní instruktoři z Domu Ignáce Stuchlého, díky nimž jsme mohli spolu zažívat vskutku požehnané dny. Velmi se těšíme, co nás čeká na jaře...
FRYŠTÁKU ZDAR!!!

Žáci naší školy se stali přáteli sirotčince v Tanzánii

01.10.2015, 14 fotek

Žáci naší školy se stali přáteli sirotčince v Tanzánii

Již v minulém roce naši žáci přispěli na děti ze sirotčince v Tanzánii. Díky jejich obětavosti jsme mohli těmto dětem poslat na účet 1900,- Kč. Pomoc spočívala v prodeji výrobků, které vytvořili žáci na DM ve svém volném čase. Jednalo se o muffiny, perníky a mýdla.

S podporou sirotčince pokračujeme i letos. Naši žáci chodí na brigády do lesa, kde čistí les po těžbě a oklepávají omítky na hájence. Vydělané peníze opět zašleme na účet sirotčince.

I nadále chceme tento sirotčinec podporovat různými aktivitami.

Více o sirotčinci: http://www.karibunyumbani.org/

Okresní přebor v přespolním běhu – Uherský Ostroh

01.10.2015, 4 fotek

Okresní přebor v přespolním běhu – Uherský Ostroh

Prvního říjnového dne jsme zavítali do Uherského Ostrohu na závody jednotlivců a družstev v přespolním běhu. Dívky běžely na trati o délce tři kilometry, chlapci pak na trati ještě o dva kilometry delší. Už ráno jsme však museli provést nutné změny v pečlivě seskládané sestavě děvčat, neboť jednu ze závodnic přes noc přepadla zákeřná choroba - rýma. Vyrazili jsme tedy ve složení: Kazíková Veronika, Krchňavá Magdaléna, Beníčková Anežka, Lesovská Viktorie, Brunclík Vilém, Cimala Jan, Kapsa Štěpán a Smetka Patrik. Možná se zeptáte, zda je nutné popisovat stránky našeho webu všemi členy běžeckého týmu. A já Vám rád odpovím: Je! Těžko by kdokoliv z Vás, milých čtenářů, předpokládal, jak to všechno dopadne. Nebudu Vás napínat:
• 1. místo družstva - dívky: SGV Velehrad
• 1. místo družstva - chlapci: SGV Velehrad
Pokud Vám tento výčet nepřijde dostatečně šokující, připojím další:
• 1. místo - chlapci (5km): Vilém Brunclík
• 2. místo - chlapci: Jan Cimala
• 3. místo - chlapci: Patrik Smetka
• 1. místo - dívky (3km): Magdaléna Krchňavá
• 2. místo - dívky: Viktorie Lesovská
• 3. místo - dívky: Veronika Kazíková
Ano, skutečně nadpis tohoto článku mohl znít: Borci z Velehradu vyloupili Uhersky Ostroh! Musíme však zůstat skromní, jsme si totiž vědomi toho, že je před námi ještě krajské kolo, kam jistě přijede větší konkurence a naše výsledky už nemusí mít tolik lesku. Naopak, budeme rádi, pokud se najdou další skvělí běžci, kteří by náš tým mohli vhodně doplnit.
Sportu zdar a běhu zvlášť.

Za inspirací do evropských škol - Professional Shadowing, Lucemburk

28.09.2015, 15 fotek

Za inspirací do evropských škol  - Professional  Shadowing, Lucemburk

Člověk, pedagoga nevyjímaje, se učí celý život.
Byla-li mně proto nabídnuta možnost strávit jeden týden na zahraničních školách, neváhal jsem a vydal se za hledáním pedagogické inspirace.
Cílem mé cesty byl Lucemburk, konkrétně tři školy, nacházející se v hlavním městě této země. Fotografický doprovod dokumentuje mé návštěvy v chronologickém pořadí.
První školou, kterou jsem navštívil, byla International School of Luxembourg, http://www.islux.lu/, škola nabízející anglofonní edukaci ve frankofonní a germanofonní zemi. V rámci své observační návštěvy jsem byl svědkem a účastníkem hodin angličtiny, které vedl Donal Owens, a hodin historie a „social studies", které učil James Penn.
Druhou destinací, do které jsem se zájmem dorazil, abych se podíval, jak učí naši zahraniční kolegové, byla European School Luxembourg II - Mamer, http://80.90.48.2/lux2/, škola, která vyučuje žáky všech zemí Evropské unie. Měl jsem možnost navštívit hodiny angličtiny, které učili Peter Clarke a James Leader a hodiny dějepisu a „human science" Russela Morgana.
Třetí školou, jejíž výuku jsem měl možnost navštívit, byla European School Luxembourg I - Kirchberg, http://www.euroschool.lu/esluxone/Secondary/sec-home.html, kde jsem zhlédl hodiny angličtiny, které učil Matthew Gambrill.
Přemýšlím-li o tom, co spojovalo všechny hodiny ve všech školách, ve kterých jsem strávil několik inspirativních dní, přicházím k překvapivému závěru: bylo to výborné, to znamená slušné, přátelské a ukázněné chování všech žáků. Navzdory nejrůznějším předsudkům a mýtům, které panují o západoevropském vzdělávání, byla velmi pracovní a ukázněná atmosféra výrazným rysem hodin, jichž jsem se zúčastnil. Byla to atmosféra jakési nekřečovité, neponížené a sebevědomé kázně, se kterou všichni žáci fungovali v hodinách i mimo ně, kázně jako poznané a dobrovolně až radostně přijaté nutnosti. Nepřehlédnutelný byl rovněž oboustranný respekt, se kterým spolu interagovali žáci a učitelé všech škol. Je mně velkým potěšením konstatovat, že podobně radostné pocity a podobná pozorování zažívám při každodenním životě v naší škole.
Podrobnější popis jednotlivých hodin a svých observačních zážitků jsem velmi rád připraven sdělit všem zájemcům!

Viktor Černý

Berlín - jazykový kurz pro žáky SGV, 1. část

27.09.2015, 20 fotek

Berlín - jazykový kurz pro žáky SGV, 1. část

V týdnu od 27.9.do 2.10.2015 se skupinka 20 žáků Stojanova gymnázia vydala na poznávací a jazykový zájezd do Berlína. Výlet začal již v 4.45 ráno v neděli, kdy na nás čekal žlutý autobus agentury Student agency, která pobyt připravila. Po několika přestávkách jsme po obědě dorazili do Drážďan, které nás oslnily svými památkami a nádherným opraveným kostelem (oprava trvala téměř 60 let) Frauenkirche. Prohlídka byla velice rychlá, ale seznámili jsme se s hlavními krásami Drážďan i s pouličními umělci, kteří se zde v hojné míře vyskytovali.
Kolem osmnácté hodiny jsme dojeli do hlavního města Spolkové republiky Německa Berlína. Berlín je velice moderní, multikulturní město, které leží na řekách Spréva a Havel, a znovu od roku 1995 zde sídlí německá vláda. Ubytování v rodinách bylo vcelku náročné, měli jsme 6 míst setkání a rozcházení. Rodiny byly rozdílné úrovně a kvality, totéž můžeme říci o poskytované večeři a svačinách. Někteří z nás budou mít opravdu nezapomenutelné zážitky...
První den se nám naštěstí opět povedlo shledat se v našem žlutém autobuse na všech šesti místech a s menší časovou prodlevou jsme dorazili do jazykové školy, která se nacházela v centru města. Výuka probíhala každý den od 9.30 do 12.00 ve třech skupinách rozdílné úrovně. Pro některé z nás bylo těžké porozumět rodilým mluvčím, pro řadu studentů to bylo i poprvé, co mohli hovořit s opravdovým německy mluvícím lektorem. Hodiny byly většinou zábavné, hráli jsme i hry, dozvídali se mnoho zajímavého o Berlínu, četli různé texty. Ve výuce jsme zabrousili i do gramatiky, procvičovali koncovky přídavných jmen a minulé časy.
Každý den odpoledne jsme měli naplánované výlety a prohlídky. První den byl zaměřen na východní Berlín a byl nejnáročnější, protože jsme navštívili budovu Říšského sněmu, Brandenburskou bránu, Ostrov muzeí s egyptským muzeem (zde jsme si prohlédli sochu Nefertiti), Humboldtovu Univerzitu a Alexandrovo náměstí s televizní věží.
Druhý den jsme zavítali do Postupimi, kde byla uzavřena Postupimská dohoda na konci druhé světové války. Měli jsme také téměř tříhodinovou prohlídku zámku založeného Fridrichem II. Sanssouci a Neue Kammern. Zde si zkusili žáci třetích a čtvrtých ročníků roli překladatelů, když se střídali v překládání pana průvodce. Večer jsme se opět vrátili unavení do svých rodin na večeři a ke krátkému odpočinku.
Třetí den byl věnován západnímu Berlínu a historii Berlínské zdi. Navštívili jsme muzeum Check-point-Charlie, které bylo velice rozsáhlé a podrobně zpracovávalo problematiku rozdělení západního a východní Berlína, historii budování a bourání Berlínské zdi, věnovalo se i narušitelům hranic mezi východním a západním Německem. Dále jsme si také prohlédli velmi moderní Postupimské náměstí se Sony centrem a Památník zavražděných židu za druhé světové války. Tento památník oslovil mnoho studentů svým zpracováním, které tvoří 3 000 betonových šedých kvádrů.
I čtvrtý den byl prozářený sluncem, nálada byla opět výborná (pan řidič nám v autobuse vařil zadarmo čokoládu a kafíčko). Zúčastnili jsme se skvělé prohlídky Olympijského stadiónu v části Berlína Charlottenburg . Olympijské hry se zde konaly v roce 1936 za účasti Adolfa Hitlera a dalších nacistických vůdců a nyní se zde konají různé další akce, např. mistrovství světa v atletice. Tento den jsme navštívili i jeden z nejkrásnějších kostelů Kaiser-Wilhelm- Gedächtniskirche a obchodní centrum Europa-Center.
Návrat domů byl zkomplikován tříhodinovou dopravní zácpou v Berlíně a Praze. Na Velehrad jsme dorazili až o půl druhé v noci unavení, ale plní zážitků, dojmů a nových znalostí o Berlíně a životě v Německu a v německých rodinách. Spojení výuky v jazykové škole a poznávacích aktivit v odpoledních hodinách je nejlepší formou proniknutí do tajů cizího jazyka.

Na Ferraty do Rakouska

25.09.2015, 20 fotek

Na Ferraty do Rakouska

Ve dnech 25. - 28. 9. se devět odvážlivců vydalo na dobrodružnou výpravu na ferraty do Rakouska. Počasí se vydařilo a všichni zúčastnění si akci pořádně užili, i když si dali pěkně do těla. A pokud litujete, že jste se výpravy nezúčastnili, nesmutněte, SVČ ji bude určitě opakovat.

Šifrovací hra na DM

23.09.2015, 5 fotek

Šifrovací hra na DM

V měsíci září a říjnu proběhly na Domově mládeže dvě hry se šiframi, tzv. šifrovačky. Cílem bylo vyluštit 3-4 zapeklité šifry a přijít na vítězné heslo. Studenti nepotřebovali ani tak moc znalost běžných šifer typu morseova abeceda, polský kříž aj., ale spíše nápady, logické myšlení a představivost, znalosti pořekadel a zeměpisu. Po několika nápovědách a asi hodině a půl se luštitelským dvojicím porařilo vypátrat výsledné heslo. V září se hry zúčastnili spíše starší 3. ročníky, v říjnu mezi sebou bojovaly prvačky. Obě hry byly dost vyrovnané, tak se o vítězné sladké odměny podělili nakonec všichni zúčastnění.

Anglie září 2015

23.09.2015, 20 fotek

Anglie září 2015

Na světě je mnoho důvodů k radosti. Není proto divu, že když je člověku (nutno podotknout chudému studentovi) nabídnut týdenní jazykový pobyt v Anglii úplně zadarmo, překypuje pak radostí nesmírnou.

A tak tomu bylo i u nás. Směsice dvaceti vybraných studentů a dvou učitelů, tedy Viktora Černého a Jana Kletvíka, vyrazila ve dnech 12. - 18. 9. na náklady ministerstva školství do Anglie, konkrétně do městečka Hastings. Jelo se autobusem. Cesta byla strastiplná i duchaplná, náročná i poučná, trnitá i zrnitá, avšak v pořádku přežitá. Trajekt z Calais nás přepravil do města Dover, kde jsme zrovna navštívili hrad a jeho podzemní nemocnici.

Co se týče ubytování, k docílení opravdové anglické autenticity jsme bydleli v rodinách.
Řád dnů byl následující: dopoledne jsme se rozplývali nad britským přízvukem v jazykové škole, Embassy Hastings Study Centre, odpoledne byly na řadě výlety po malebných přímořských městech. Brighton - poněkud kýčovitý, avšak majestátní Royal Pavilion, zábavní molo a k tomu zběsile rozbouřené moře. Battle a muzeum „včerejšího světa", Rye a jeho okouzlující historické uličky. Suicidální křídové útesy Seven Sisters se ke vší smůle zahalily do mlhy a deště, a tak se jela spravit nálada nákupy do Eastbourne. Last but not least, poslední den jsme nemohli minout hlavní město této úchvatné země, tedy Londýn. Za tu krátkou dobu v něm strávenou jsme toho stihli opravdu hodně. Typicky Londýnské oko, Parlament s Big Benem, poněkud zdlouhavé střídání stráží National Gallery na Trafalgar square, Buckinghamský palác, exotické Soho a Chinatown a nakonec rozchod na Covent Garden. Nadmíru produktivní týden!

A tak mi na závěr nezbývá než pochválit tento vskutku vydařený výlet a modlit se za další přebytek financí v pokladně ministerstva školství.

 

Praha 4.A

21.09.2015, 20 fotek

Praha 4.A

"Na mě Praha zapůsobila tím, že jak jsme postupně procházeli jednotlivá náměstí, uličky a budovy, byla to ta samá místa, kde se odehrály důležité momenty českých dějin (např. Staroměstské nám.), či kterými kdysi kráčeli významní politici, skladatelé, umělci a spisovatelé."

Anna Rita Zemanová

"Nejhezčími zážitky pro mě byly všechny spontánní chvilky, kdy jsme se procházeli třeba po Staroměstském náměstí a mohli jsme tak být v centru tvorby různých umělců a pravé „staropražské atmosféry". Zajímavá byla také návštěva Muzea čokolády, kde jsme se toho o naší milované pochoutce spoustu dozvěděli, ale taky jsme měli unikátní příležitost ochutnat pravou čokoládu."

Růžena Monika Kazíková

"Dozvěděla jsem se mnoho nového o atentátu na Heydrichiádu. Největším zážitkem pro mě však byla sekce astronomie v Technickém muzeu s filmem o nejnovějších způsobech pozorování vesmíru a noční procházka po Petříně."

Doroty Hermanová

"Praha mě uchvacovala svými výhledy, zejm. těmi přes Vltavu. Vedle návštěv nejznámějších pražských památek, kterými jsem byl obohacen, mě nejvíce zaujalo Muzeum čokolády, kde jsem se dozvěděl spoustu informací o jejím původu, výrobě, kvalitě i účincích. Nejdůležitější a nejlepší však byla ta skutečnost, že tam byli i moji spolužáci."

Zdeňek Babáček

"Nejlepší byli pouliční umělci, rozchody a street art. "

Dominika Musilová

"Praha byla prima. Výlet byl důležitý především zkušeností orientace a také společensko - politicky - historickým kontextem spojeným s hlavním městem. Také se některým podařilo pozvednout některé vztahy z katakomb nenávisti a některé taky pohřbít. Jeden z posledních tahů na šachovnici přátelství. Děkujeme."

Denis Janošek

"Mně se nejvíce líbily chrám sv. Víta, Cyrila a Metoděje, Muzeum čokolády a Vyšehrad."

Arhtur Mikulík

"Muzeum čokolády se mi opravdu líbilo, ale čokoládu nechci už nikdy vidět."

Matěj Gál

"Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat.
Ano, nu tento citát se mi vybavil, když jsem vystoupil z vlaku. Velikost města se ukázala jak v možnostech, tak v rozloze. Program a jeho různorodost se mi líbily nejvíce. Myslí, že si zde každý přišel na své. Navštívili jsme různé historické památky, které mě ale popravdě moc neoslovily. Já si přišel na své při sledování života velkoměsta a návštěvě divadla. To mě totiž nejvíce zaujalo a přimělo mě přemýšlet o tomto výletu pozitivně."


Robin Patrik Uher

"Nejvíce se mi líbilo divadelní představení: Beatles jsou věční!!!!!"

Jana Hanáková

"Velmi nás zaujal památník Heydrichiády a líbilo se nám v Technickém muzeu, kde nás zaujal motocykl Jawa 250 Pérák. Také se nám líbila Nerudova ulice, dům U Dvou sluncí a atmosféra noční Prahy."

Honza Netopil, Marek Náplava

 

Maďarsko září 2015

21.09.2015, 7 fotek

Maďarsko září 2015

Ve dnech 14.-18. září jsem měla možnost navštívit jezuitské gymnázium v Miškolci. Jedná se o jedinou školu tohoto druhu v Maďarsku. Studenti zde získávají všeobecné vzdělání, které je připravuje pro studium na vysokých školách. Škola poskytuje možnost studia pro žáky od 10 do 19 let z celé země, nachází se zde i internátní zařízení. V současné době zde studuje 640 studentů, většina pochází z Miškolce a okolí, jen 160 bydlí na internátě.

Škola je vybavena sportovním hřištěm, plaveckým bazénem i krásnou zahradou s grilovacím koutem. Není snadné se dostat na takovou školu, která svou jedinečností přitahuje mladé lidi, což svědčí o vysokém zájmu přihlášených převyšující až třikrát možnosti přijetí školy. Přijímací zkoušky se skládají z mateřského jazyka, matematiky, ale i osobního pohovoru s ředitelem školy, kde jsou zároveň zváni i rodiče. Hlavní tématem daného rozhovoru je vyjádření osobního vztahu k Bohu a náboženství. Žáci pocházejí z křesťanských rodin katolických i protestantských, často z mnohočetných rodin. Na škole mnohdy studují všichni sourozenci. Přijímací zkoušky jsou zadávány celostátně. Výhodou zůstává, že pokud student není přijat na tuto školu, má možnost přihlásit se na jinou, protože složil přijímací zkoušky platné pro celou zemi.

Protože jsem vyučující anglického jazyka, trávila jsem celý týden mezi kolegy stejného zaměření. Bylo jich osm a jejich vstřícnost mi umožnila navštívit samotné vyučování. Především jsem měla možnost účastnit se výuky starších studentů paní učitelky Andrei Juhasznagy, ale také její kolegyně Evy Velkey. Snažila jsem se rovněž aktivně zapojit do výuky. Studenti se ptali na Českou republiku, známé osobnosti, česká jazyk i na naši školu. Bylo mi rovněž umožněno vést vlastní výuku pro pokročilé studenty. Srovnávali jsme české a maďarské školství a vedla jsem rovněž konverzace. Aktivní přistup studentů a vzájemně poskytnuté informace nás velmi obohatily.

První milé překvapení během hodin anglického jazyka bylo zjištění, že každá hodina začíná chválou Ježíše Krista. Další zajímavá informace byla, že žáci používají stejné knihy pro anglický jazyk jako na našem gymnáziu. Klasická výuka probíhá podobným způsobem jako na naší škole. Práce ve dvojicích, poslech, dialogy, konverzace ve skupinách jsou nejčastěji používané metody. Jeden aspekt bych však zdůraznila. Součástí hodiny je poslech zpráv BBC, kdy studenti si zapisují a povídají o zprávách, které slyšeli. Tento úkol je náročný, nicméně posunuje žáky k vyšší úrovni porozumění mluvenému slovu. Náplň seminářů je však odlišný na této škole. Snaží se totiž nejen připravovat studenty k závěrečné zkoušce, ale také rozebírat aktuální témata dnešní doby např. ekonomická a politická témata, problematiku imigrace aj. Na semináře navazuje tzv. debatní kroužek, který se koná jednou týdně pro dobrovolníky. Zde se rovněž diskutuje o aktuálních tématech, např. separace Skotska. Vytvářejí prostředí dění např. britského parlamentu, kde se vyjadřují „politici-studenti" k jednotlivým otázkám dnešní doby a hledají řešení dané problematiky. Své prezentační a komunikační schopnosti využijí při účasti na mezinárodních konferencích, které jsou pořádány jezuitskými školami v různých městech Evropy. V tomto roce se tato konference koná v Miláně a sedm studentů z Maďarska se ji bude aktivně účastnit.

Žáci anglického jazyka na tomto gymnáziu jsou rozděleni do skupiny pokročilých a méně pokročilých studentů, nikoliv podle jazykové úrovně, ale spíše podle toho, jestli si vybírají anglický jazyk jako hlavní či jako druhý jazyk. Prvním cizím jazykem může být němčina či francouzštinu. Ruský jazyk se zde nevyučuje, ale v odpoledních hodinách mají možnost navštěvovat kurzy čínštiny. Cizí jazyky jsou velmi důležité, protože jsou součástí maturitní zkoušky, která se skládá z pěti povinných předmětů, z mateřského jazyka, matematiky, cizího jazyka a dějepisu. Nezapomíná se však také na jeden přírodovědný předmět. Vybírají si z biologie, chemie, fyziky a rovněž zeměpisu. Maturitní zkouška probíhá buď na základní či pokročilé úrovni. Studenti se snaží v cizích jazycích dosáhnout pokročilé úrovně B2 dle společného evropského referenčního rámce pro jazyky již na gymnáziu, protože mi bylo sděleno, že každý absolvent vysoké školy v Maďarsku musí mít znalost dvou cizích jazyků na úrovni B2. Pokud si žáci tyto zkoušky vykonají již na střední škole, mohou se zaměřit jen na svůj obor na vysoké škole. Mezi velmi oblíbené fakulty v Maďarsku dle studentů posledního ročníku patří vysoké školy ekonomického zaměření.

Zahraniční stáž na maďarském jezuitském gymnáziu obohatila mé dosavadní zkušenosti. Načerpala jsem zde nové poznatky a našla jsem inspiraci především ve výuce paní učitelky Andrei Juhasznagy, což mě vede k následující úvaze ve vztahu k ŠVP. Na naší škole bych chtěla navrhnout především zařazení aktuálních témat současného světa do výuky seminářů anglického jazyka, poslech britských zpráv či procvičování prezentačních dovedností, což může vést studenty k lepší přípravě pro jejich budoucí profesi.

Zpátky do lavic! Jazykový pobyt v Nice (Fr.)

20.09.2015, 5 fotek

Zpátky do lavic! Jazykový pobyt v Nice (Fr.)

Díky projektu „Rozvíjíme jazyky" jsem mohla strávit 14 dní (20. 9. - 3. 10.) na slunném Azurovém pobřeží ve Francii, konkrétně v malebném městě Nice.
Hlavním cílem mé cesty bylo osvěžení jazykových znalostí, zdokonalení se v konverzaci a možnost načerpat inspiraci pro vlastní pedagogickou práci. V neposlední řadě jsem měla možnost podívat se na turisticky atraktivní místa, o kterých často v hodinách francouzštiny hovoříme, ale osobně jsem je navštívila poprvé.
Jazykový kurz jsem absolvovala v jazykové škole International House Nice. Škola s třicetiletou tradicí výuky francouzštiny se nachází v centru města a týden co týden sem přichází asi desítka cizinců (nebo i školních skupin) ze všech koutů světa, aby se naučili, nebo zdokonalili ve své francouzštině. Studenti zde stráví týden, čtrnáct dní, měsíc, nebo třeba i rok. Tak i moje skupina se za dva týdny částečně obměnila, ale to vůbec nevadilo. Naopak. Po týdnu přibyli studenti noví a já jsem měla možnost seznámit se s dalšími zajímavými osobnostmi. Na počátku studia je ale třeba zvládnout vstupní test a ústní pohovor s ředitelem školy, panem Williamem Rubinsteinem. Po této proceduře už začala opravdová výuka a já jsem se vrátila zpět do školní lavice. Mimo každodenní dopolední výuku ve skupině jsem ještě dvakrát týdně absolvovala odpolední individuální výuku.
Dopoledne jsme trávili ve společnosti naší příjemné lektorky Alice. Vzhledem k tomu, že se v mé skupině sešli velmi pokročilí uživatelé jazyka, Alice nás příliš nezatěžovala záludnostmi francouzské gramatiky, ale věnovali jsme se zejména konverzaci a praktickému užívání jazyka. Co se obávané gramatiky týče, zabývali jsme se v prvním týdnu zejména problematikou „les expressions temporelles" a v druhém týdnu tzv. podmínkovými souvětími. Jak jsem říkala, někteří studenti ve skupině zůstávají po celý rok, takže postupně zvládají další gramatiku. Já jsem ji procvičovala v individuálních hodinách s lektorkami Pascale a Lalou. Ty mi zároveň poskytly i další cenné rady, jak vést výuku francouzštiny, daly mi nahlédnout do nejrůznějších materiálů, učebnic a metodik.
Díky různorodému složení mé skupiny (věk od 20 do 60 let, národnostní složení: Němec, Angličanka, Američan, Australan, Mexičanka, Kolumbijka) a konverzační metodě, kterou Alice v našich hodinách užívala, jsem si mohla nejen osvěžit své komunikační schopnosti, ale také se hodně dozvědět o jiných národech, kulturách a zvycích.
Azurové pobřeží je turisticky velmi atraktivní část Francie a já jsem během svého pobytu snažila poznat z něj co nejvíc. A tak jsem volný čas trávila nejen na plážích, v muzeích a v uličkách staré Nice, ale navštívila jsem i filmové Cannes, zámožné Monaco a voňavé město Grasse, které je proslavené výrobou parfémů.
Pobyt v zemi, jejíž jazyk pedagog vyučuje, je vždy přínosem. Možnost pročítat místní tisk, sledovat televizi, nakupovat, cestovat. Praktický každodenní kontakt s jazykem je tou nejlepší školou. Já jsem navíc mohla chodit i do jazykové školy a návrat do lavice nebyl ani trochu nepříjemný.

Eva Petruchová

Corny cup

17.09.2015, 10 fotek

Corny cup

Ve čtvrtek 17.9. jsme se zúčastnili, za krásného letního počasí, tradičního atletického poháru v Uherském Hradišti. Přestože jsme patřili k druhé nejmenší výpravě, hned po střední letecké škole, zanechali jsme dobrý dojem a některými výsledky dokonce šokovali školy naplněné atletickými reprezentanty ČR.Za pozornost stojí zejména výkon Zdeňka Kuchyňky ve skoku dalekém, kde mu skok o délce 584 cm zajistil nečekané první místo. Pěkného výsledku dosáhli rovněž kluci v kouli, kde si Filip Kusalik a David Komoň vrhy o délce 11,48 respektive 11,26 metru vysloužili pěkné čtvrté a páté místo. Naději do dalších ročníků muže být Lenka Hrdinová z prvního ročníku, která ve sprintu na 60 metrů obsadila 5. místo a v běhu na 200 metrů dokonce místo čtvrté ve velmi silné konkurenci členek tzv. "Vlčí smečky", běžkyň Atletického klubu z Uherského Hradište a zároveň reprezentantek ČR. Dík ovšem patři všem, kteří reprezentovali naši školu na tomto sportovním měření sil. Výkony našich studentů a studentek jsou příslibem pro další ročníky, ve kterých se můžeme ve výsledkových tabulkách posunout ještě výš. Tělovýchovná sekce naši školy HEJOVO (rozuměj: Hégr, Vojačková, Johaník) bude jistě sledovat v průběhu školního roku potencionalní reprezentanty pro další ročník tohoto vpravdě atraktivního závodu. Již dnes se však můžete hlásit na další závod, v přespolním běhu děvčat (3km) a chlapců (5km), který se uskuteční 1.10. v Uherském Ostrohu.

Zářijové výlety na koloběžkách

16.09.2015, 14 fotek

Zářijové výlety na koloběžkách

Středu 9. a 16. září jsme využili k výletům na koloběžkách. V prvním zmíněném termínu jsme se projeli po cyklostezce na Salaš a do jeho okolí. Druhý výjezd byl pak trochu adrenalinovější, poněvaž jsme se rozhodli sjet na koloběžkách Brdo. Naše nová dodávka nás nadvakrát dovezla na Bunč, odkud jsme museli ještě kousek do kopce. Sjezd jsme absolvovali již několikrát, vždy si jej však výborně užijeme. Povedlo se i počasí, které předvedlo ukázkové babí léto.

Den církevního školství

16.09.2015, 20 fotek

Den církevního školství

V den svátku sv. Ludmily, 16. 9., se od roku 2000 v naší republice slaví Den církevního školství. I my jsme měli pro tento den přichystaný slavnostní program a k oslavám jsme pozvali také žáky 2. stupně Církevní základní školy ve Veselí nad Moravou a Katolické základní školy v Uherském Brodě.
Den jsme zahájili tradiční středeční mší svatou, ovšem netradičně v bazilice. Mši svatou sloužil novokněz P. Pavel Macura a hudbou a zpěvem ji doprovodila schola SGV a školní pěvecký sbor.
Po mši svaté se už naplno rozběhl program pro 1. - 3. ročníky a naše hosty ze základních škol. Žáci rozděleni na několik skupin absolvovali prohlídku baziliky, lapidária, muzea, školy, besedu s Pavlem Macurou a nutno podotknout, že téměř celý den s námi strávil písničkář Pavel Helan, který dopoledne s žáky besedoval a odpoledne pro všechny koncertoval. V příjemném prostředí před ambity, na trávníku zalitém slunečními paprsky nadcházejícího babího léta byl koncert skvělou tečkou za svátečním dnem.

Naši žáci navštěvují vozíčkáře

15.09.2015, 3 fotek

Naši žáci navštěvují vozíčkáře

Od září naši žáci opět chodí 1x týdně do DZP Buchlovská, kde věnují svůj čas klientům (zvláště na vozíčku). Za pěkného počasí si klienty berou na procházky po Velehradě a okolí. Taky pro ně chystají program na zahradě SGV a ve společenské místnosti DZP Buchlovská, kde s nimi zpívají a hrají jím na kytary. Jsem ráda, že nejsou vůči handicapovaným lidem lhostejní. Vážíme si jejich obětavosti.

Barokní Velehrad

14.09.2015, 8 fotek

Barokní Velehrad

V rámci projektu "Barokní Velehrad", do kterého je naše škola zapojena, byly zrestaurovány fresky u jazykových a odborných učeben. Do konce roku budou ještě opraveny fresky v Zimním sále, v refektáři školy i na chodbě před refektářem. Zároveň tak bude opět uedena do provozu školní jídelna gymnázia a žáci i ostatní návštěvníci SGV budou moci obdivovat barokní výzdobu školy v plné kráse.

Školní auto

08.09.2015, 3 fotek

Školní auto

Stojanovo gymnázium, Velehrad má od září nového školního roku k dispozici školní auto, které budeme využívat při projektu osobnostního rozvoje, sportovních akcích a dalších výjezdech. Zatěžkávací zkouškou nového auta byl hned na začátku školního roku seznamovací kurz prvních ročníků. Dopravu batohů, materiálu i osob zvládlo bez problémů, a tak věříme, že nám bude spolehlivě sloužit i nadále.

Seznamovací kurz 1. ročníků II

02.09.2015, 18 fotek

Seznamovací kurz 1. ročníků II

Seznamovací kurz 1. ročníků I

02.09.2015, 18 fotek

Seznamovací kurz 1. ročníků I

Ve dnech 2. - 4. září 2015 se uskutečnil seznamovací pobyt prvních ročníků v areálu Přístav v Rajnochovicích. Cílem tohoto pobytu bylo seznámit se pomocí různých aktivit a her s budoucími spolužáky a učiteli a nastartovat prostředí a atmosféru důvěry, která je pro vzdělávání velmi důležitá. Kurzu se zúčastnilo 33 žáků z 1.A, společně s třídním učitelem Viktorem Černým a 33 žáků z 1.B s třídním učitelem Viktorem Johaníkem.
Rádi bychom poděkovali za pomoc studentům z vyšších ročníků, Michaele Železníkové a Zdeňku Babáčkovi, kteří se spolupodíleli na vytváření a realizaci samotného kurzu. Tým realizátorů doplnili Lukáš Petrucha, Martina Vlková a školní kaplan Radim Kuchař. V programu bylo zařazeno i neformální setkání s dalšími zaměstnanci školy. Přijel nás navštívit pan ředitel Michal Hegr, zástupce ředitele Filip Macek a vedoucí vychovatel Tomáš Chytka. Přijeli se za námi podívat i instruktoři z Domu Ignáce Stuchlého Stanislav Hladký a Hana Kostrůnková, kteří budou tento ročník doprovázet během příštích let v projektu osobnostního rozvoje. V utkání vybíjené, učitelé versus žáci, měli třídní učitelé i své „fankluby" na tribunách. Poslední večer jsme zakončili slavnostním "pasováním" na žáky SGV.
GRATULUJEME A DO VSTUPU NA SGV PŘEJEME PRVÁKŮM JEN TO NEJLEPŠÍ.

Mše svatá k zahájení školního roku

01.09.2015, 6 fotek

Mše svatá k zahájení školního roku

1. září jsme slavnostní mší svatou ve velehradské bazilice zahájili nový školní rok 2015/2016. Mši svatou sloužil školní kaplan P. Radim Kuchař a ve své farnosti nás přivítal i P. Petr Přádka. V bazilice zaplněné žáky, rodiči, zaměstnanci i absolventy jsme si vyprošovali hojnost darů Ducha svatého pro nastávající školní rok. V závěru mše svaté pan ředitel tradičně představil nové posily pedagogického sboru, Mgr. Zapletalovou (RJ), Mgr. Johaníka (TV, ZSV), Mgr. Kletvíka (AJ, D), Mgr. Zemkovou (NJ) a Ing. Petruchu (vedoucí SVČ).


Stojanovo gymnázium, Velehrad
Nádvoří 1
687 06 Velehrad

tel.: 572 571 091
e-mail: info@sgv.cz

IČO: 70940444
DIČ: CZ70940444
REDIZO: 650067231
IZO: 150067241

Číslo účtu: ČSOB Uherské Hradiště 195519426/0300

ID datové schránky: mp5dbty
Ředitel
Mgr. Michal Hegr
E-mail: michal.hegr@sgv.cz
Tel.: 572 571 091, 734 435 467

Zástupce ředitele školy
Mgr., MgA. Filip Macek
E-mail: filip.macek@sgv.cz
Tel.: 572 571 122, 608 619 602

Zástupce ředitele školy pro výchovu
Mgr. Tomáš Chytka
E-mail: tomas.chytka@sgv.cz
Tel.: 572 571 098, 733 742 011

Kaplan školy
P. Mgr. Radim Kuchař
E-mail: radim.kuchar@sgv.cz
Tel.: 731 626 546

Koordinátor Střediska volného času
Ing. Lukáš Petrucha
E-mail: lukas.petrucha@sgv.cz
Tel.: 777 268 430

Vedoucí školní jídelny
Ing. Veronika Maňásková
E-mail: veronika.manaskova@sgv.cz
Tel.: 734 766 295
Stojanovo gymnázium Velehrad | Vaše IP: 18.204.42.98 | Vypnout grafiku | Mapa webu | Kontakt | Code by PCHweb.cz